Home > Závody > MS Östersund: Peiffer se prostřílel ve vytrvalostním závodě ke zlatu, dva Češi k masáku

MS Östersund: Peiffer se prostřílel ve vytrvalostním závodě ke zlatu, dva Češi k masáku

Arnd Peiffer

Zkušený Němec Arnd Peiffer se nejlépe popral s náročnými podmínkami, ve kterých se odehrával vytrvalostní závod mužů na Mistrovství světa v Östersundu. Se čtyřmi nulami zvítězil o více než minutu před Bulharem Vladimirem Ilievem a Norem Tarjeim Bøm. Tomáš Krupčík a Michal Krčmář si umístěním na začátku třetí desítky zajistili účast v závodě s hromadným startem.

Zlatý Peiffer a bulharské překvapení

Sněžení a nepříjemný vítr, to byly velké překážky pro 102 účastníků vytrvalostního závodu. Čistě zastříleli jen dva z nich a jednomu to stačilo na zlato. Arnd Peiffer znovu ukázal, že se umí skvěle připravit na velké akce a po zlatém úspěchu na olympijských hrách se raduje z další nejcennější medaile.

Peiffer se musel hodně obávat Lotyše Andrejse Rastorgujevse, který po třetí střelecké zastávce vedl. Na té čtvrté ale neustál tíhu okamžiku a po dvou chybách se propadl na 13. místo.

Z toho těžil Vladimir Iliev, který zaváhal jen jednou na druhé střelbě a navíc výborně běžel. Jednatřicetiletý biatlonista, který dosud nebyl ve Světovém poháru na stupních vítězů, si dojel pro stříbro. Jde o premiérovou medaili pro bulharského muže z mistrovství světa, dosud se prosazovaly jen Bulharky.

Vladimir Iliev a Andrejs RastorgujevsFoto: Vladimir Iliev a Andrejs Rastorgujevs (Autor: Petr Zbranek)

Iliev dokonce ustál tlak Tarjeiho Bøho, který střílel rovněž za jedna. V závěrečném kole sice stahoval 13bodový náskok Bulhara, ale nakonec byl o čtyři desetiny pomalejší. Starší z bratrské dvojice získal první individuální medaili z mistrovství světa od roku 2015. Tehdy byl v Kontiolahti třikrát bronzový.

Malý glóbus jako útěcha pro Johannese Bøho

I dnes se mohli domácí dočkat cenného kovu. Sebastian Samuelsson figuroval po polovině závodu na třetí příčce, na druhé ležce ale jednou chyboval a tím se připravil o cenný kov. Skončil čtvrtý, necelou půlminutu za bronzem.

Sebastian SamuelssonFoto: Sebastian Samuelsson (Autor: Petr Slavík)

Tradičně velmi rychlý Lukas Hofer dojel se dvěma trestnými minutami pátý. Hned za ním byl Simon Desthieux, který minul dokonce tři terče. Jenže byl nejrychlejší na trati, dokonce o pět sekund porazil Johannese Thingnese Bøho.

Suverén letošní sezóny se na střelnici mýlil hned třikrát, což ho odsunulo až na deváté místo. Těsně za krajana Vetleho Christiansena, který naopak čtyři nuly nepodpořil rychlým během.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Bulhaři mohli večer na hotelu, kde bydlí i český tým, oslavovat také životní 21. místo Dimitara Gerdžikova či 27. příčku Krasimira Aneva. Osobní maximum si vyrovnal i 16. Američan Leif Nordgren, hned za ním navíc skončil jeho krajan Sean Doherty. Za zmínku stojí i 25. místo 40letého Estonce Rolanda Lessinga.

Komu se nevedlo, byl Martin Fourcade. Udělal čtyři chyby a ve viditelně volném tempu dojížděl na na 39. příčce. Zklamali také Rakušané, 41. Julian Eberhard, 48. Dominik Landertinger nebo Simon Eder, který závod nedokončil.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Krupčík a Krčmář postupují do masáku

Tým Zdeňka Vítka šel do dnešního závodu s cílem vybojovat alespoň jednu vstupenku do závodu s hromadným startem. A nakonec jsou dvě.

Nejlepším Čechem byl opět Tomáš Krupčík. Na střelnici zaváhal jen dvakrát, poměrně slušně běžel a skončil 22. Zajistil si tak program na neděli, kdy by měl absolvovat premiérový závod s hromadným startem v kariéře. Tu možnost měl už v Antholzi, ale tam bylo proti zdraví.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

Těsně, z předposledního místa, se do hromadného startu nominoval i Michal Krčmář. V první polovině vytrvalostního závodu přičítal dvě trestné minuty, v té druhé již žádnou a zařadil se těsně za Krupčíka na 23. příčku.

Se dvěma chybali prošel závodem také Michal Šlesingr, jenže s pomalejším během bral 35. příčku. O dvě pozice za ním figuroval Ondřej Moravec, který dal zapomenout momentální indispozici ve sprintu a byl nejrychlejším Čechem. O to víc ho mrzely čtyři chyby, které ho nepustily výš než na 37. místo.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
22. Tomáš Krupčík 1+0+1+0 2:07,8 39. +2:45,3 34.
23. Michal Krčmář 1+1+0+0 2:20,6 68. +2:29,7 27.
35. Michal Šlesingr 0+1+0+1 2:17,9 61. +3:57,4 54.
37. Ondřej Moravec 0+2+1+1 2:06,7 37. +2:24,6 25.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Arnd Peiffer (Autor: Petr Slavík)

One thought on “MS Östersund: Peiffer se prostřílel ve vytrvalostním závodě ke zlatu, dva Češi k masáku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *