Pár dní po olympiádě přichází další biatlonový vrchol sezóny. Americké Soldier Hollow hostí od středy 23. února mistrovství světa dorostenců a juniorů. Český tým přiletěl do USA v silné sestavě s Tomášem Mikyskou či Terezou Voborníkovou, kteří se budou chtít prosadit v konkurenci biatlonových velmocí. Všechny závody odvysílá živě web eurovisionsports.tv.
Juniorský světový šampionát se do USA vrací potřetí v historii a po 8 letech. Zúčastní se ho 139 dívek a 169 chlapců z 33 zemí. Je docela možné, že některá jména budou v tomto středisku v roce 2030 bojovat olympijské medaile. Americký Utah by totiž po 28 letech opět rád uspořádal zimní olympijské hry.
Teď budou v juniorských kategoriích závodit ti nejlepší z ročníků 2000 až 2002, v dorosteneckých kategoriích ti nejlepší narození v letech 2003 až 2006. Tedy skoro všichni nejlepší. Kvůli problémům s vízy do Ameriky neodcestoval ukrajinský tým. Francie a Rusko zase vyslaly na MS jen juniorské výběry.
Všichni účastníci šampionátu se budou muset poprat s nadmořskou výškou takřka 1700 metrů. Jak se komu bude dařit? Na to zkusíme odpovědět v následujícím preview všech čtyř kategorií.
Preview
Juniorky
Pokud bychom hledali mezi juniorkami světovou jedničku, tak je to Amy Basergová. Jednadvacetiletá rodačka z Curychu bude obhajovat zlato ze sprintu i ze stíhačky. V této sezóně už pravidelně závodí ve Světovém poháru, kde pravidelně sbírá body. Ostatně i na olympiádě v Pekingu si dojela pro 39. příčku ve stíhačce.
Olympiády se zúčastnila také Tereza Voborníková a dokonce byla ještě o trochu úspěšnější. Ve vytrvalostním závodě vybojovala 34. místo. Krátce předtím si navíc 29. příčkou stanovila nové maximum ve Světovém poháru. Na loňském MSJ byla nejlépe sedmá, teď by chtěla mířit výš.
Mimořádně silný tým mají v Soldier Hollow Italky. Rebecca Passlerová, Hannah Auchentallerová a Linda Zingerleová sbírají úspěchy na mládežnické úrovni, ale už nakoukly i do Světového poháru. Passlerová bude na šampionátu obhajovat dvě stříbra a bronz. Zingerleová má na svém kontě pět medailí z dorosteneckého MS a šokující vítězství v supersprintu na IBU Cupu v Sjusjøenu. Auchentallerová zase skončila v této sezóně v IBU Cupu dvakrát pátá. A medailové ambice má i Beatrice Trabucchiová, která loni utvořila s Passlerovou a Auchentallerovou stříbrnou štafetu a sama získala bronz ve vytrvalostním závodě.
Trošku naopak oslabil (a omladil) francouzský tým. Na šampionátu budou chybět loni ve štafetě zlaté Camille Benedová a Paula Botetová, které už se prosazují mezi dospělými. I tak budou ambice Francouzek nejvyšší. Jeanne Richardová je dvojnásobnou dorosteneckou mistryní světa z loňského roku a letos už získala tři evropské medaile mezi juniorkami. Zlatou štafetu s ní na MEJ utvořila Camille Coupeová, která navíc sama ovládla vytrvalostní závod. Ocene Michelonová v této sezóně závodila už mezi dospělými a v IBU Cupu dosáhla na 10. místo.
Italkám a Francouzkám by měly ve štafetě konkurovat Norky. Åsne Skredeová vybojovala dva roky zpátky na MSJ tři medaile a od té doby je nedílnou součástí norského týmu na IBU Cupu. Synne Owrenová obhajuje stříbro ve vytrvalostním závodě, Maren Bakkenová (nemá nic společného se Sivertem) je zase trojnásobnou dorosteneckou mistryní světa z let 2019 a 2020.
Kvalitním a vyrovnaným týmem disponují také Němky v čele s Lisou Marií Sparkovou, která se v těžké konkurenci našich sousedů usadila v IBU Cupu. Možná trošku v pozadí zůstávají Rusky, ale třeba Anastasija Grišinová má dvě medaile z letošního MEJ.
Z dalších jmen se vyplatí sledovat Finku Nooru Kaisu Keranenovou či Polku Patrycju Stankovou. Chybět naopak bude výborná Rakušanka Anna Gandlerová, druhá na IBU Cupu v NMNM.
A co další české biatlonistky? Ty určitě nebudou mít takové ambice jako Tereza Voborníková, byť Tereza Jandová letos překvapila vítězstvím v IBU Junior Cupu. Kometa z Litvínová Kristýna Otcovská v této sezóně debutuje na mezinárodní scéně a zatím je jejím maximem 13. příčka v IJC. Gabriela Masaříková rozjížděla na MEJ bronzovou smíšenou štafetu a mohla by v Soldier Hollow prodat svou střeleckou formu.
Junioři
Mezi juniory musíme počítat absence. Do USA neodletěli Italové Tommaso Giacomel a Didier Bionaz, kteří už jsou pevnou součástí áčka. To platí i pro Švýcara Niklase Hartwega, Francouze Erica Perrota nebo Švéda Malteho Stefanssona.
V Soldier Hollow se představí jediný obhájce individuální medaile z loňského šampionátu – ve vytrvalostním závodě stříbrný Alex Cisar. Syn českého otce a slovinské matky utvoří velmi silný tým s Lovrem Plankem, který vybojoval ve svých 21 letech velmi solidní 42. a 46. místo na olympiádě v Pekingu. Slovinci skončili na loňském MSJ v Obertilliachu ve štafetě čtvrtí a u tohoto úspěchu byl kromě zmíněné dvojice i Jaša Zidar.
Pokud půjdeme po stopách oné štafety, tak z vítězné sestavy Francouzů zbyl jen Oscar Lombardot. Ten ovšem udělal za rok velký skok a letos už se radoval ze čtvrté příčky ve vytrvalostním závodě na ME dospělých. Ve druholigovém seriálu pravidelně závodí i Remi Broutier, třetí muž hromadného startu v Sjusjøenu. A Paul Fontaine je čerstvým juniorským mistrem Evropy ve stíhačce.
Francie tak má opět nejvyšší ambice, stejně jako loni druhé Norsko. Ze stříbrného kvarteta pokračují Mats Øverby a Jørgen Sæter. Øverby byl navrch čtvrtý ve vytrvalostním závodě, Sæter desátý ve sprintu a pátý ve stíhačce. Ale Norové mají ještě dvě větší jména. Vetle Paulsen s mezinárodními starty šetří. Letos absolvoval jen dva závody IBU Cupu, ale z toho jeden vyhrál. Přemožitele nenašel ve zkráceném individuální v Osrblí. Martin Nevland se stal v roce 2020 trojnásobným dorosteneckým mistrem světa, ale od té doby na mezinárodní scéně nezávodil. Šanci dostane až teď.
Bronz budou ve štafetě obhajovat Češi, konkrétně Tomáš Mikyska a Jonáš Mareček. Mikyskovi narušila letní přípravu operace kolene, ale 9. a 13. příčka na IBU Cupu v NMNM ukazuje narůstající formu. Mareček letos na Pokljuce oslavil titul juniorského mistra Evropy, pak ho ale zbrzdil covid-19. Oba mají minimálně na umístění v elitní desítce. Ta by byla velkým úspěchem pro rychlého běžce Luďka Abraháma a přesného střelce Ondřeje Mánka. V sestavě je i další kvalitní střelec Jakub Kocián, který by mohl dostat šanci ve vytrvalostním závodě.
Svou zlatou generaci do Soldier Hollow přivezli Poláci. Platí to doslova, protože Marcin Zawół a Jan Guńka vybojovali loni na MSJ dorostenecké zlato ve štafetě. Oba už si vyzkoušeli i Světový pohár, Zawół dokonce při své premiéře pronikl do stíhačky.
Jako lídr IBU Junior Cupu přijíždí na světový šampionát Rus Alexandr Korněv. Sedm z osmi startů proměnil v elitní desítku, přičemž nejlépe střílel za jedna. To jen jednou, při svém vítězství ve sprintu na Pokljuce. Z východu by letos mohl přijít větší útok. Bulhar Blagoj Toděv je úřadujícím juniorským mistrem Evropy ve vytrvalostním závodě a také olympionikem. V Pekingu rozhodně nezklamal 52. a 53. příčkou. V IBU Cupu se zase zabydlel Bělorus Ivan Tulacin, což dokazuje jeho 8. příčka ze Sjusjøenu.
Největší zbraní vyrovnaného německého týmu by měl být Darius Lodl, který sbíral pódiová umístění v IBU Junior Cupu. Dvakrát druhý skončil na nedávném MEJ Fin Otto Invenius. Italští junioři sice zaostávají za juniorkami, ale zmínku si tu zaslouží minimálně 15. na IBU Cupu v NMNM David Zingerle. Mezi favority se určitě řadí i Novozélanďan Campbell Wright, který letos příjemně překvapil svými výkony mezi elitou, mimo jiné 15. místem na Světovém poháru a 32. místem na olympiádě.
Dorostenky
Dorostenecké kategorie se tradičně predikují hůř, protože spousta závodníků zažívá na mezinárodní scéně debut. Letos máme ale poměrně dobré indicie. Švédka Sara Anderssonová strávila celou sezónu mezi dospělými v IBU Cupu, kde drží celkové 14. místo. Naposledy v Osrblí všechny šokovala druhým místem a nejrychlejším běžeckým časem ve stíhačce. Není divu, že závodnice z Mory pořád kombinuje biatlon s během na lyžích.
Lena Repincová je možná největší talent v historii slovinského biatlonu. Stále teprve osmnáctiletá biatlonistka, která oplývá skvělou běžeckou technikou, bude obhajovat dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Spolu s Kajou Zorčovou a Kajou Maričovou budou patřit k superfavoritkám štafety.
Kategorie dorostenek bude opravdu nabitá. Němka Selina Grotianová letos v pouhých 17 letech ovládla sprint i stíhačku na mistrovství Evropy juniorů. V Soldier Hollow bude obhajovat bronz ze sprintu. Italka Sara Scattolová zase momentálně vede hodnocení IBU Junior Cupu.
Dorostenky bez mezinárodních zkušeností posílá na šampionát Norsko, naopak Bulharky Valentina Dimitrovová a Lora Hristovová už ukázaly svou sílu. Obě bodovaly v IBU Cupu, Hristovová si dokonce vysloužila nominaci na olympiádu. Ve štafetě budou obhajovat sedmou příčku.
Především sbírat zkušenosti by mělo české kvarteto. Na mládežnickém MSJ už startovaly Kateřina Pavlů (nejlépe 30. místo) a Kateřina Gotvaldová (nejlépe 31. místo), premiéru zažijí Svatava Mikysková (sestra Tomáše) a Kristýna Orálková.
Dorostenci
Nejméně čitelné je startovní pole u dorostenců. Loni šampionát se třemi individuálními zlaty naprosto ovládl Rus Denis Irodov. Ten už měl letos startovat mezi juniory, ale v ruské sestavě chybí. Medaili (ze štafety) budou na šampionátu obhajovat jen dva dorostenci.
Konrad Badacz je posledním pozůstatkem zlaté polské štafety. Sám ale na mládežnické scéně nedojel nikdy lépe než desátý. To finišman bronzové štafety Itálie Marco Barale bral loni v Obertilliachu 7. místo ve sprintu a 6. místo ve stíhačce. Letos ho doplní čerstvý juniorský vicemistr Evropy ve vytrvalostním závodě Nicolò Betemps.
Nebudeme pochybovat ani o kvalitách norského týmu, i když ho tradičně tvoří na mezinárodní scéně neznámá jména. Tedy až na jedno. Do norské sestavy se dostal Sivert Bjørndalen, další synovec Oleho Einara. Na mládežnických šampionátech závodil i o čtyři roky starší Dag.
Asi největší šance mají v této kategorii domácí Američané. Wesley Campbell loni zazářil ve štafetě, když vyhrál poslední úsek a posunul USA z 11. příčky až na 5. Velký talent má však zatím velké problémy se střelbou. V americké kombinéze se představí i syn českých rodičů Matěj Červenka, mladší bratr Václava, který už se představil i ve Světovém poháru.
Tím se dostáváme k české účasti. Tady není moc co predikovat. Jan Gregor, Petr Hák, Ondřej Jiránek i Jan Semirád budou na mezinárodní scéně debutovat. Petr Hák tak bude pokračovat v rodinné tradici. Jeho rodiče Zdeněk a Eva úspěšně reprezentovali Československo a později Českou republiku, maminka Eva se dokonce prosadila ve Světovém poháru na stupně vítězů.
Ale zpátky do současnosti. Ze startovní listiny dorostenců vypíchněme ještě dvě zajímavá jména: Rychlého Rakušana Lukase Haslingera a Estonce Mehise Udama, který obsadil před rokem na MSJ 6. místo ve vytrvalostním závodě.
Program MSJ v Soldier Hollow 2022
Datum | Čas | Disciplína |
---|---|---|
23. 2. | 19:00 | Vytrvalostní závod dorostenců |
23. 2. | 22:00 | Vytrvalostní závod dorostenek |
24. 2. | 19:00 | Vytrvalostní závod juniorů |
24. 2. | 22:00 | Vytrvalostní závod juniorek |
25. 2. | 19:00 | Sprint dorostenců |
25. 2. | 22:00 | Sprint dorostenek |
26. 2. | 19:00 | Sprint juniorů |
26. 2. | 22:00 | Sprint juniorek |
27. 2. | 19:00 | Stíhací závod dorostenek |
27. 2. | 20:00 | Stíhací závod dorostenců |
27. 2. | 22:15 | Stíhací závod juniorů |
27. 2. | 23:20 | Stíhací závod juniorek |
1. 3. | 19:00 | Štafeta dorostenců |
1. 3. | 22:00 | Štafeta dorostenek |
2. 3. | 19:00 | Štafeta juniorů |
2. 3. | 22:00 | Štafeta juniorek |
Kde závody sledovat?
Pro fanoušky biatlonu máme výbornou zprávu. Poprvé v historii mládežnických šampionátů vzniknou přímé přenosy ze všech závodů. Můžete je sledovat zdarma na webu eurovisionsports.tv.