Home > Téma > Největší momenty v kariéře Antona Šipulina

Největší momenty v kariéře Antona Šipulina

Anton Šipulin

Jeden z nejvýraznějších mužů současné biatlonové éry při včerejším exhibičním závodě v Gelsenkirchenu ukončil svou úspěšnou kariéru. Olympijské medaile, medaile ze světových šampionátů, mnohonásobné umístění na stupních vítězů ve Světovém poháru. To vše zdobí kariéru ruského biatlonisty Antona Šipulina.

1. Zlatá olympijská medaile

Domácí olympijské hry v ruské Soči byly pro Antona Šipulina určitě jedním z nejdůležitějších okamžiků v jeho sportovní kariéře. Rozhodně si také přál vybojovat individuální olympijskou medaili. Ta mu jen těsně unikla při úvodních sprintech, kdy za třetím Jaroslavem Soukupem zaostal o necelou vteřinu. Čtvrté místo Rusové brali i ze smíšených štafet. Náplastí mu pak byl zisk olympijského zlata ze štafety mužů. Šipulin zajel skvěle poslední úsek a v závěrečném kole zdolal svého tradičního rivala Simona Schemppa.

2. Zisk malého křišťálového glóbu

Šipulin se netajil tím, že jeho největším snem bylo vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru. To se mu sice nepodařilo, ale uloupit pro sebe nějaký ten glóbus v éře Martina Fourcada je i tak úctyhodný výkon. Ruský biatlonista dokázal ve své nejlepší sezóně 2014/15 ovládnout královskou disciplínu hromadné starty. V té samé sezóně také zaznamenal své nejlepší umístění v celkovém hodnocení Světového poháru v podobě 2. místa. To ještě zopakoval i v sezóně 2016/17.

Anton ŠipulinFoto: Anton Šipulin (Autor: Petr Zbranek)

3. Titul mistra světa

Až na Mistrovství světa v Hochfilzenu 2017 dosáhl Šipulin na zlato ze světového šampionátu. A stejně jako při olympijských hrách se jednalo o zlato týmové. Po kontroverzi ze smíšených štafet mezi ruským týmem a Martinem Fourcadem to byl právě Fourcade, kdo byl Šipulinovým soupeřem v boji o zlato. Rus zde prokázal svou sílu v závěrečných kolech a finiších a získal tak pro svůj tým vítězství. V Šipulinově sbírce medailí jde tak o jedinou ze seniorských světových šampionátů, která má zlatý lesk.

4. Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě

Šipulin nikdy nebyl závodníkem pro velké akce. Více se mu dařilo při závodech Světového poháru. Jediným světovým šampionátem, ze kterého si odvážel více individuálních medailí tak zůstává ten z Nového Města na Moravě v roce 2013. Nejprve se dokázal na medailové pozice posunout ve stíhacím závodě, kde mu patřil bronz. K tomu poté ještě přidal medaili stříbrné barvy ze závodu s hromadným startem. V obou případech ho přitom od zlata dělilo pouze pár vteřin.

5. Závěrečné sprinty

Šipulin vždy platil za velmi nepříjemného soupeře pro závěrečná kola závodů pro všechny závodníky. Své by o tom mohla vyprávět i velká biatlonová jména, která tradičně s Šipulinem bojovala o vítězství, o umístění na stupních vítězů. I takoví velikáni jako Emil Hegle Svendsen, Simon Schempp nebo Martin Fourcade se nejednou museli v cíli sklonit před Šipulinovou sílou v posledních metrech na trati.

Hlavní foto: Anton Šipulin (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *