V minulém desetiletí patřil čínský biatlon k absolutní světové špičce. Pak ale úspěšný tým záhadně zmizel a s ním i dobré výsledky. Nyní se Číňané pokoušejí o restart i za pomoci odborníků z Norska.
Vzhůru do Pekingu
Motivace Číňanů jasná. V roce 2022 se v Pekingu uskuteční Zimní olympijské hry a současná výkonnost biatlonové reprezentace není taková, jakou by si funkcionáři představovali. V minulé sezóně bodovaly jen dvě ženy. To ještě Jen Čang a Ťia-lin Tchang posbíraly jen pár bodů.
Docela propad oproti minulé dekádě, na jejíž konci patřila čínská ženská štafeta vůbec k těm nejsilnější a Čchun-li Wang dokonce vyhrála jeden závod Světového poháru. Za čtyři a půl roku by Číňané chtěli v Pekingu podobné výsledky zopakovat.
Pomoct k tomu má norské know-how. Konkrétně bývalý nadějný běžec na lyžích Håkon Loe Johansen, který byl jmenován novým trenérem čínské reprezentace. Pro 41letého kouče byla přichystána smlouva na 5 let, tedy na celý příští olympijský cyklus.
Norští odborníci pomůžou v Číně i s přípravou běžců, skokanů či sdruženářů. Podobně od Nizozemců si Číňané nechají radit v rychlobruslení, v hokeji zase využívají českých znalostí.
Záhada rozpadu čínského týmu
Ještě než se blíž podíváme na současný obraz čínského biatlonu, tak krátce zamiřme do minulosti. Konkrétně do sezóny 2008/2009. Hned na jejím začátku vyhrála Čchun-li Wang sprint v Östersundu. Pak se svými krajankami skončila třetí ve štafetě v Ruhpoldingu a druhá ve Whistleru. Sien-jing Liou zase brala v celkovém hodnocení 15. příčku.
„Vzpomínám si, že Číňanky vynikaly ve stoupání, ale nešly jim sjezdy. Přinesly svěží vítr, byla na nich vidět soudržnost a radost ze sportu,“ vzpomíná na své soupeřky Tora Bergerová. Právě ona byla tenkrát druhá za vítěznou Wang.
Pak se ale Norka divila, proč Číňanky postupně zmizely ze scény. Stejnou otázku si pokládal i trenér Johansen. „Nevím, co se s nimi stalo. Snažil jsem se ptát, ale nikdo mi nedokázal dobře odpovědět,“ říká nový čínský kouč.
Trochu víc ví prezident firmy SWIX v Číně Abraham Wang. Podle něj Čhun-li Wang a další doplatili na zpřísnění vízových pravidel. Bylo složitější získat cestovní pas a tím pádem i závodit na mezinárodní scéně.
Čínská biatlonová reprezentace patří pod armádu, a tak pro ni platí, že může v Evropě strávit jen 90 dní. To by podle Johansena neměl být problém. Jeho tým bude v Evropě jen v době velkých závodů, přípravu absolvuje třeba v Kanadě.
Tvrdý dril a spousta talentů
Slova čínských funkcionářů o tom, jak by chtěli navázat na úspěchy pětimilionového Norska, se zdají být odvážné. Håkon Loe Johansen už ale během krátkého pobytu v Číně poznal, že to nemusí být až tak nereálné.
Nor má k dispozici velmi solidní základnu mladých biatlonistů, mezi kterými vidí řadu talentů. Navíc je samozřejmostí tvrdý dril. Až moc tvrdý. Sportovci jsou 11 měsíců v roce takřka bez kontaktu s rodinou, jak je v Číně zvykem. Číslem jedna je pro ně sport.
Zatím tak musel Johansen spíš krotit aktivitu svých svěřenců, kteří byli zvyklí i na čtyřfázový trénink. Norský kouč nyní ordinuje menší, ale zato intenzivnější tréninkové dávky. Ty by měly připravit čínské biatlonisty po běžecké stránce. Ta střelecká je vzhledem k drilu na velmi slušné úrovni.
Čínský biatlon má značný potenciál, což naznačily například loňské Zimní olympijské hry mládeže. Dvojice Čen-jü Ču a Fan-čchi Meng vybojovala v Lillehammeru velmi překvapivé zlato. Kdo ví, třeba na to navážou už pod „velkými“ olympijskými kruhy.
Zdroj: dagbladet.no
Foto: Čen-jü Ču (Autor: Laura Godenzi/IOC Young Reporters, pod licencí BY-NC-SA)