Co tým, to jiná strategie. Nejlepší norští biatlonisté s výjimkou Marte Olsbuové Røiselandové vynechají kvůli olympiádě Světový pohár v Ruhpoldingu, většina Švédů zase bude chybět v Antholzi. Francouzi či Češi naopak plánují absolvovat celý druhý trimestr.
Olsbuová Røiselandová s odlišnou strategií
Norské áčko absolvuje v době Světového poháru v Ruhpoldingu vysokohorské soustředění a pak se přesune do Antholze. Marte Olsbuová Røiselandová zvolila opačnou cestu, v Ruhpoldingu závodit bude, ale potom se vydá na 10 až 11 dní na Passo di Lavazè položené v 1800 metrech.
Vedoucí ženě Světového poháru se tím trochu zkomplikuje cesta za velkým křišťálovým glóbem. „Olympijské zlato je pro mě teď výš,“ řekla Olsbuová Røiselandová norské televizi NRK.
Podobný model se Norce osvědčil v sezóně 2019/20, kdy vynechala závody v Le Grand-Bornand, raději potrénovala ve výšce a pak získala na Mistrovství světa v Antholzi všech sedm možných medailí, z toho pět zlatých.
Své rozhodnutí diskutovala i se svým trenérem, který ji podpořil. „Pokud chcete vsadit všechno na vrchol sezóny, musíte si určit priority, zvlášť pokud hraje roli i nadmořská výška,“ ví Sverre Huber Kaas.
Olsbuová Røiselandová zároveň odletí do Číny dřív než ostatní členové norského týmu, protože snáší hůř časový posun.
Antholz bez většiny švédských hvězd
Trenér norských biatlonistek stále věří, že má Olsbuová Røiselandová velkou šanci i na zisk velkého křišťálového glóbu. Zvlášť, když se na konci sezóny škrtnou dva nejhorší výsledky. „Když takhle bude pokračovat, tak je možné všechno. Náskok se zvyšuje každým závodem. A byl bych trochu překvapený, pokud by všichni odjeli všechny závody. Pravděpodobně takhle nepřemýšlíme jen my,“ cituje Kaase NRK.
Má pravdu. Francouzský kouč Jean-Marc Chabloz Nordic Magazinu potvrdil, že valná většina jeho švédských svěřenců vynechá Světový pohár v Antholzi a místo toho se bude připravovat v Martellu a Seiser Almu.
Program jednotlivých sportovců se bude lišit. U Elviry Öbergové budou trenéři brát v úvahu nemoc, kterou prodělala ke konci roku, u jiných zase jejich postupové šance do olympijského masáku. Třeba Mona Brorssonová nyní drží 15. místo, které na olympiádě jako poslední zajišťuje účast v hromadném startu. Páteř švédského týmu by každopádně v Antholzi měli tvořit závodníci z IBU Cupu.
Podobnou strategii zvolili Švédové už v roce 2020 a výsledkově se jim úplně nevyplatila. Největší hvězdy tehdy vynechaly poslední lednový Světový pohár na Pokljuce, ale z následného Mistrovství světa v Antholzi si odvezly jen jednu bronzovou medaili.
Zdroje: NRK, VG, Nordic Magazine