Home > Téma > Nová Wiererová či nový Bø? Představujeme 12 kandidátů na nováčky sezóny

Nová Wiererová či nový Bø? Představujeme 12 kandidátů na nováčky sezóny

Start smíšené štafety

V minulé sezóně získali tituly nejlepších nováčků Světového poháru Nor Johannes Dale a Ruska Jevgenija Pavlovová, v té další by na ně klidně mohli navázat jejich krajané. Představujeme 6 biatlonistů a 6 biatlonistek, kteří patří mezi kandidáty na zisk trofeje pro nováčka sezóny.

O titul nováčka sezóny soupeří ti závodníci, kteří za sebou nemají sezónu s alespoň třemi starty ve Světovém poháru.

Muži

Sebastian Stalder

Jednadvacetiletý Švýcar by měl konečně dostat víc šancí ve Světovém poháru, dosud byla jen jedna. Vyšel mu závěr minulé sezóny, kterou zakončil jako druhý nejlepší závodník IBU Junior Cupu. Dostal pozvánku na finálový podnik IBU Cupu a mezi dospělými se neztratil. V Martellu bral 13. místo ve sprintu a dokonce 8. místo v hromadném startu.

Aleksander Andersen

V testovacím sprintu v Sjusjøenu obsadil druhé místo, když v závěrečném kole překonal Martina Fourcada. Dvaadvacetiletý Nor se tak stal náhradníkem pro Světový pohár, do kterého ještě nezasáhl. Už ale ví, jaké je to stát na stupních vítězů v IBU Cupu. Letos byl třetí ve sprintu v Martellu.

Endre Strømsheim

Je na tom podobně jako stejně starý krajan Andersen. V Sjusjøenu dojel třetí v hromadném startu a je náhradníkem pro Östersund. Už vyhrál mezi dospělými, když letos v Otepää ovládl supersprint. Na konci sezóny debutoval i ve Světovém poháru, ale po čtyřech chybách mu sprint v Oslu zhořkl. Dojel 82.

Sivert Bakken

A do třetice Nor. Bakkenovi bylo v létě teprve 21 let, přesto v uplynulé sezóně zdatně konkuroval dospělým. V IBU Cupu bral celkové deváté místo, posbíral kompletní medailovou sadu. Stihl si odskočit i mezi juniory a na světovém šampionátu získal dva bronzy.

Daniele Cappellari

Italský tým měl nejednou problém využít svou kvótu, a tak se dá očekávat větší a větší prostor pro tohoto dvaadvacetiletého borce. Cappellari se v minulém ročníku zabydlel v IBU Cupu, kde se dvakrát prosadil na stupně vítězů. To se mu povedlo i s bronzovou štafetou na Mistrovství světa juniorů v Osrblí. První start ve Světovém poháru mu tolik nevyšel, s jednou chybou byl 74. doma v Anterselvě, ale už brzy by mohl mít šanci na reparát.

Sajd Karimulla Chalili

Jednadvacetiletý Rus s afghánskými kořeny patří k nejlepším juniorům světa. Letos se v Osrblí stal juniorským mistrem světa se štafetou, sám přidal stříbro ve sprintu. Nyní načne sezónu v IBU Cupu, který si poprvé vyzkoušel letos v Otepää. A hned z toho bylo 15. a 18. místo.


Ženy

Janina Hettichová

Po konci Laury Dahlmeierové je cesta do německého týmu trochu otevřenější, čehož by mohla využít čtvrtá nejlepší žena loňského IBU Cupu. Třiadvacetiletá Hettichová podávala velmi vyrovnané výkony a dvakrát vystoupala na pódium. Celkem jí vyšla i premiéra ve Světovém poháru. V Oslu brala 44. a 32. příčku.

Natalja Gerbulovová

Excelentní běžkyně ve 24 letech stále čeká na premiérový start ve Světovém poháru. Na vině je špatná střelba. Gerbulovová v minulé sezóně jedinkrát zastřílela čistě a hned z toho bylo vítězství v IBU Cupu. To druhé přidala i se dvěma trestnými koly. Pokud trochu vylepší střelbu, může čekat rychlý katapult do Světového poháru.

Myrtille Bègueová

Držitelka šesti medailí z mládežnických šampionátů by mohla být brzy povolána do francouzského áčka. Uplynulou sezónu už dvaadvacetiletá Bègueová absolvovala kompletně v IBU Cupu, kde se postupně prokousala až ke čtvrtému místu ve sprintu v Martellu. Celkově skončila patnáctá.

Tamara Voroninová

Ruští trenéři dali na začátku sezóny čtyřiadvacetileté Voroninové velkou důvěru – v Östersundu si odbude premiéru ve Světovém poháru. Řekla si o ni mimo jiné ziskem stříbra na letošním Mistrovství světa v letním biatlonu v Raubiči. V minulém ročníku absolvovala jen sedm závodů IBU Cupu, ve třech z nich ale skončila v elitní desítce.

Jekatěrina Bechová

Nejlepší juniorka světa? Dost možná tahle jednadvacetiletá Ukrajinka, která se letos v Osrblí stala dvojnásobnou juniorskou mistryní světa. Není tedy divu, že jí chtějí ukrajinští trenéři dát víc šancí ve Světovém poháru. Premiéru už má za sebou, byť hodně nepovedenou. Ve sprintu v Oslu dojela se dvěma chybami 93.

Elvira Öbergová

O dvacetileté Elviře Öbergové se ve Švédsku říká, že má ještě větší talent než starší sestra Hanna. Trojnásobná dorostenecká mistryně světa z roku 2018 závodila prvním rokem mezi juniorkami a hned získala na MSJ bronz se štafetou. V následném sprintu o kov stejné hodnoty přišla o pouhé dvě desetiny. Že může závodit i s dospělými, ukázaly její starty v IBU Cupu. V Obertilliachu si vystřílela osmé místo.

Foto: Start smíšené štafety v Östersundu (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *