Home > Preview > PREVIEW: Nadvláda norského biatlonu může trvat i v nadcházející sezóně

PREVIEW: Nadvláda norského biatlonu může trvat i v nadcházející sezóně

Johannes Thingnes Bø a Tarjei Bø

Norští biatlonisté vždy patřili k těm nejlepším a v loňské sezóně tato severská země naprosto dominovala. Zasloužil se o to nejenom Johannes Thingnes Bø, ale také zbytek členů reprezentačního týmu, v němž se mnoho změn před novou sezónou neudálo. 


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Norsko.


Norsko v minulé sezóně

  • Pořadí SP mužů: 1. Johannes Thingnes Bø, 6. Tarjei Bø, 13. Vetle Christiansen, 16. Erlend Bjøntegaard, 19. Henrik L’Abée-Lund, 31. Lars Birkeland, 52. Sindre Pettersen
  • Pohár národů mužů: 1. místo (kvóta: 6)
  • Pořadí SP žen: 4. Marte Olsbuová Røiselandová, 11. Ingrid Tandrevoldová, 13. Tiril Eckhoffová, 50. Synnøve Solemdalová, 71. Thekla Brunová-Lieová, 79. Emilie Kalkenbergová
  • Pohár národů žen: 1. místo (kvóta: 6)
Johannes Thingnes Bø
Foto: Johannes Thingnes Bø s velkým křišťálovým glóbem (Autor: Petr Slavík)

Stalo se před sezónou

  • Norský tým si odchod velkých hvězd odbyl už loni a před touto sezónou se rozhodl ukončit kariéru pouze Henrik L’Abée-Lund, jemuž místo v A-týmu přebral mladík Johannes Dale. 
  • Problémy norského svazu nastaly, když biatlonisté odmítli podepsat reprezentační smlouvy kvůli nesouladu u osobních marketingových práv. K dohodě ke vší spokojenosti mělo dojít do půlky listopadu, o některých bodech se však stále vedou jednání. Diskuzi podněcuje především kvalita rukavic a jejich dodavatelé. Pokud biatlonisté do začátku sezóny smlouvy nepodepíšou, budou platit ty z loňska.
  • Ačkoliv všechna ocenění byla rozdána už na konci sezóny, Johannes Thingnes Bø si v říjnu ještě jedno vysloužil. V italské Antholz-Anterselvě převzal cenu od Evropského hnutí fair play. V únoru na zastávce Světového poháru v Soldier Hollow porušil pravidla, když ve stíhačce na poslední střelbě vystřelil jen čtyři z pěti nábojů a s pátým dojel do cíle. Ke své chybě se sám přiznal a přišel o body i peníze.
Henrik L'Abée-Lund
Foto: Henrik L’Abée-Lund (Autor: Petr Slavík)

Čtyři položky

1) Obhájí Johannes Thingnes Bø prvenství v celkovém hodnocení Světového poháru? Minulou sezónu si Johannes Thingnes Bø suverénně dojel pro velký křišťálový glóbus a navrch přidal i ty malé za sprint, stíhačku a závod s hromadným startem. Obhajoba takových výsledků však nebude pro zrzavého Nora vůbec snadná. V cestě mu tentokrát nebude stát jenom Martin Fourcade a další biatlonisté, ale také narození jeho syna, jenž je pro něj důležitější než sport. Je tak dost možné, že bude muset vynechat tři lednové zastávky v Oberhofu, Ruhpoldingu a Pokljuce. Přijde tak nejen o body do hodnocení Světového poháru, ale také o možnost posledního srovnání s ostatními před mistrovstvím světa v Itálii.

2) Naváže Johannes Dale na loňský úspěšný vstup mezi elitu a naplní očekávání trenérů? V loňské sezóně Johannes Dale třikrát zvítězil v IBU Cupu a neztratil se ani mezi elitou ve Světovém poháru. V Soldier Hollow se umístil na 10. a 11. místě, a vysloužil si tak ocenění nováček roku. Svými výkony si zajistil pozici v norském A týmu pro následující sezónu, na jehož úkor se do výběru nedostal Henrik L’Abée-Lund, který následně ukončil kariéru. Od jednadvacetiletého mladíka se tak očekávají nadstandardní výkony. Aby jich však dosáhl, musí zapracovat na své střelbě ve stoje, kde měl v uplynulé sezóně úspěšnost pouze 68 %.

Johannes Dale
Foto: Johannes Dale (Autor: Petr Slavík)

3) Dokáže Marte Olsbuová Røiselandová zaútočit na nejvyšší příčky? V celkovém hodnocení Světového poháru minulé sezóny se Marte Olsbuová Røiselandová umístila s 866 body na čtvrté příčce. V pořadí ve sprintu byla třetí a ve stíhačce dokonce druhá. K nejvyššímu stupínku jí stále něco chybělo. V porovnáním s loňskou vítězkou Dorotheou Wiererovou má Røiselandová navrch v rychlosti běhu, ovšem její menší slabinou je nevyrovnaná střelba. Vyvaruje-li se tato Norka nepovedeným položkám, kdy za sebou v některých zastávkách na střelnici nechala i tři nesestřelené terče, může letos myslet na nejvyšší umístění.

4) Zopakují Norové svoji dominanci? V minulé sezóně psalo Norsko, když vyhrálo v jednom roce hodnocení všech týmových soutěží – štafet mužů a žen, smíšené štafety a Poháru národů mužů a žen. To bylo možné především díky rapidními zlepšení ženské reprezentace. Norové mají jednoznačně šanci na loňské úspěchy navázat, a to i s větším bodovým náskokem nad dalšími týmy. Největší bodový příděl a nejlepší výkony se očekávají od stálic, jako jsou bratři Bøové, Eckhoffová či Olsbuová Røiselandová. V minulé sezóně ale zažili velký progres i Vetle Christiasen, Ingrid Tandrevoldová nebo zmiňovaný Johannes Dale. U všech je navíc předpoklad, že jejich výkonnost může ještě růst.

Marte Olsbuová Røiselandová
Foto: Marte Olsbuová Røiselandová (Autor: Petr Slavík)

Očekávané složení štafet

Muži

1. Lars Birkeland

2. Vetle Christiansen

3. Tarjei Bø

4. Johannes Thingnes Bø

Ženy

1. Karoline Knottenová 

2. Ingrid Tandrevoldová

3. Tiril Eckhoffová

4. Marte Olsbuová Røiselandová

Norská smíšená štafeta
Foto: Norská smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

Cílová rovinka

Norský reprezentační tým je plný ostřílených závodníků, ale najdou se mezi nimi i mladé biatlonistky, které zkušenosti teprve sbírají. Všichni už však mezi elitou ve Světovém poháru startovali. Od tohoto výběru se očekávají jenom ty nejlepší výsledky a opětovný útok na nejvyšší příčky.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø a Tarjei Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *