Home > Novinky > Novým prezidentem IBU se stal Švéd Dahlin. Záda mu bude krýt Hamza

Novým prezidentem IBU se stal Švéd Dahlin. Záda mu bude krýt Hamza

Olle Dahlin

Nor Anders Besseberg má svého nástupce. Zástupci členských států dnes na 13. pravidelném kongresu IBU v Poreči rozhodli o tom, že světový biatlon má z krize vyvést Švéd Olle Dahlin. V prezidentské volbě jednoznačně porazil Lotyšku Baibu Brokaovou. Úspěch slaví i český biatlon. Jiří Hamza byl zvolen prvním viceprezidentem IBU.

Volbě nového šéfa světového biatlonu předcházela emotivní kampaň. Do redakce norské televize NRK dorazil anonymní dopis, který obviňoval Olleho Dahlina z uplácení malých zemí. Baiba Brokaová zase byla obviňována z vazeb na Rusko a také bylo poukazováno na to, že doma v Lotyšsku nedostala bezpečnostní prověrku.

Samotná volba pak probíhala za zavřenými dveřmi, což příliš nekoresponduje se snahou IBU o větší otevřenost. Pro Dahlina zvedlo ruku 39 zemí, pro Brokaovou 12.


Kdo je Olle Dahlin?

  • Je mu 63 let, žije v Karlstadu a má tři syny.
  • Byl aktivním biatlonistou a posléze trenérem. Založil klub, ve kterém začínala legendární Magdalena Forsbergová.
  • Od roku 2010 je prezidentem Švédské biatlonové asociace, členem vedení je už od roku 1999.
  • V letech 2014 až 2018 vykonával funkci viceprezidenta IBU pro rozvoj, přičemž v poslední době byl v opozici proti Andersi Bessebergovi.
  • Od roku 2017 zasedá ve výkonném výboru Švédského olympijského výboru.

Po prezidentské volbě se bojovalo o pozici prvního viceprezidenta, tedy druhého nejmocnějšího muže světového biatlonu. Svou kandidaturu těsně před hlasování stáhli Slovák Ivor Lehoťan a Nor Tore Bøygard, čímž zjevně podpořili Jiřího Hamzu.

Po ruském dopoledním neúspěchu při hlasování o vrácení plného členství v IBU do volby nezasáhl ani dosavadní první viceprezident Viktor Majgurov, byť jako kandidát Běloruska o obhajobu mandátu usilovat mohl.

Hamzovi tak zbyl jediný soupeř, a to prezident Německého lyžařského svazu Franz Steinle. Šéf českého biatlonu nakonec zvítězil díky hlasům 30 zemí, pro Němce hlasovalo 20 zemí.

Rakušan Klaus Leistner obhájil post viceprezidenta IBU pro finance a delegáti vedle něj zvolili i dalších šest členů výkonného výboru. Volilo se také 10 členů technické komise, do které se znovu dostal Vlastimil Jakeš.

Foto: Olle Dahlin (© Svenska Skidskytteförbundet)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *