Home > Novinky > Odchod krále. Ole Einar Bjørndalen se loučí s biatlonem

Odchod krále. Ole Einar Bjørndalen se loučí s biatlonem

Ole Einar Bjørndalen

Svět biatlonu přišel o největší postavu posledního čtvrtstoletí. Ole Einar Bjørndalen oznámil na tiskové konferenci svůj odchod do sportovního důchodu. Stylově se tak stalo v klubovně sportovního klubu v Simonstradě, kde celý příběh začal.

Čtyřiačtyřicetiletý biatlonista před novináři jen těžce zadržoval slzy dojetí. „Chtěl bych ještě několik sezón závodit, ale tato je poslední,“ potvrdil konec Ole Einar Bjørndalen.

Rozhodnutí však nemělo co do činění s nepovedenou sezónou ani se ztrátou motivace. „Rád bych řekl, že už mám lyžování dost. Bohužel ale nemám. Končím na základě doporučení lékařů,“ řekl Nor a vysvětlil, že měl během přípravy i těsně před začátkem sezóny potýkal s fibrilací síní, nepravidelným a často zrychleným srdečním rytmem.

Bjørndalen aktuálně nepřemýšlí nad tím, zda nějakým způsobem zůstane u biatlonu. Chce se věnovat hlavně rodině, své manželce Darji Domračevové a dceři Xenii. Před časem ho šéf světového biatlonu Anders Besseberg označil za svého možného nástupce, ale to zřejmě není otázkou letošních voleb.

Kariéra biatlonového krále

Ole Einar Bjørndalen během 26 let mezi elitou lámal jeden rekord za druhým. Od roku 1996 do roku 2009 nechyběl třináctkrát v řadě v celkovém hodnocení Světového poháru v elitní trojce. Šestkrát zvedl nad hlavu velký křišťálový glóbus. Víc celkovým výher má jen Martin Fourcade (sedm).

K tomu Bjørndalen získal 20 malých křišťálových glóbů a rekordních 94 výher v jednotlivých závodech Světového poháru. Tu poslední zapsal v prosinci roku 2015 v Östersundu. Dalších 41 triumfů zapsal s norskými štafetami a týmy.

Samotnou kapitolou jsou Norovy úspěchy na velkých akcích. Nepřekonatelné jsou Zimní olympijské hry v Salt Lake City, kde Bjørndalen ukořištil všechny čtyři zlaté medaile. Celkem vyhrál pod pěti kruhy osmkrát, pětkrát mezi jednotlivci.

Na světových šampionátech se Bjørndalenovi povedlo získat čtyři zlaté medaile dvakrát, v Hochfilzenu 2005 a v Pchjongčchangu 2009. Mistrem světa se stal dvacetkrát, z toho 11krát v individuálních závodech.

Zdroj: TV2.no
Foto: Ole Einar Bjørndalen (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *