To číslo vypadá až neuvěřitelně. Ole Einar Bjørndalen stojí na prahu své 25. sezóny ve Světovém poháru. Během ní oslaví už 43. narozeniny, ale přesto je stále členem světové špičky.
Tehdy v sezóně 1992/1993
Českolovensko se dělí a Václav Havel je zvolen prvním prezidentem nově vzniklé České republiky. Bill Clinton vítězí v amerických prezidentských volbách a střídá George Bushe staršího. V kinech běží Dědictví aneb Kurvahošigutntag či Sám doma 2.
Martinu Fourcadovi a Simonu Schemppovi jsou čtyři roky. Antonu Šipulinovi pět. Johannes Thingnes Bø ještě ani není na světě. Biatlon stále formálně patří pod Mezinárodní unii moderního pětiboje a biatlonu. Ti nejlepší biatlonisté absolvují sezónu 1992/1993 a na startu se poprvé objevuje jméno Oleho Einara Bjørndalena.
Pamětník řady změn
Když Bjørndalen ve Světovém poháru začínal, tak se jezdily jen dvě individuální disciplíny, vytrvalostní závod a sprint. Do kontaktu se svými soupeři přišel pouze ve štafetě. Krom toho byl ještě v programu mistrovství světa závod hlídek.
Nor je tak jediným pamětníkem „revoluce“ ve Světovém poháru, která přinesla řadu nových disciplín. Nejprve stíhací závody, pak hromadné starty, smíšenou štafetu a naposled smíšené dvojice. Krom toho Bjørndalen zažil rozšíření bodovaných míst z 25 na 30 a pak na současných 40. Až dost změn na jednu kariéru.
Ole si také stihl zazávodit po boku svého bratra Daga. Dokonce spolu získali i nějaké to pódium ve štafetách. V osobním životě se dvakrát oženil, jednou rozvedl a zplodil dceru. Nejprve si po 8letém vztahu vzal italskou biatlonistku Nathalii Saterovou, ale jejich manželství po 6 letech skončilo. Od letošního roku je jeho manželkou Darja Domračevová a společně vychovávají dceru Xenii.
Muž mnoha rekordů
Dá se říct, že se Ole Einar Bjørndalen stal synonymem pro Světový pohár a vlastně i celý biatlon. Už jen samotných 25 let závodění na vrcholné scéně je výjimečný počin. Ale zvláště fenomenální výsledky a celá řada rekordů dělají z Oleho Einara Bjørndalena nesmrtelného.
První výhru ve Světovém poháru si Bjørndalen připsal v lednu roku 1996 ve vytrvalostním závodě v Antholzi. Od té doby jich přidal dalších 93! Do stovky mu tak schází 6 triumfů. Zcela jistě jeden z motivačních faktorů pro pokračování v kariéře.
Vedle rekordního počtu jednotlivých výher se Nor těší i z rekordního počtu celkových triumfů. Za jeho 6 velkými glóby už ale těsně s 5 trofejemi stojí Martin Fourcade. Francouz se svými 16 malými glóby pravděpodobně dotáhne i Bjørndalenovu dvacítku. Další mety už ale budou těžko k překonání nejen pro Fourcada, ale i pro další generace.
Od roku 1996 do roku 2009 se Bjørndalen nepřetržitě držel v TOP3 celkového hodnocení Světového poháru. I díky tomu dosáhl krom zmiňovaných 94 individuálních výher také na 177 pódií, 44 medailí z Mistrovství světa (včetně týmových závodů) a z toho 20 titulů mistra světa. Ani sbírku 8 zlatých medailí z olympijských her nebude lehké překonat. Co víc – norský rychlík si čas od času odskočil i do Světového poháru běžců a i tam ukořistil jednu výhru.
Ani čtvrtstoletí nebude pro Oleho Einara Bjørndalena konečná. Už dopředu avizoval účast na Olympijských hrách v Pchjongčchangu. A kdo ví, třeba se pak pustí ve 44 letech do své 27. sezóny.
Foto: Ole Einar Bjørndalen (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)