Rok a půl se legendární Nor Ole Einar Bjørndalen nepodíval do své vlasti. Hodně času strávil v čínské bublině, kde připravoval tamní biatlonisty na domácí olympijské hry. Až nyní, skoro po dvou letech, se Číňané mohli vrátit do Evropy, kde také konečně absolvují závody Světového poháru.
Šok po přistání v Norsku
Když v roce 2019 kývl na nabídku stát se trenérem čínské reprezentace, tak Ole Einar Bjørndalen tušil, že ho čeká složitý úkol. To ale bylo ještě před propuknutím pandemie covid-19. V březnu 2020 absolvovali čínští biatlonisté poslední závody v Novém Městě na Moravě, vrátili se domů a až doteď nemohli z Číny vycestovat.
Novináři zastihli Bjørndalena v pátek po příletu do Norska. Sám se z Číny vracel napřed, večer měl vyzvednout své čínské svěřence na letišti Gardermoen v Oslu. „Je to naprosto zvláštní a tragické. Nemohli jsme opustit Čínu, ale teď jsou všichni v letadle do Norska. Jsme rádi, že se budeme moct zase zúčastnit závodů Světového poháru,“ řekl Bjørndalen listu VG.
Společně se svou manželkou Darjou Domračevovou, která jako trenérka dohlíží na čínské biatlonistky, strávil v Číně celou uplynulou zimu. Za svými svěřenci se pak střídavě vraceli.
Konkrétně do Norska se ale Bjørndalen vrátil až teď. „Je to dlouho, co jsem byl v Norsku naposled, asi rok a půl. Bylo nádherné přistávat na Gardermoenu a vidět znovu norskou přírodu.“
Po přistání zažil sedmačtyřicetiletý rodák z Drammenu menší kulturní šok. „Když jsem šel po Gardermoenu, tak jsem se otřásal. Byl to trochu šok vidět servírovat jídlo bez roušky. My jsme nemohli jíst nikde, kde by vařili jídlo lidé bez roušky,“ popsal Bjørndalen televizi TV2.
V Norsku už se život skoro vrátil do normálu. „Pro lidi je to skvělé, ale už tak skvělé není, že je přes 2000 nakažených. Kdyby to tak bylo v Číně, tak není vůbec jasné, jestli by olympiáda proběhla,“ myslí si Bjørndalen.
Během svého pobytu v Číně zažil mnohem přísnější pravidla. „Když se vyskytne malý počet nakažených, nastane kompletní lockdown. Dva roky jsme byli v bublině, všichni sportovci byli každý týden testovaní. Je to velmi striktní.“
Co roušky? „Ty jsme nosili skoro pořád. Když byli poblíž lidi, tak nebylo o čem diskutovat. Pravidlo o nějaké vzdálenosti, jako je v Norsku, v Číně neexistuje.“
Výhoda čínských biatlonistů
Čínští biatlonisté vůbec nezasáhli do uplynulé sezóny Světového poháru. Neměli žádné porovnání se světem. „Víme jen to, jak jsme na tom byli před dvěma lety. Jak jsme na tom teď, to je nejisté. V Číně bylo extrémně chladno, a proto bylo občas náročné tam trénovat. Přesto jsme se na olympiádu dobře připravili. A sportovci už jsou hodně natěšení na závody,“ říká Ole Einar Bjørndalen.
Jeho tým nyní čeká závěrečná příprava ve Sjusjøenu, kde trénují i čeští biatlonisté. A pak začne ve švédském Östersundu velmi těžká mise: olympijská kvalifikace. „Musíme se pokusit kvalifikovat tolik lidí, kolik jen půjde. To znamená, že zůstaneme v Evropě až do závodů v Ruhpoldingu v polovině ledna. Pak pocestujeme zpátky do Číny na závěrečnou přípravu před olympijskými hrami,“ nastiňuje Bjørndalen.
Domácí Čína má jistotu, že na olympiádě bude moct postavit dva muže a dvě ženy. Nyní bude snahou základní kvótu rozšířit na čtyři muže a čtyři ženy, což by umožnilo sestavit štafety. Číňané by ale museli v olympijském žebříčku poskočit do první dvacítky, přičemž začínají kvůli roční absenci ve Světovém poháru na nule. Olympijskou kvalifikaci rozebíráme v tomto článku.
Nemožnost opustit Čínu přinesla tamním biatlonistům paradoxně i výhodu, o které mluví norský kouč: „Trénovali jsme hodně v olympijském areálu. Střídali jsme dvě místa. Jedno v nížině a jedno v horách. Trénovali jsme opravdu dobře a může být i výhodou, že jsme strávili hodně času v olympijském areálu.“
Ten je zatím poměrně velkou neznámou. Některé týmy se chtějí vydat na obhlídku v prosinci, ale třeba norští servismani od cesty do Číny upustili s tím, že program na přelomu roku bude i tak náročný.
Podle Oleho Einara Bjørndalena to nemusí být problém. „Jak znám evropské týmy, tak se učí rychle. Během pár dní velmi rychle poznají, co by o areálu měli vědět.“