Příprava na olympijský ročník přinesla Italům hned několik změn. S biatlonem se rozloučili dva zkušení biatlonisté, A tým byl rozdělen do dvou podskupin, do hry vstoupil nový kouč. Jak se tyto změny promítnou v následující sezóně? A bude právě tato sezóna tou poslední pro Dorotheu Wiererovou?
BiatlonMag se před startem sezóny 2021/2022 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Itálie.
Itálie v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 8. Lukas Hofer, 38. Dominik Windisch, 44. Thomas Bormolini, 51. Didier Bionaz, 73. Tommaso Giacomel
- Pohár národů mužů: 6. místo (kvóta: 5)
- Pořadí SP žen: 5. Dorothea Wiererová, 16. Lisa Vittozziová, 74. Michela Carraraová, 80. Irene Lardschneiderová, 87. Federica Sanfilippová
- Pohár národů žen: 9. místo (kvóta: 5)
Na startu
- Po loňské sezóně ohlásili konec kariéry dva zkušení Italové. 28letý Giuseppe Montello, jehož kariérním maximem je 27. místo, přešel ke klasickému lyžování. S biatlonem se rozloučila i dvojnásobná štafetová bronzová medailistka ze světových šampionátů Nicole Gontierová. Ve Světovém poháru stála jednou na bronzovém stupínku.
- Italský A tým byl rozdělen do dvou podskupin. Andreas Zingerle a Andrea Zattoni dohlížejí na přípravu Dorothey Wiererové, Lukase Hofera, Dominika Windische, Didiera Bionaze a Tommasa Giacomela. Lisa Vittozziová, Michela Carraraová, Rebecca Passlerová, Thomas Bormolini, Patrick Braunhofer a Daniele Cappellari jsou vedeni Klausem Höllriglem a Mirco Romaninem.
- Tyto podskupiny absolvovaly část přípravy odděleně, na závěrečná soustředění již jezdí společně, i tam se ale Italové připravují především v podskupinách.
- Trenér Mirco Romanin figuruje u národního týmu nově. V minulých letech vedl italské juniory. U A týmu v březnu skončil Nicola Pozzi.
- Z italského áčka vypadla Irene Lardschneiderová, naopak zpět do A týmu se kvalifikoval Thomas Bormolini. Důvěru dostala i 20letá Rebecca Passlerová. Mimo národní skupiny se připravuje Federica Sanfilippová.
- Na italském šampionátu v září zlaté medaile vybojovala kompletní “velká čtyřka italského biatlonu”, Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Lukas Hofer a Dominik Windisch.
- Úspěšné léto má za sebou Dorothea Wiererová. Kromě italského titulu vybojovala prvenství i na rakouském šampionátu, v srpnu ovládla exhibici ve Wiesbadenu.
- Federicu Sanfilippovou na úvod sezóny ve Světovém poháru neuvidíme. Sanfilippová bude nejprve závodit v Italském poháru. Podle jejích výkonů bude posouzeno, zda dostane příležitost ve Světovém poháru, eventuálně v IBU Cupu.
Čtyři položky
1) Stálice Wiererová. Loňský ročník ukázal, jak nepostradatelnou součástí italského biatlonu je Dorothea Wiererová, i když zrovna nevládne Světovému poháru. Wiererová skončila ve Světovém poháru pátá, v průběhu sezóny stanula pětkrát na stupních vítězů, ovládla hodnocení vytrvalostních závodů. V posledních sedmi letech Wiererová platí za jistotu, že italský biatlon bude mít zástupkyni na bodovaných pozicích a v elitní desítce celkového hodnocení. Od sezóny 2015/16 v celkovém hodnocení Wiererová nevypadla z první pětky. Od stejné sezóny také nastoupila v každém individuálním závodě Světového poháru (tj. 145 závodů) a pouze jednou nedosáhla na body. Z posledních 145 individuálních závodů tedy Wiererová bodovala 144krát. Na bodech naposledy chyběla v roce 2017 v Östersundu. V březnu oslavila své 40. individuální stupně vítězů. Nyní je před ní olympijská výzva. Právě individuální olympijská medaile je to jediné, co jí ve sbírce chybí. Po olympiádě v Pekingu pak bude fanoušky zajímat jiná otázka: Rozloučí se italský biatlon se svou nejúspěšnější reprezentantkou historie?
2) Návrat Vittozziové? Důležitým úkolem pro Italy bude oživení Lisy Vittozziové. Kdysi vynikající střelkyně se poslední dvě sezóny trápí, a to především na ležce. Loni střílela Vittozziová vleže jen se 74% úspěšností, oproti své životní sezóně 20018/19 si tak pohoršila o 11 %. Vittozziová potřebuje po roztržkách v týmu znovu nalézt vnitřní klid a sebedůvěru. Právě s tím by měl pomoci nově příchozí trenér Mirco Romanin, kterého pojí s Vittozziovou přátelství. Vittozziová také spolupracuje s mentálním koučem a vyměnila pažbu. Vyhovuje jí i nové uspořádání týmu. Letní závody však zatím velké zlepšení nepřinesly. Stala se sice italskou šampionkou v individuálu, v ostatních závodech však střelecky propadla. Stíhačku na rakouském šampionátu po pěti chybách na ležce nedokončila, ve sprintu na italském šampionátu vleže netrefila dokonce ani jeden terč. Před olympijskou sezónou tak nad italskou dvojkou minulých let stále visí otazník.
3) Mužský tým na vzestupu. V posledních letech táhly italský biatlon ženy, nyní se však obrací role. Už to není jen o Hoferovi a Windischovi. Italové mají momentálně pět mužů, kteří jsou schopni jezdit na bodech. Thomas Bormolini skončil v celkovém pořadí 44., výše nikdy nebyl, poprvé se také kvalifikoval do hromadného startu. Dopředu se dere i italské mládí. Didier Bionaz a Tommaso Giacomel jsou momentálně jediní dva biatlonisté narození ve 21. století, kteří již dokázali ve Světovém poháru bodovat. Bionaz se na domácí půdě blýskl dokonce 13. místem, ve své premiérové sezóně ve Světovém poháru skončil celkově 51. Po sedmi letech se na nejvyšší stupínek postavil Lukas Hofer, k tomu přidal další dvě třetí místa. Třetí místo italské štafety v Oberhofu tak nebylo žádným překvapením. V nové sezóně by Italové opět rádi sbírali štafetová pódia, mohli by také být černými koňmi olympijské štafety. V Poháru národů brali Italové šesté místo, a to v sezóně, kdy se příliš nedařilo Dominikovi Windischovi.
4) Síla smíšené štafety. Parádní disciplínou italského biatlonu je bezesporu smíšená štafeta. Kvarteto Vittozziová, Wiererová, Windisch a Hofer je zárukou úspěchu. Společně nastoupili ve smíšené štafetě ve Světovém poháru devětkrát, v osmi případech pak stanuli na stupních vítězů. Jejich společným nejhorším výsledkem je čtvrté místo z MS v Hochfilzenu v roce 2017, od té doby Italové v této sestavě mezi první trojicí nechyběli. Společně vybojovali dvě medaile z mistrovství světa, v sezóně 2017/18 v této disciplíně dokonce získali křišťálový glóbus. V loňském ročníku nastoupili ve svém obávaném složení jen jednou a hned z toho bylo druhé místo. Právě smíšené štafety budou prvními závody na olympiádě v Pekingu a v Itálii se hned z prvního biatlonového závodu čeká medaile. Cokoliv jiného by bylo zklamáním. Na olympijských stupních v této disciplíně Italové ještě nechyběli. V Soči i Pchjongčchangu vybojovali bronz, který by chtěli minimálně obhájit.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Thomas Bormolini
2. Lukas Hofer
3. Didier Bionaz
4. Dominik Windisch
Ženy
1. Lisa Vittozziová
2. Rebecca Passlerová
3. Michela Carraraová
4. Dorothea Wiererová
Cílová rovinka
Italský tým sice loni poprvé po devíti letech odjížděl ze světového šampionátu bez medaile, i tak má ale za sebou povedenou sezónu. V té nadcházející mají ambice na přepsání historie. Italský biatlon totiž ještě nikdy na olympijských hrách neslavil zlatou medaili. A kdo jiný než právě tato zlatá generace italského biatlonu, by to měl dokázat?
Zdroj: fondoitalia