Home > Téma > Poslední trimestr slibuje napínavou bitvu o glóby a o kvóty

Poslední trimestr slibuje napínavou bitvu o glóby a o kvóty

Martin Fourcade

Zimní olympijské hry 2018 jsou minulostí, ale biatlonová sezóna ještě zdaleka nekončí. Zbývají odjet tři podniky Světového poháru a na všech frontách zatím probíhají napínavé boje. Co tedy v Kontiolahti, v Oslu a v Ťumeni sledovat?

Martin Fourcade vs. Johannes Thingnes Bø

Po šestiletém kralování Martinu Fourcadovi reálně hrozí, že bude pokořen. Johannes Thingnes Bø na něj ztrácí 54 bodů, ale musíme brát v potaz odpočet dvou nejhorších výsledků. Nor by touto cestou nyní přišel o 58 bodů, Fourcade o 96. Rázem se dostáváme na rozdíl 16 bodů. A to nás čeká ještě sedm závodů.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Jiří Zaňát)

Rozloučí se Kaisa ziskem velkého glóbu?

Kaisa Mäkäräinenová musí rychle hodit za hlavu olympijské zklamání a soustředit se na boj o třetí velký křišťálový glóbus ve své kariéře, která se chýlí ke konci. Jenže Světový pohár aktuálně vede jen zdánlivě.

Po vymazání dvou nejhorších výsledků by nyní měla 550 bodů. To Anastasia Kuzminová by dosáhla na 572 bodů. Že by se Slovensko dočkalo premiérového triumfu v celkovém hodnocení Světového poháru? Své si k tomu můžou říct ještě Dorothea Wiererová (504 bodů) nebo Laura Dahlmeierová (490 bodů).

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Zbranek)

Určí se majitelé malých glóbů

Tři sprintu, dvě stíhačky a dva hromadné starty. Tyto individuální závody ještě zbývá odjet. Mezi muži by v tuto chvíli všechny malé glóby bral Martin Fourcade, ale na Johannese Bøho má k dobru jen 18, 14 a 22 bodů. Nikdo jiný už by do hry zasáhnout neměl.

Mezi ženami má Anastasia Kuzminová ve sprintu náskok 46 bodů na Veroniku Vítkovou, která se navíc nepředstaví v Ťumeni. Ve stíhačce je na tom Slovenka na chlup stejně jako Dorothea Wiererová, o osm bodů zpět je Kaisa Mäkäräinenová. V hromadném startu pro změnu vede Laura Dahlmeierová o sedm bodů před Finkou.

Laura DahlmeierováFoto: Laura Dahlmeierová (Autor: Jiří Zaňát)

Češi můžou ztratit kvótu

Zachovat si tvář a dodržet avizovaný bojkot Světového poháru v Rusku, nebo upřednostnit sportovní hledisko a do Ťumeně odcestovat. Vedení českého biatlonu se rozhodlo pro první variantu, což značně komplikuje boj o kvóty pro příští sezónu.

Čeští muži budou muset v Kontiolahti a v Oslu výrazně převýšit Slovince, nebo Ukrajince, aby udrželi pět míst pro příští sezónu. Pokud by pokračovali ve výkonech z posledních závodů Světového poháru před olympiádou, tak se jim to povede.

O poznání lehčí to budou mít české ženy. Těm stačí, když budou držet krok buď s Polkami, nebo se Švýcarkami. I zde platí, že se Vítkové a spol. v posledních závodech dařilo mnohem víc než soupeřkám.

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

One thought on “Poslední trimestr slibuje napínavou bitvu o glóby a o kvóty

  1. Nejsem jistě sám, kdo nepochopil, proč se škrtají nejlepší 2 výsledky. Je to diskriminace těch, kdo poctivě odzávodí celou sezonu. Ale proč? Kdo za to může?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *