Home > Preview > PREVIEW: Američané hledají nástupce Baileyho a Burka. Pomůže jim norský kouč?

PREVIEW: Američané hledají nástupce Baileyho a Burka. Pomůže jim norský kouč?

Clare Eganová

Americký tým si v minulé sezoně nevedl špatně. Někteří biatlonisté a biatlonistky si vylepšili osobní maximum, dosáhli na umístění v nejlepší desítce i první medaile. Spojené státy se odchodu největších opor nezalekly a touží po úspěchu dál. A nejen v nadcházejícím ročníku.


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes jsou to USA.


USA v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 25. Sean Doherty, 57. Leif Nordgren, 100. Jake Brown
 • Pohár národů mužů: 15. místo (kvóta: 4)
 • Pořadí SP žen: 18. Clare Eganová, 33. Susan Dunkleeová, 48. Joanne Reidová
 • Pohár národů žen: 13. místo (kvóta: 4)

Stalo se před sezónou

 • Po 20 letech se s Američany rozloučil sportovcí ředitel Bernd Eisenbichler. Nově zastává stejnou pozici u německého týmu.
 • Do vedení amerického biatlonu naopak přešli Lowell Bailey a Tim Burke. Bailey, první americký mistr světa v biatlonu, se stal novým sportovním ředitelem. Burke, vicemistr ve vytrvalostním závodě z roku 2013, bude zastávat pozici ředitele rozvoje sportovců.
 • Po roce skončilo působení německého kouče Michaela Greise u amerických mužů. Přesunul se k polským ženám
 • Nástupcem Greise byl v květnu jmenován Nor Vegard Bitnes, který má za sebou bohaté trenérské zkušenosti. Deset let strávil v rodném Norsku, velké úspěchy pak zažil jako trenér na regionální úrovni ve Švýcarsku. Staral se například o Selinu Gasparinovou v době, kdy vyhrála stříbro na olympiádě v Soči.
Lowell Bailey
Foto: Zatím nejkrásnější americká vzpomínka, rok 2017 v Hochfilzenu. Lowell Bailey je prvním americkým mistrem světa. (Autor: Petr Slavík)

Čtyři položky

1) Clare Eganová a její útok na TOP 10. V minulé sezoně byla na konečném 18. místě nejlépe postavenou Američankou. Byl to skok o desítky míst. I pro samotnou Eganovou, která v té době ztrácela motivaci v biatlonu pokračovat, příjemné překvapení. Ve výsledkových listinách se začala objevovat velmi blízko první desítce. Nejlépe jí vyšla zastávka v Oslu, kde dokonce vybojovala premiérovou medaili. Jednatřicetiletá biatlonistka výrazně zrychlila a zároveň střílela nejlíp v kariéře. Pokud by ještě vylepšila 81% úspěšnost střelby, může o nejvyšší příčky bojovat častěji.

2) Susan Dunkleeová a hledání ztracené formy. Biatlonistka ze státu Vermont prožila snovou sezonu 2016/17. V celkovém hodnocení skončila na životním 10. místě, vyrovnala své nejlepší umístění v závodě, poprvé vybojovala medaili z mistrovství světa. Jenže na tuhle formu v dalších dvou sezonách nenavázala. V hodnocení se propadla do čtvrté desítky. Přitom co se týče střeleckých statistik, v sezoně 2018/19 na tom byla nejlépe za celou kariéru (úspěšnost 80 %). Ale dokáže se ve svých 33 letech přiblížit své někdejší běžecké výkonnosti?

Susan Dunkleeová
Foto: Susan Dunkleeová (Autor: Petr Slavík)

3) Jak si povedou nástupci dua B&B? V uplynulé sezoně se nad americkým týmem vznášel otazník, jak to bude s muži po odchodu Baileyho a Burka. Obstál především Sean Doherty, který dosáhl na životní 25. příčku v celkovém hodnocení, několikrát také v závodech vylepšil své maximum (nejlépe byl desátý v Soldier Hollow). Pro svůj nejlepší výsledek si dojel i Leif Nordgren (16. příčka na šampionátu v Östersundu). Kromě nich se v A týmu představí Alex Howe a Travis Cooper. Třicetiletý Howe zatím ve Světovém poháru startoval jen šestkrát, o sedm let mladší Cooper má za sebou 10 závodů.

4) Vysoké ambice nového trenéra. Sportovní ředitel Lowell Bailey na kouče mužů Vegarda Bitnese pěje chválu. „Je to skvělý trenér se zkušenostmi a přístupem, který týmu vyhovuje. Náš sport je sice individuální, ale nikdo neuspěje bez týmové práce. A právě Vegardovy schopnosti posilovat spolupráci mezi všemi jsou klíčové,” uvedl Bailey. I Bitnes označil týmového ducha za něco, čeho si u amerického biatlonu vždy vážil. Kromě plánů na úspěch v nadcházející sezoně představil i cíl dlouhodobější – získat první americkou olympijskou medaili v Pekingu 2022.

Sean Doherty
Foto: Sean Doherty si v Soldier Hollow dojel pro svůj nejlepší výsledek – 10. místo. (Autor: Petr Slavík)

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Leif Nordgren
 2. Sean Doherty
 3. Alex Howe
 4. Travis Cooper

Ženy

 1. Susan Dunkleeová
 2. Clare Eganová
 3. Joanne Reidová
 4. Emily Dreissigackerová

Cílová rovinka

Americký biatlon má i po odchodu medailistů na čem stavět. Clare Eganová zažila skvělou sezonu a letos má motivaci své výkony posouvat dál, stejně jako stále se zlepšující Sean Doherty. Po úspěších se jistě stýská i nejzkušenější Susan Dunkleeové. A dobře se uvést touží i týmoví nováčci. Velkým příslibem je i příchod úspěšného kouče Vegarda Bitnese.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Clare Eganová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *