Home > Preview > PREVIEW: Kanadský biatlon zasáhla vlna odchodů. O slovo se hlásí vycházející hvězdy

PREVIEW: Kanadský biatlon zasáhla vlna odchodů. O slovo se hlásí vycházející hvězdy

Scott Gow

Pro Kanadu byla uplynulá sezóna ve znamení loučení. Kariéru ukončili bronzoví štafetoví medailisté z MS 2016 Nathan Smith a Brendan Green, nebo ženská týmová jednička Rosanna Crawfordová. Přesto řada výrazných jmen zůstává, k tomu přicházejí nadějní junioři a juniorky. Týmu by navíc mohla pomoci i změna trenéra.


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Kanada.


Kanada v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 32. Christian Gow, 48. Scott Gow, 76. Aidan Millar, 90. Jules Burnotte
 • Pohár národů mužů: 14. místo (kvóta: 4)
 • Pořadí SP žen: 51. Rosanna Crawfordová, 52. Emma Lunderová, 75. Sarah Beaundryová, 80. Megan Bankesová
 • Pohár národů žen: 15. místo (kvóta: 4)

Stalo se před sezónou

 • Nastala vlna odchodů. Nathan Smith, Rosanna Crawfordová, Brendan Green a Megan Tandyová. Čtyři výrazná jména, pro která byla uplynulá sezona tou poslední. Smith skončil vinou vleklých zdravotních problémů, Tandyová se chtěla věnovat rodině. Crawfordová už neměla k závodům motivaci, stejně jako Green, za kterého se v srpnu tohoto roku provdala.
 • Přišla změna na pozici hlavního trenéra. Spolupráci s kanadským týmem ukončil po 14 letech Němec Matthias Ahrens. Novým koučem se stal Justin Wadsworth ze Spojených států amerických, který předtím úspěšně trénoval kanadské běžce na lyžích.
 • Kanada představila nový, výrazně mladší tým. Nejstarším závodníkem země javorového listu je devětadvacetiletý Scott Gow. Věkový průměr celého týmu pak činí 24 let. V národním týmu se objevují biatlonisté a biatlonistky s minimálními zkušenostmi ze Světového poháru, několik jich dostane šanci vůbec poprvé.
 • Jedna z největších biatlonových nadějí změnila plány. Léo Grandbois měl být nejmladším členem reprezentace. A také jedním z největších adeptů na úspěch. V roce 2017 ještě jako dorostenec zvítězil ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa juniorů v Osrblí. Letos byl na stejném místě, už jako junior, 16. ve sprintu. Dva měsíce na to ale oznámil překvapivou změnu – místo biatlonu se rozhodl věnovat běhu na lyžích.
Rosanna Crawfordová
Foto: Rosannu Crawfordovou jsme loni ve Světovém poháru viděli naposledy. (Autor: Jiří Zaňát)

Čtyři položky

1) Gow Canada Gow. Nejvíc byli v minulé sezóně v kanadské kombinéze vidět bratři Gowovi. Šestadvacetiletý Chris skončil ve Světovém poháru na celkovém 32. místě (oproti předchozí sezoně se posunul o 17 příček). Zároveň si vylepšil životní maximum, v Soldier Hollow vybojoval 8. místo. Životní výsledek si zajel i čerstvě devětadvacetiletý Scott (14. místo ve vytrvalostním závodě v Pokljuce). Progres zaznamenala i osmadvacetiletá Emma Lunderová, která letos v Oslu poprvé pronikla mezi nejlepších deset. Zvlášť po odchodu řady opor by Kanaďané potřebovali, aby tohle zkušené trio své výsledky alespoň zopakovalo.

2) Naděje se vkládají do juniorek. Několik šancí mezi dospělými už dostala Megan Bankesová, juniorská mistryně světa z roku 2017. Maximem dvaadvacetileté biatlonistky ve Světovém poháru je 25. příčka. Stejně stará Nadia Moserová zatím výraznější výsledek mezi elitou nezapsala, ale dokázala zvítězit v druholigovém IBU Cupu. Na Mistrovství světa juniorů v Osrblí byla letos čtvrtá.

3) Nový kouč se uvedl na výbornou. Trojnásobný olympijský medailista v běhu na lyžích a stejně tak úspěšný trenér Justin Wadsworth byl jmenovaný dosavadním trenérem kanadského týmu v dubnu. A už od té doby si spolupráci pochvaluje jak on, tak sami biatlonisté. „Od dubna je naším plánem soustředění na konzistentní, kvalitní trénink. Tým na nový plán zareagoval velmi dobře, skoro každý si vylepšil osobní rekord,“ pochlubil se v říjnu Wadsworth. Zároveň uvedl, že vzhledem k počtu nováčků výrazně pracují i na pozitivní týmové kultuře.

Sarah Beaudryová a Emma Lunderová
Foto: Sarah Beaudryová a Emma Lunderová. Obě jsou ty zkušenější v kanadském týmu a obě se budou snažit o vylepšení svého maxima. (Autor: Václav Mudra)

4) Jules Burnotte je nepřehlédnutelný. A nejen kvůli svým dlouhým kudrnatým vlasům a faktu, že závodí s krátkými nohavicemi a rukávy. Dvaadvacetiletý sportovec se v posledních letech víc věnoval atletice a v Novém Městě si před rokem odbyl premiéru ve Světovém poháru. Hned z toho bylo 33. a 35. místo. Další body už nezískal, ale naznačil, že s ním kanadský tým může počítat. Nyní musí zapracovat na 71% úspěšností střelby.

Foto: Podobně se na Julese Burnotta asi dívá víc lidí (Autor: Petr Slavík)

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Christian Gow
 2. Scott Gow
 3. Aidan Millar
 4. Jules Burnotte

Ženy

 1. Sarah Beaudryová
 2. Emma Lunderová
 3. Megan Bankesová
 4. Nadia Moserová

Cílová rovinka

Kanada se po minulé sezoně musela rozloučit se čtyřmi dlouholetým oporami. I přes jejich nepřítomnost ale zůstala řada zkušených závodníků, kteří se loni objevili na předních příčkách a jejich zlepšení by mohlo pokračovat nadále. Příležitost dostanou i nové tváře, kteréukázaly potenciál v juniorských kategoriích.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Scott Gow (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *