Home > Preview > PREVIEW: Začíná slovenská éra biatlonu bez hlavní hvězdy Kuzminové

PREVIEW: Začíná slovenská éra biatlonu bez hlavní hvězdy Kuzminové

Paulína Fialková

Slovensko nikdy nepatřilo k biatlonovým velmocím, avšak díky úspěchům naturalizované Rusky Anastasie Kuzminové se s ním v boji o první příčky vždy počítalo. S jejím odchodem pro tým nastává nová éra – éra nejistoty a hledání mladých talentů.


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Slovensko.


Slovensko v minulé sezóně

  • Pořadí SP mužů: 68. Martin Otčenáš, 79. Matej Kazár, 92. Tomáš Hasilla
  • Pohár národů mužů: 17. místo (kvóta: 4)
  • Pořadí SP žen: 3. Anastasia Kuzminová, 6. Paulína Fialková, 69. Ivona Fialková
  • Pohár národů žen: 12. místo (kvóta: 4)

Stalo se před sezónou

  • Biatlonovou kariéru se rozhodli ukončit olympijská vítězka z let 2010, 2014 a 2018 Anastasia Kuzminová, a také stálice mužského týmu Matej Kazár.
  • Předčasný odchod z biatlonové scény kvůli zdravotním problémům zvažovala i Ivona Fialková, ta se však mezi elitou v následující sezóně nakonec ukáže. 
  • Velká změna nastala i na trenérské pozici, kde mužského trenéra Daniela Kuzmina nahradil Čech Tomáš Kos.
  • Posilou do týmu je také slovinský servismas Miha Plahutnik, který tři roky působil v Kanadě. Nyní se bude starat o běžky slovenských reprezentantů, prioritně ale o ty sester Fialkových.
Anastasia Kuzminová
Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Jaroslav Svoboda)

Čtyři položky

1) Kos jako nový trenér mužů. Zlepší se výsledky slovenských mužů? Tuto otázku si určitě kladou s příchodem nového trenéra všichni fanoušci. Čech Tomáš Kos to nebude mít vůbec snadné. Slovenská mužská reprezentace dlouhodobě nepodává uspokojující výsledky a s odchodem Mateje Kazára je ve velké výsledkové nejistotě i mužská štafeta. Všichni biatlonisté by měli zapracovat na své střelbě, jelikož se pohybují jen okolo 70% hranice úspěšnosti. Nejhůře je na tom Šimon Bartko, jehož úspěšnost je pouze 61%. Pro všechny však platí, že jim největší problémy dělá položka vestoje.

2) Jak to bude s ženskou štafetou? Před sezónou byl velký otazník i u sestavení ženské štafety. Odcházející Anastasia Kuzminová slíbila, že slovenským ženám v případě potřeby pomůže. Měla ale podmínkou – pouze, když kariéru neukončí Ivona Fialková. S jejím koncem by se totiž naděje na solidní výsledy rozplynula. Mladší ze sester v kolotoči Světového poháru sice nakonec setrvá, ale Kuzminová kvůli zdravotním problémům svůj slib nedodržela. Zkušenostmi ostřílenou závodnici tak nahradí mladá Veronika Machyniaková, která dosud soutěžila v IBU Cupu, kde v loňské sezóně vybojovala pouze čtyři body. Její 81% úspěšnost ve střelbě přináší naději, dvaadvacetiletá závodnice však musí zapracovat především na rychlosti běhu. V případě potřeby má Slovensko v záloze ještě Anetu Smerčiakovou.

Ivona Fialková
Foto: Ivona Fialková (Autor: Petr Slavík)

3) Kdo v budoucnu doplní reprezentační tým? S odchodem velkých jmen a stálic slovenského reprezentačního týmu je velkým otazníkem, kdo díru mezi elitou zaplní. Slovensko nemá ani v nižší soutěži žádná slibná jména, která by podávala nadstandardní výsledky. Lépe už to vypadá mezi juniorkami, kde se daří dvojčatům Zuzaně a Marii Remeňovým. Cesta z juniorských kategorií do Světového poháru je však dlouhá a mladé biatlonistky budou ještě několik let sbírat zkušenosti potřebné ke startu mezi nejlepšími.

4) Jak dopadne Slovensko v hodnocení národů? Jak si povedou nejen ženské tváře, ale i ty mužské, je pro Slovensko klíčové v žebříčku hodnocení Poháru národů. Pořadí v tomto umístění totiž určuje počet sportovců, kteří mohou za danou zemi nastoupit nejen ve Světovém poháru, ale také na mistrovství světa a zimních olympijských hrách. Ženám doposud nejvíce bodů zajišťovala Anastasia Kuzminová, aktuálně se klíčová role přesouvá na Terezu Poliakovou, která se posunula na pozici trojky a její body budou rozhodovat. Podle trenérů se v přípravě zrychlila na běžkách a na sezónu by měla být připravena dobře. Cíl Slovenského biatlonového svazu je umístit se do 15. místa.

Foto: Martin Otčenáš (Autor: Petr Slavík)

Očekávané složení štafet

Muži
1. Michal Šíma
2. Šimon Bartko
3. Tomáš Hasilla
4. Martin Otčenáš

Ženy
1. Ivona Fialková
2. Terézia Poliaková
3. Veronika Machyniaková
4. Paulína Fialková

Cílová rovinka

Slovensko čeká důležitá sezóna, ve které bude pro biatlonisty této země spoustu věcí nových. Po odchodu Kuzminové se role jedničky přenesla na Paulínu Fialkovou, která v minulé sezóně několikrát nakoukla do nejlepší desítky a šestkrát se umístila i na pódiu. Na svůj triumf však stále čeká. Předpokládá se, že na své výsledky letos úspěšně naváže. Zbytek týmu našich východních sousedů může pouze příjemně překvapit.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Paulína Fialková (Autor: Václav Mudra)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *