Home > Preview > Preview Annecy: Francouzské středisko se těší na druhý Světový pohár

Preview Annecy: Francouzské středisko se těší na druhý Světový pohár

Le stade Sylvie Becaert v Annecy

Francouzští fanoušci uvidí po čtyřech letech naživo Martina Fourcada. Světový pohár se podruhé v historii vrací do Annecy, nebo chcete-li přesněji do resortu Le Grand-Bornand. Očekává se plný dům, který požene svého favorita za vítězstvím. Proti ale bude stejně jako v Hochfilzenu Johannes Thingnes Bø.

Hochfilzen před týdnem nabídl zajímavé rozmary počasí a předpověď pro Le Grand-Bornand dává tušit, že i tady si biatlonisté užijí své. Na čtvrtek jsou hlášeny vydatné srážky a také teploty nad nulou. Sněžit by mělo v pátek, kdy už teploty půjdou k nule a o víkendu už i lehce pod. S větrem by to ale nemuselo být tak hrozné.

Program v Annecy doznal od roku 2013 mírných změn. Opět se začíná ve čtvrtek, ale sprintem žen, na který naváže páteční sprint mužů. V sobotu se pojedou stíhací závody a v neděli letošní premiérové hromadné starty. Před čtyřmi lety se naproti tomu jely štafety.

Využije Fourcade mohutnou podporu?

Jasným vrcholem této sezóny jsou pro Martina Fourcada olympijské hry. Ale na druhém místě je domácí Světový pohár. Ve Francii se pojede teprve podruhé v historii a Fourcade touží oslavit spolu se zaplněnými tribunami vítězství. Zažít to, co zažila loni Gabriela Koukalová v Novém Městě na Moravě.

Před čtyřmi lety se to Fourcadovi nepovedlo, skončil třetí a šestnáctý. Tak trochu symbolicky to byl Johannes Thingnes Bø, kdo vyhrál sprint i stíhačku. Co víc, na nejvyšší stupínek se prosadil poprvé v kariéře, a tak má na francouzské středisko nejlepší vzpomínky. Když se k tomu připočte jeho současná forma, tak to bude právě Nor, kdo by měl být v úvodním sprintu za největšího favorita.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Udrží Mäkäräinenová žlutý trikot?

Skardinová, Solemdalová, Braisazová a Mäkäräinenová. Žlutý trikot už má zkraje sezóny čtvrtou majitelku, což zase není tak nečekané vzhledem k počáteční absenci Dahlmeierové s Koukalovou. U Finky by ale prestižní trikot mohl zůstat déle.

Kaisa Mäkäräinenová je zatím nejspolehlivější biatlonistkou, čtyřikrát z pěti pokusů se vešla do sedmého místa. Srovnatelně je na tom Marte Olsbuová, která na druhé příčce ztrácí pouhých 13 bodů. Ztrátu 17 bodů má Synnøve Solemdalová, která ovšem do Annecy necestuje. Scházet bude také další vážná konkurentka Darja Domračevová.

Mäkäräinenovou čeká v Annecy obhajoba stříbra ze sprintu, ve kterém nestačila jen na Selinu Gasparinovou. Nejúspěšnější ženou ve francouzském středisku ale dosud byla Valj Semerenková, která vyhrála stíhačka a skončila třetí ve sprintu.

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Martin Kaděrka)

Proberou se doma Šípkové Růženky?

Po dvou druhých místech v Östersundu převzala Justine Braisazová na dva závody žlutý trikot. To je zatím nejzářnější okamžik francouzských žen v této sezóně. Jinak start úplně nezachytily. Nejlepším příkladem je čtvrtá žena loňského ročníku Světového poháru Marie Dorinová Habertová, která zatím byla nejlépe 14.

Anaïs Chevalierová se zřejmě stále pere s tréninkovým výpadkem po vynucené pauze, zatím posbírala pouhých 10 bodů. Lépe si vede Anaïs Bescondová, která už se jednou podívala do elitní desítky. A právě Bescondová byla nejlepší Francouzkou před čtyřmi lety v Annecy.

Nutno podotknout, že domácí prostředí tenkrát Francouzům a Francouzkám moc nesvědčilo. Vyjma třetího Fourcada a osmé Bescondové se nikdo nepodíval do elitní desítky, štafety byly až páté. Podobné výsledky by letos byly velkým zklamáním.

Anaïs BescondováFoto: Anaïs Bescondová (Autor: Petr Zbranek)

Prolomí Češi bránu elitní dvacítky?

Marné je zatím čekání českých mužů na nějaký kvatitní výsledek. Za vše hovoří pohled na celkové pořadí. Bývalo zvykem vídat české barvy do 25. místa, které zaručuje účast v hromadných startech. Nyní je realita taková: 38. Moravec, 41. Krčmář a 44. Šlesingr.

Maximem je zatím 22. příčka Ondřeje Moravce ze stíhačky v Östersundu. Právě zkušený Moravec by mohl být tím, kdo prolomí českou mizérii. Před čtyřmi lety v Annecy zazářil druhou příčkou ve sprintu. Ve stíhačce ho z boje o medaile vyřadila chyba na poslední střelbě, nakonec skončil jedenáctý. Co by tentokrát i za takový výsledek dal…

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Zbranek)

Potvrdí Davidová dobrou formu?

České ženy mají v Annecy na co navazovat. Vždyť tu před čtyřmi lety byla Gabriela Koukalová dvakrát čtvrtá. Ve sprintu ji celkem dobře doplnily i 17. Veronika Vítková a 25. Eva Puskarčíková. Pozici české jedničky zatím s přehledem drží Vítková, jež se v každém závodě vešla do elitní dvacítky. A většinou bylo otázkou jedné přesné rány, aby se přiblížila medailovým příčkám.

Srovnatelná pozornost jako na Vítkovou bude upřena na Markétu Davidovou. Česká juniorka náramně využila v Hochfilzenu šanci, kterou od trenérů dostala. Ve sprintu byla kousek od bodů, na třetím úseku štafety pak našla jen dvě přemožitelky. V Annecy bude mít tu výhodu, že soupeřky nemají stejně jako ona naježděnou trať a mnohokrát vyzkoušenou střelnici.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Jiří Zaňát)

Komu pomůže bouřlivá kulisa?

Vyprodané ochozy na stadionu Sylvie Becaertové slibují fantastickou kulisu, která požene nejen domácí biatlonisty. Na druhou stranu může některé svazovat. Najdou se i ti, kteří se snaží pomoct si špunty do uší. V minulosti s nimi závodil i Michal Šlesingr, aby tolik nevnímal bouřící fanoušky v Novém Městě na Moravě.

Vedle Nového Města je frenetickou kulisou známý i Ruhpolding. A právě v těchto dvou střediscích se nadmíru daří Martinu Fourcadovi a Emilu Heglemu Svendsenovi. Dohromady v nich posírali 13, resp. 8 triumfů. Hlasití diváci nevadili ani Anaïs Chevalierová, která brala loni v Novém Městě na Moravě výhru a druhé místo. To od ní ale nikdo nic nečekal.

Program Světového poháru v Annecy
Datum Čas Disciplína
14. 12. 14:15 Sprint žen
15. 12. 14:15 Sprint mužů
16. 12. 11:45 Stíhací závod žen
16. 12. 14:45 Stíhací závod mužů
17. 12. 11:45 Hromadný start žen
17. 12. 14:30 Hromadný start mužů

Hlavní foto: Le stade Sylvie Becaert v Annecy (© annecy-legrandbornand.com)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *