Home > Doporučujeme > PREVIEW: Čeští biatlonisté doufají ve výraznější výsledky, některé opět trápí zdraví

PREVIEW: Čeští biatlonisté doufají ve výraznější výsledky, některé opět trápí zdraví

Markéta Davidová

Český tým si, co se týče statistik, v uplynulé sezoně většinou polepšil. Výraznou stopu ve výsledkových listinách ale zanechal málokdy. Výjimkou byly především výkony Markéty Davidové. Svůj potenciál ukázal Tomáš Krupčík, několikrát potěšila mužská i ženská štafeta. Obecně ale na konci sezony spokojenost nevládla.

BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Česká republika.

Česká republika v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 21. Michal Krčmář, 30. Ondřej Moravec, 41. Tomáš Krupčík, 71. Michal Šlesingr
 • Pohár národů mužů: 8. místo (kvóta: 5)
 • Pořadí SP žen: 21. Markéta Davidová, 30. Veronika Vítková, 38. Eva Kristejn Puskarčíková, 81. Lucie Charvátová, 90. Jessica Jislová
 • Pohár národů žen: 8. místo (kvóta: 5)

Stalo se před sezónou

 • Gabriela Koukalová definitivně ukončila kariéru. Nejúspěšnější česká biatlonistka dlouho mlžila ohledně svého návratu. V květnu ale ukončila spekulace a vydala oficiální prohlášení o tom, že k biatlonu se už nevrátí.
 • Novinky v realizačním týmu. Už v květnu došlo k výrazným změnám na některých postech. Jako asistent trenéra mužů skončil Nor Anders Bratli. Na jeho místo nastoupil Aleš Ligaun, který se ale v zimě bude věnovat i IBU Cupu. Kouči mužů Zdeňkovi Vítkovi tak bude více pomáhat Jiří Holubec, asistent trenéra žen. Po třech letech se s pozicí hlavního servismana loučí Tomáš Žídek. Vystřídá ho Vojtěch Prášil, loni servisman v IBU Cupu. O dalších novinkách si můžete přečíst tady.
 • Povedené šampionáty pro Charvátovou. Letní akce se povedly především Lucii Charvátové. Na Mistrovství světa v letním biatlonu vybojovala zlato a stříbro. Zlepšila se jak v rychlosti běhu, tak přesnosti střelby. Na konci srpna v Letohradu přidala ještě titul mistryně České republiky ve sprintu. Tyto výsledky jí prý pomohly získat před novou sezonou zpátky ztracené sebevědomí.
 • Šlesingr avizoval konec. Pro zkušeného Michala Šlesingera bude nadcházející ročník Světového poháru zároveň rozlučkový. Loni kvůli zdravotním problémům většinu startů vynechal. Letos by tomu mělo být jinak. Šlesingr vyhrál republikový šampionát na horských kolech i stíhací závod na MČR a v poslední sezóně v kariéře hodlá bojovat o co nejlepší umístění.
 • Změny v osobním životě. Svět biatlonistů a biatlonistek se během příprav rozhodně netočil jen kolem sportu. Markéta Davidová a Jessica Jislová úspěšně složily státnice, Michal Šlesingr se stal dvojnásobným otcem a z Evy Puskarčíkové se po svatbě s bývalým biatlonistou Lukášem Kristejnem stala paní Kristejn Puskarčíková.
Česká biatlonistka bude mít ve výsledkových listinách jedno příjmení navíc. (zdroj: archiv Evy Kristejn Puskarčíkové)

Čtyři položky

1) Český tým a zdravotní peripetie. V loňské sezoně českým biatlonistům často kazily cestu k lepším výsledkům zdravotní problémy. A to rozhodně není výmluva. Téměř celou sezonu vinou nemocí a zranění vynechali Michal Šlesingr a Jessica Jislová (oba jen 7 individuálních startů), o několik závodů přišel rovněž nemocný Tomáš Krupčík. U dalších se přidaly žaludeční problémy, na hranici kolapsu jsme viděli Veroniku Vítkovou nebo Ondřeje Moravce. Ani před novou sezonou to pro Česko není úplně růžové. Změnu k lepšímu hlásí Vítková, která po dýchacích potížích zase naplno trénuje. Naopak u mužů je situace horší. Michal Krčmář bojoval v posledních dnech s chřipkou, Tomáš Krupčík s boreliózou. Největší otazník visí u Ondřeje Moravce. Ten vynechal mj. kvůli zánětům jater tři měsíce přípravy a dosud není jasné, jestli se zúčastní úvodních závodů v Östersundu.

Ondřej Moravec
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

2) Markéta Davidová a Tomáš Krupčík na cestě vzhůru. Jako číslo jedna vstupuje do sezony Markéta Davidová. Pochopitelně. Loni poprvé vyhrála závod SP, bojovala o malý křišťálový glóbus, v celkovém hodnocení byla 21., nejlepší z Češek. Přesnost střelby zvýšila o téměř 7 procent. Pomalejší střelbu dokáže Makula stáhnout na trati, kde patří mezi nejrychlejší. Na letních šampionátech se Davidové dařilo, zdravotně je v pořádku. Otázkou tedy zůstává jen střelecká stabilita. Kromě Davidové prožil životní sezonu i Tomáš Krupčík. Ve 31 letech se poprvé představil v hromadném startu, 12. místem v Canmore si vylepšil kariérní maximum a zářil na Mistrovství světa v Östersundu, kde výrazně přispěl ke čtvrtému místu štafety. U jeho dalšího progresu je nejdůležitější proměnnou zdraví.

Markéta Davidová
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

3) Hlavně zlepšit běh. S výjimkou Adama Václavíka se celý tým v minulém ročníku zlepšil v přesnosti střelby. Kromě Davidové, Štvrteckého, Krčmáře a Krupčíka si ale ostatní pohoršili běžecky. Na vině nemusí být jen zdravotní problémy, ale třeba nový tréninkový systém Egila Gjellanda, který ne všem biatlonistkám vyhovoval. Na druhou stranu třeba Lucie Charvátová si v létě pochvalovala, že si vše začíná sedat a cítí běžecký progres. Změny v tréninku mužů kvůli běžeckému zhoršení nebo stagnaci avizoval i Zdeněk Vítek. Cíl je tak pro všechny jasný: udržet vysokou střeleckou úspěšnost a zrychlit na trati.

Veronika Vítková
Foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

4) Matadoři i junioři. S novou sezonou vyvstává řada otázek u známých tváří. V jaké formě se vrátí Michal Šlesingr. Jak se po nepovedené sezoně bude dařit Veronice Vítkové. Jestli se Tomáš Krupčík a Jakub Štvrtecký budou nadále zlepšovat. Jestli se výraznějších výsledků dočkáme od Michala Krčmáře a Evy Kristejn Puskarčíkové, nebo jak moc pomohly letní závody Lucii Charvátové. Kromě nich by se ale pozornost měla zaměřit i na stále se zlepšující juniory. O slovo se hlásí například především Mikuláš Karlík a Vítězslav Hornig, kteří v létě sbírali medaili na Mistrovství světa v letním biatlonu a už absolvovali několik soustředění s muži. Trochu dál mají zatím do áčka juniorky Tereza Voborníková a Tereza Vinklárková, ale obě už se začaly prosazovat na body v IBU Cupu.

Foto: Vítězslav Hornig (Autor: Petr Slavík)

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Michal Šlesingr
 2. Tomáš Krupčík
 3. Jakub Štvrtecký
 4. Michal Krčmář

Ženy

 1. Eva Puskarčíková
 2. Jessica Jislová
 3. Markéta Davidová
 4. Veronika Vítková

Cílová rovinka

Ačkoli minulá sezona nebyla výsledkově zdaleka tak atraktivní, rozhodně nebyla nepovedená. K lepším výsledkům stačilo často málo. Pro některé byl loňský rok přelomový a mají na co navazovat. Ostatní zase budou chtít na uplynulou sezonu rychle zapomenout a vrátit se ke svým nejlepším výsledkům. Zkušený český tým na to bezpochyby má.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *