Home > Preview > PREVIEW: Estonský biatlon bude spoléhat na ženy a bývalého běžce

PREVIEW: Estonský biatlon bude spoléhat na ženy a bývalého běžce

Regina Ojaová

Po odchodu dvou legend budou mít Estonci problém sestavit mužskou štafetu, zato ženy mohou pěkně prohnat favoritky.


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Estonsko.


Estonsko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 60. Kalev Ermits, 70. Roland Lessing, 84. Rene Zahkna
 • Pohár národů mužů: 16. místo (kvóta: 4)
 • Pořadí SP žen: 50. Tuuli Tomingasová, 60. Johanna Talihärmová, 76. Regina Ojaová
 • Pohár národů žen: 16. místo (kvóta: 4)

Stalo se před sezónou

 • Kariéru ukončila hned trojice mužů: Roland Lessing, Kauri Kõiv a Martin Remmelg.
 • Po úspěšné minulé sezóně zůstal hlavním trenérem bývalý výborný závodník Indrek Tobreluts.
 • Johanna Talihärmová se v létě připravovala s americkým týmem. V kontrolním závodě za sebou nechala Clare Eganovou i Susan Dunkleeovou.
 • K biatlonistům přešel bývalý běžec na lyžích Raido Ränkel. V prvním závodě na estonském šampionátu střílel za 4+2 a skončil čtvrtý.
Roland Lessing
Foto: Roland Lessing (Autor: Miceman/Wikipedia.org pod licencí BY-SA)

Čtyři položky

1) Když vám odejde polovina štafety, máte problém. Roland Lessing patřil k inventáři Světového poháru a ještě letos ve 40 letech skončil 25. ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa v Östersundu. Pevnou součástí štafety byl i šestatřicetiletý Kauri Kõiv. I díky téhle dvojici si Estonci v Poháru národů polepšili na 16. místo a v nadcházející sezóně mohou startovat ve čtyřech. Jenže kdo bude závodit? Jistotou je 27letý Kalev Ermits, kterému brání v pravidelném sbírání bodů jen horší střelba. Na body umí zajet i 25letý Rene Zahkna, pak si budou muset Estonci pomoct některým z juniorů či bývalým běžcem na lyžích.

2) Raido Ränkel má potenciál. Jako běžec na lyžích vybojoval tento 29letý borec 31. místo na olympiádě v Pchjongčchangu, ve Světovém poháru byl nejlépe 15. V létě absolvoval první dva biatlonové závody, na estonském šampionátu skončil dvakrát čtvrtý. Podle očekávání byl nejrychlejší na trati a také podle očekávání to bylo horší na střelnici (4+2 a 3+3+3+3). Při nedostatku mužů se bude učit střílet za pochodu.

3) Estonské ženy jsou na vzestupu. Trio Regina Ojaová, Tuuli Tomingasová a Meril Beilmannová bylo svého času dvakrát čtvrté v dorostenecké štafetě na MSJ, nyní se Estonky začínají prosazovat i mezi dospělými. Čtyřiadvacetiletá Tomingasová byla letos dvakrát 14. v Soldier Hollow, o rok mladší Ojaová 22. v Canmore. A pak tu je 26letá Johanna Talihärmová, 20. ve sprintu na Mistrovství světa v Östersundu. Ve štafetě byly Estonky v minulé sezóně nejlépe deváté a podobně jako muži si vybojovaly čtyři startovní pozice pro nadcházející sezónu.

Regina Ojaová
Foto: Regina Ojaová (Autor: Petr Slavík)

4) Namixují si Estonci další dobré výsledky? V uplynulé sezóně se jim ve smíšených závodech dařilo. V Soldier Hollow byla jak dvojice, tak štafeta osmá. A to ještě po třech úsecích drželi Zahkna a Ojaová třetí místo, pak ale estonská finišmanka musela na trestné kolo. Otázkou je, na kterou z disciplín se budou Estonci v příští sezóně více soustředit, protože už budou mít k dispozici jen dva kvalitní muže.

Foto: Rene Zahkna za Antoninem Guigonnatem a Simonem Ederem v závodě smíšených dvojic v Soldier Hollow (Autor: Petr Slavík)

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Rene Zahkna
 2. Kalev Ermits
 3. Raido Ränkel
 4. Kristo Siimer

Ženy

 1. Regina Ojaová
 2. Tuuli Tomingasová
 3. Johanna Talihärmová
 4. Meril Beilmannová

Cílová rovinka

Už v minulé sezóně byl prakticky u všech Estonců viditelný progres (hlavně bežecký), který může mít společného jmenovatele v trenérovi Indreku Tobrelutsovi. Ambici být týmovou jedničkou má velmi dobrá běžkyně Johanna Talihärmová, která by potřebovala trochu vylepšit 78% úspěšnost střelby. Tak či tak si můžeme být jistí, že estonské kombinézy zahlédneme minimálně při štafetách v popředí.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Regina Ojaová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *