Po odchodu dvou legend budou mít Estonci problém sestavit mužskou štafetu, zato ženy mohou pěkně prohnat favoritky.
BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Estonsko.
Estonsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 60. Kalev Ermits, 70. Roland Lessing, 84. Rene Zahkna
- Pohár národů mužů: 16. místo (kvóta: 4)
- Pořadí SP žen: 50. Tuuli Tomingasová, 60. Johanna Talihärmová, 76. Regina Ojaová
- Pohár národů žen: 16. místo (kvóta: 4)
Stalo se před sezónou
- Kariéru ukončila hned trojice mužů: Roland Lessing, Kauri Kõiv a Martin Remmelg.
- Po úspěšné minulé sezóně zůstal hlavním trenérem bývalý výborný závodník Indrek Tobreluts.
- Johanna Talihärmová se v létě připravovala s americkým týmem. V kontrolním závodě za sebou nechala Clare Eganovou i Susan Dunkleeovou.
- K biatlonistům přešel bývalý běžec na lyžích Raido Ränkel. V prvním závodě na estonském šampionátu střílel za 4+2 a skončil čtvrtý.

Čtyři položky
1) Když vám odejde polovina štafety, máte problém. Roland Lessing patřil k inventáři Světového poháru a ještě letos ve 40 letech skončil 25. ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa v Östersundu. Pevnou součástí štafety byl i šestatřicetiletý Kauri Kõiv. I díky téhle dvojici si Estonci v Poháru národů polepšili na 16. místo a v nadcházející sezóně mohou startovat ve čtyřech. Jenže kdo bude závodit? Jistotou je 27letý Kalev Ermits, kterému brání v pravidelném sbírání bodů jen horší střelba. Na body umí zajet i 25letý Rene Zahkna, pak si budou muset Estonci pomoct některým z juniorů či bývalým běžcem na lyžích.
2) Raido Ränkel má potenciál. Jako běžec na lyžích vybojoval tento 29letý borec 31. místo na olympiádě v Pchjongčchangu, ve Světovém poháru byl nejlépe 15. V létě absolvoval první dva biatlonové závody, na estonském šampionátu skončil dvakrát čtvrtý. Podle očekávání byl nejrychlejší na trati a také podle očekávání to bylo horší na střelnici (4+2 a 3+3+3+3). Při nedostatku mužů se bude učit střílet za pochodu.
3) Estonské ženy jsou na vzestupu. Trio Regina Ojaová, Tuuli Tomingasová a Meril Beilmannová bylo svého času dvakrát čtvrté v dorostenecké štafetě na MSJ, nyní se Estonky začínají prosazovat i mezi dospělými. Čtyřiadvacetiletá Tomingasová byla letos dvakrát 14. v Soldier Hollow, o rok mladší Ojaová 22. v Canmore. A pak tu je 26letá Johanna Talihärmová, 20. ve sprintu na Mistrovství světa v Östersundu. Ve štafetě byly Estonky v minulé sezóně nejlépe deváté a podobně jako muži si vybojovaly čtyři startovní pozice pro nadcházející sezónu.

4) Namixují si Estonci další dobré výsledky? V uplynulé sezóně se jim ve smíšených závodech dařilo. V Soldier Hollow byla jak dvojice, tak štafeta osmá. A to ještě po třech úsecích drželi Zahkna a Ojaová třetí místo, pak ale estonská finišmanka musela na trestné kolo. Otázkou je, na kterou z disciplín se budou Estonci v příští sezóně více soustředit, protože už budou mít k dispozici jen dva kvalitní muže.

Očekávané složení štafet
Muži
- Rene Zahkna
- Kalev Ermits
- Raido Ränkel
- Kristo Siimer
Ženy
- Regina Ojaová
- Tuuli Tomingasová
- Johanna Talihärmová
- Meril Beilmannová
Cílová rovinka
Už v minulé sezóně byl prakticky u všech Estonců viditelný progres (hlavně bežecký), který může mít společného jmenovatele v trenérovi Indreku Tobrelutsovi. Ambici být týmovou jedničkou má velmi dobrá běžkyně Johanna Talihärmová, která by potřebovala trochu vylepšit 78% úspěšnost střelby. Tak či tak si můžeme být jistí, že estonské kombinézy zahlédneme minimálně při štafetách v popředí.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Hlavní foto: Regina Ojaová (Autor: Petr Slavík)