Home > Preview > PREVIEW: Začíná čínský experiment s Bjørndalenem a Domračevovou

PREVIEW: Začíná čínský experiment s Bjørndalenem a Domračevovou

Fanqi Mengová

Trenérské duo Bjørndalen a Domračevová přitáhne v nadcházející sezóně k čínské reprezentaci značnou pozornost. Zaslouží se o ni svými výsledky i nadějné juniorky?


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Čína.


Čína v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: bez bodů
 • Pohár národů mužů: 27. místo (kvóta: 0)
 • Pořadí SP žen: 78. Čang Jen, 83. Tchang Ťia-lin
 • Pohár národů žen: 20. místo (kvóta: 3)

Stalo se před sezónou

 • V květnu Čína oznámila příchod francouzského kouče Jeana-Pierra Amata, olympijského vítěze ve střelbě, který byl u úspěchů Raphaëla Poiréeho.
 • Na Mistrovství světa v letním biatlonu v Raubiči získala Čína tři zlaté a jednu stříbrnou medaili a společně s domácím Běloruskem ovládla hodnocení zemí.
 • V září byl jmenován šéftrenérem čínské reprezentace Ole Einar Bjørndalen, jeho žena Darja Domračevová se stala trenérkou žen.
 • U týmu zůstává zkušený norský trenér Tobias Torgersen a po ročním působení u českých mužů se vrací Anders Bratli.
 • Bjørndalen domluvil spolupráci s norským servisním týmem, který se rozšíří a bude připravovat lyže i pro Číňany.
Foto: Darja Domračevová a Ole Einar Bjørndalen s čínským týmem (zdroj: tisková zpráva)

Čtyři položky

1) Budou hvězdní biatlonisté i hvězdnými trenéry? Rok po konci sportovní kariéry začínají Ole Einar Bjørndalen a Darja Domračevová trenérskou kariéru. Historie pamatuje případy, kdy se z úspěšného biatlonisty ihned stal úspěšný trenér. Nemusíme chodit ani daleko, Zdeněk Vítek ve své první trenérské sezóně dovedl české ženy k malému křišťálovému glóbu za štafety. Bjørndalen s Domračevovou navíc budou mít kolem sebe zkušené trenérské kolegy.

2) Pozor na čínské juniorky. Jednadvacetiletá Meng Fan-čchi se letos v Osrblí stala juniorskou mistryní světa ve vytrvalostním závodě, zlato má také ze závodu smíšených dvojic na Zimních olympijských her mládeže 2016. Pozvolna se začíná prosazovat mezi dospělé, v IBU Cupu byla nejlépe 5. a ve Světovém poháru 41. Na letošním Mistrovství světa v letním biatlonu v Raubiči zase zazářila Čchu Jüan-meng, která získala dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. V listopadu jí bude teprve 20 let, ale běžecky předčí i starší soupeřky. V IBU Cupu už zajela 15. příčku, v jediném inviduálním startu ve SP skončila 89.

Fanqi Mengová
Foto: Meng Fan-čchi (Autor: Petr Slavík)

3) Prolomí Číňanky ve štafetě bránu elitní desítky? Je to velmi reálné. Ke dvěma neustále se zlepšujícím juniorkám se totiž přidávají dvě zkušené biatlonistky. Momentální čínskou jedničkou je dorostenecká mistryně světa z roku 2009 Čang Jen, která ve 27 letech nachází druhý dech. Na Mistrovství světa v Östersundu proměnila všechny své starty v body a v létě se stala mistryní světa v konkurenci ukrajinského či běloruského áčka. Čtvrtou do party je rovněž 27letá Tchang Ťia-lin, letos 27. v Oberhofu. Štafetovým maximem této čtveřice je 11. místo z Canmore, kde se všechny Číňanky vyhnuly trestnému kolu. Prostor pro zlepšení dává 11 dobíjení.

4) U mužů stále bída. V minulé dekádě sbírala Čína medaile z velkých akcí, ale výhradně díky ženám. Výjimkou byl snad jen Čang Čcheng-jie, jednou druhý ve Světovém poháru. Nyní se může o takovém úspěchu Číňanům jen zdát, vždyť v minulé sezóně se ani jeden z nich nedostal na body. Nejblíž k nim měl třiadvacetiletý Jen Sing-jüan, který byl ve zkráceném vytrvalostním závodě v Canmore i přes dvě chyby 44. Právě horší střelba ho zatím limituje. Za zmínku stojí ještě devatenáctiletý Ču Čen-jü, který právě s Meng Fan-čchi slavil v roce 2016 zlato na mládežnické olympiádě. Číňané budou každopádně muset čekat na divoké karty, protože si ve Světovém poháru nevyjeli žádné místo.

Foto: Ču Čen-jü (Autor: Laura Godenzi, pod licencí BY-NC-SA)

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Wang Wen-čchiang
 2. Jen Sing-jüan
 3. Tchang Ťin-le
 4. Ču Čen-jü

Ženy

 1. Tchang Ťia-lin
 2. Čang Jen
 3. Meng Fan-čchi
 4. Čchu Jüan-meng

Cílová rovinka

Číňanky budou díky zlepšeným výsledkům v nadcházející sezóně jezdit závody Světového poháru ve třech, díky čemuž budou moct mladé biatlonistky sbírat zkušenosti. Hlavním cílem bude získávání bodů, ale rozhodně by nebylo takovým překvapením, kdyby třeba Čang Jen díky povedené střelbě vyletěla až k elitní desítce. To u mužů by byl každý bod velkým vítězstvím.

Hlavní foto: Meng Fan-čchi (Autor: Petr Slavík)

One thought on “PREVIEW: Začíná čínský experiment s Bjørndalenem a Domračevovou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *