Home > Preview > PREVIEW: V Polsku nadále vládnou ženy. Naváže Hojniszová-Staręgová na životní sezónu?

PREVIEW: V Polsku nadále vládnou ženy. Naváže Hojniszová-Staręgová na životní sezónu?

Monika Hojniszová

Polští muži prominou, ale i v nadcházejícím ročníku bude největší pozornost upřena na tým biatlonistek. Konkrétně na tři jména: Moniku Hojniszovou-Staręgovou, Kamilu Żukovou a jejich nového kouče Michaela Greise.


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Polsko.


Polsko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 69. Grzegorz Guzik
 • Pohár národů mužů: 18. místo (kvóta: 3)
 • Pořadí SP žen: 10. Monika Hojniszová-Staręgová, 54. Kinga Zbylutová, 60. Kamila Żuková
 • Pohár národů žen: 14. místo (kvóta: 4)

Stalo se před sezónou

 • Kvůli zdravotním problémům v květnu rezignovala na post trenérky polských žen Nadia Biełowová.
 • Novým trenérem Polek se stal Němec Michael Greis, který v minulé sezóně vedl americké muže.
 • Monika Hojniszová si vzala polského běžce na lyžích Macieje Staręgu a nyní tedy bude závodit pod příjmením Hojniszová-Staręgová.
 • Hojniszové-Staręgové se vedlo na exhibici ve Wiesbadenu, kde vyhrála kvalifikaci a ve finále na stupních vítězů oddělila Italky Vittozziovou a Wiererovou.
Monika Hojniszová a Maciej Starega
Foto: Monika Hojniszová a Maciej Starega (© PZB)

Čtyři položky

1) Michaela Greise čeká další velká výzva. Bývalý německý biatlonista si v minulé sezóně odbyl trenérský debut u Američanů a nevedl si zle. Sean Doherty pod jeho vedením poprvé nakouknul do elitní desítky, Jake Brown zase získal první bod. U polských žen budou očekávání větší. Monika Hojniszová-Staręgová zažila životní sezónu, v celkovém pořadí Světového poháru obsadila 10. místo. Nasnadě je také další rozvoj dvojnásobné juniorské mistryně světa Kamily Żukové.

2) Żuková stíhá Davidovou. V juniorské kategorii se jevila o chlup lépe o necelý rok mladší Polka. Żuková, které bude v listopadu 22 let, je dvojnásobnou juniorskou mistryní světa, její velké soupeřce Davidové se povedlo získat jedno zlato. Kamila Żuková v minulé sezóně dvakrát v Soldier Hollow prolomila bránu elitní desítky (6. a 8. místo), což se Markétě Davidové ve stejném věku nepovedlo. V uplynulém ročníku ale posunula laťku hodně vysoko, když ve Světovém poháru zkompletovala medailovou sadu a navrch přidala stříbro. Jak odpoví polská naděje?

Kamila Żuková
Foto: Kamila Żuková (Autor: Petr Slavík)

3) Hledá se ta čtvrtá. Monika Hojniszová-Staręgová s Kamilou Żuková tvoří velmi silný základ polské štafety, životní formu měla loni i v Novém Městě na Moravě osmá Kinga Zbylutová. Na Mistrovství světa v Östersundu vzaly do party nyní čtyřicetiletou Magdalenu Gwizdońovou a bylo z toho velmi dobré sedmé místo. Je však možné, že zpomalující veteránku nahradí teprve dvacetiletá Joanna Jakiełová, 15. v celkovém hodnocení IBU Junior Cupu. Ostatně právě ona byla nominována do čtyřlenného A týmu na úkor Gwizdońové.

4) Kam až sahá potenciál Guzika? Zkušený polský reprezentant si v minulé sezóně posunul maximum ve Světovém poháru na 24. místo a zvlášť díky jeho výkonům Poláci obsadili v Poháru národů 18. místo, což je nejlepší výsledek od sezóny 2011/12. Kvóta tří startujících ve SP se ale nezměnila. Guzik by měl být každopádně i v dalším ročníku polskou mužskou jedničkou a je jen otázkou, zda v 28 letech ještě nevyčerpal svůj potenciál. Minimálně na střelecké úspěšností 76,5 % by se ještě dalo zapracovat, i když šlo o Guzikovo maximum.

Grzegorz Guzik
Foto: Grzegorz Guzik (Autor: Jaroslav Svoboda)

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Łukasz Szczurek
 2. Grzegorz Guzik
 3. Andrzej Nędza-Kubiniec
 4. Mateusz Janik

Ženy

 1. Kinga Zbylutová
 2. Monika Hojniszová-Staręgová
 3. Joanna Jakiełová
 4. Kamila Żuková

Cílová rovinka

Monika Hojniszová-Staręgová se v minulé sezóně po několikaletém stagnování dostala mezi užší světovou špičku a letos by mohla zaútočit i na premiérové vítězství ve Světovém poháru v kariéře. To by se mělo povést i Kamile Żukové, pokud chce držet krok s Markétou Davidovou. A proč by to nebylo reálné? Vždyť od Češky jste tak rychlé úspěchy asi taky nečekali.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Monika Hojniszová-Staręgová (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “PREVIEW: V Polsku nadále vládnou ženy. Naváže Hojniszová-Staręgová na životní sezónu?

 1. Na tyto previews jsem se těšil. Super práce.
  Nedohledali jste prosím také nějaké informace o Krystyně Guzikové?
  Už minulou sezonu nezávodila. Loni v listopadu jsem zaznamenal, že má problémy s pravým kolenem (https://dziennikpolski24.pl/tag/krystyna-guzik).Od té doby o ní nemám žádné další informace. Nepostřehl jsem, že by oficiálně ukončila sportovní kariéru. Ale moc času jsem hledání nedal 🙂
  Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *