Home > Preview > PREVIEW: Finsko = Mäkäräinenová. Jak dlouho ještě?

PREVIEW: Finsko = Mäkäräinenová. Jak dlouho ještě?

Kaisa Mäkäräinenová

Finský biatlon je už léta synonymem pro jediné jméno: Kaisa Mäkäräinenová. Šestatřicetiletá závodnice se i přes avizovaný konec kariéry rozhodla pokračovat. Bude se na předních příčkách objevovat jen její jméno, nebo změny ve finském týmu přinesou i další úspěchy?


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Finsko.


Finsko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 62. Tero Seppälä, 63. Olli Hiidensalo, 91. Tuomas Grönman
 • Pohár národů mužů: 19. místo (kvóta: 3)
 • Pořadí SP žen: 7. Kaisa Mäkäräinenová, 96. Venla Lehtonenová
 • Pohár národů žen: 17. (kvóta: 4)

Stalo se před sezónou

 • Mari Ederová je zpět. Loňskou sezonu kvůli zdravotním komplikacím vynechala, už na jaře začala s tréninkem, v létě bylo vše jasné. Ederová, druhá největší naděje finského biatlonu, se vrací do Světového poháru.
 • V celém biatlonovém týmu došlo (mj. po kritice Kaisy Mäkäräinenové) k tréninkovým změnám. Elitní A-skupina se zúžila na 8 jmen, pro ostatní vznikla tzv. skupina vyzyvatelů, tedy těch, kteří kvůli horším výsledkům vypadli z A týmu.
 • Novým hlavním servismanem se stal Marek Sander. Loni figuroval v servisním týmu Estonska. O spolupráci s ním mělo zájem několik zemí, Sander se rozhodl pro Finsko. Podle jeho slov má finský tým se servisem problémy, se kterými chce pomoci.
 • Laura Toivanenová ukončila kariéru. Jednatřicetiletá Finka byla ve Světovém poháru nejlépe 33., byla ale platnou členkou ženské štafety.
Foto: Mari Ederová (Autor: Petr Slavík)

Čtyři položky

1) Nevyzpytatelná Mäkäräinenová. Finská jednička je jednou z největších hvězd Světového poháru. V 36 letech stále patří k nejrychlejším závodnicím. Když přidá kvalitní střelbu, málokdy z toho není medaile. Do loňské sezony vlétla obhájkyně celkového vítězství jako uragán. Jenže po skvělém úvodu přišel obrovský výsledkový propad, který už smazat nedokázala a sezonu zakončila nejhůř od roku 2011, navíc bez medaile z mistrovství světa. Pro svou bohatou kariéru si Mäkäräinenová představovala lepší tečku. Načerpala síly, pustila se do tréninku a v létě její jméno znovu figurovalo v elitním týmu. Ve Finsku stále nemá konkurenci, domácí šampionát se dvěma vítězstvími jasně ovládla. Otázkou zůstává, jak si povede v nabité konkurenci Světového poháru, a to hlavně střelecky.

Kaisa Mäkäräinenová
Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

2) Mari Ederová a její (staro)nová forma. Po Mäkäräinenové je nezkušenější finskou biatlonistkou. Takových úspěchů jako její reprezentační kolegyně nedosáhla, na stupně vítězů se probojovala celkem třikrát, dvakrát jako vítězka. Loni se objevila jen v Pokljuce a Hochfilzenu, sezonu vinou operací předčasně ukončila. Letos se na ni můžeme znovu těšit. Stejně jako nad Mäkäräinenovou, i nad Ederovou už tradičně visí otazník u střeleckých výkonů. U Ederové ale budeme navíc zvědaví, zda se po vynechané sezoně vrátí mezi běžeckou elitu.

Mari Laukkanenová

3) Na výraznější úspěch mužů se stále čeká. Zatímco v ženské části je většinou spolehnutí na minimálně jednu závodnici, finští biatlonisté kvalitní výkony nezapisují. Dvě nejznámější jména, Tero Seppälä a Olli Hiidensalo, zůstávají ve Světovém poháru i letos. Osmadvacetiletý Hiidensalo byl loni nejlépe 23., o pět let mladší Seppälä 28. Oba by potřebovali zpřesnit střelbu, průměrně se pohybují na 80 procentech úspěšnosti. Větší prostor letos na úkor zkušenějších (např. Tuomase Grönmana) dostanou dvaadvacetiletí Jaakko Ranta (4. na MEJ v Sjusjøenu) a Tuukka Invenius. Oba si už několikrát ve Světovém poháru vyzkoušeli mužskou štafetu (včetně té na světovém šampionátu), letos dostanou více šancí i v individuálních závodech.

Olli Hiidensalo
Foto: Olli Hiidensalo (Autor: Kimmo Pukkila, pod licencí BY-NC-SA)

4) Finsko mění strategii ve stylu jiných zemí. A touží být stejně úspěšné. Nemusí to být jen o jednom nebo dvou lidech. Potenciál zazářit mají i jiní, mladší reprezentanti severské země. Jenže už několik sezon se ne a ne prosadit. Byla to Mäkäräinenová, která jako první promluvila o touze inspirovat se u mnohem úspěšnější Itálie. Ta do elitního týmu už několik let nasazuje jen dvě ženy a dva muže. A výsledky se dostavují. Finský realizační tým na myšlenky své nejlepší závodnice navázal a národní tým zredukoval poměrně radikálně (z 24 závodníků a závodnic na 8). Zda to byl dobrý tah, to uvidíme už za tři týdny.

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Jaakko Ranta
 2. Tero Seppälä
 3. Tuukka Invenius
 4. Olli Hiidensalo

Ženy

 1. Mari Ederová
 2. Kaisa Mäkäräinenová
 3. Suvi Minkkinenová
 4. Venla Lehtonenová

Cílová rovinka

Kaisa Mäkäränenová se nechce rozloučit jako poražená. I pro letošní sezonu tak zůstává finskou jedničkou. Vrací se nadějná Mari Ederová. Ani ta ale nebude závodit věčně. Najde letos Finsko další hvězdu nejen mezi ženami, ale prosadí se konečně někdo i mezi muži?

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *