Home > Preview > PREVIEW: Slovinsko jde do nové sezóny s ruskou posilou. V záloze je talent s českými kořeny

PREVIEW: Slovinsko jde do nové sezóny s ruskou posilou. V záloze je talent s českými kořeny

Alex Cisar

Slovinsko už nechce spoléhat jen na Jakova Faka. Před startem sezóny získalo do svých služeb Rusku Olgu Podčufarovovou a do áčka pomalu nakukuje talentovaný Alex Cisar, syn českého otce a slovinské matky.


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Slovinsko.


Slovinsko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 26. Jakov Fak, 49. Klemen Bauer, 80. Miha Dovžan
 • Pohár národů mužů: 13. místo (kvóta: 4)
 • Pořadí SP žen: 98. Urška Pojeová
 • Pohár národů žen: 22. místo (kvóta: 3)

Stalo se před sezónou

 • Teprve třiadvacetiletý Mitja Drinovec se po sezóně 2018/2019 rozhodl ukončit kariéru a věnovat se studiu, v průběhu přípravy ale svůj konec přehodnotil a pokračuje dál.
 • Hlavní trenér áčka Uroš Velepec má nově k ruce střeleckého trenéra Ljuba Tomažiče.
 • Naopak Lenart Oblak se přesunul od mužů k ženám. Bude asistentem hlavní trenérky Andreji Maliové.
 • Klemen Bauer získal na Mistrovství světa v letním biatlonu v Raubiči stříbro v supersprintu a bronz ve stíhačce.
 • Při absenci Jakova Faka se letním mistrem Slovinska v hromadném startu stal teprve devatenáctiletý Alex Cisar. Trenér Velepec ho postupně začleňuje do áčka.
 • Slovinský servis posílil Rus Valerij Šaskin, který dříve připravoval lyže Antonu Šipulinovi či Alexandru Loginovovi.
 • Sedmadvacetiletá Ruska Olga Podčufarovová oznámila návrat k biatlonu, ale ve slovinském dresu. Už se připravuje se skupinou Uroše Velepce (patří do ní i Ukrajinka Julija Džimová) a pokud vše půjde hladce, po Novém roce by měla být připravena závodit.
Olga Podčufarovová
Foto: Olga Podčufarovová (Autor: Petr Slavík)

Čtyři položky

1) Co si vytáhne z klobouku Jakov Fak? V posledních letech to měl rodák z Chorvatska jako na houpačce. Buď zůstával zdravý a pak byl vysoko ve Světovém poháru, nebo ho opakovaně trápilo zdraví a vynechával řadu závodů. Loni platila druhá varianta, v celkovém hodnocení skončil 26. Předtím byl 6., 34., 3., 12. a 4. Nyní je tedy na řadě povedený ročník. O své kvalitě ostatně přesvědčil i před rokem, když odstartoval sezónu čtvrtým místem doma v Pokljuce. Pak už se ale dostal jen jednou do elitní desítky a vynechal hned devět závodů.

Jakov Fak
Foto: Jakov Fak (Autor: Petr Slavík)

2) Vítaná posila pro ženský tým. To je Olga Podčufarovová. Ruska tušila, že by po dvouleté odmlce jen velmi těžko pronikla do ruské reprezentace, a tak se rozhodla změnit barvy. Přestupu by nemělo nic bránit, Rusko i Slovinsko s ním souhlasí. Podčufarovová by měla přinést zkušenost do velmi mladého týmu, pro který je Světový pohár zatím příliš velké sousto. To biatlonistka z Moskvy dokázala mezi elitou jednou zvítězit, v sezóně 2015/16 uspěla v Anterselvě. Klíčovou otázkou je, v jaké fyzické kondici tato excelentní střelkyně bude.

3) Když vládne Cisar. Už jsme si zvykli, že syn českého otce a slovinské matky naprosto vládne mládežnickým závodům ve Slovinsku, ale letos zvítězil i mezi dospělými. Ještě cennějšího úspěchu dosáhl v zimě, když získal na Mistrovství světa juniorů ve slovenském Osrblí dvě zlaté medaile v kategorii dorostenců. Trenér Uroš Velepec ho tak pozval na soustředění áčka a není vyloučeno, že si v pouhých 19 letech odbude premiéru ve Světovém poháru.

Alex Cisar
Foto: Alex Cisar (Autor: Petr Slavík)

4) Mužská štafeta má na co navazovat. Kvarteto ve složení Miha Dovžan, Jakov Fak, Klemen Bauer a Rok Tršan překvapilo na Mistrovství světa v Östersundu pátým místem, když finišman Tršan v dramatickém souboji o čtvrté místo podlehl Michalu Krčmářovi. Dovžan s Tršanem se už několik let pohybují na podobné úrovni a ve Světovém poháru bodují jen sporadicky, v případě přesné střelby ale dokážou ve štafetě držet krok. V záloze jsou ještě Mitja Drinovec a případně Alex Cisar, ale klíčový bude stejně zdravotní stav zkušeného dua Fak a Bauer.

Klemen Bauer
Foto: Klemen Bauer (Autor: Petr Slavík)

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Miha Dovžan
 2. Jakov Fak
 3. Klemen Bauer
 4. Rok Tršan

Ženy

 1. Urška Pojeová
 2. Olga Podčufarovová
 3. Polona Klemenčičová
 4. Lea Einfaltová

Cílová rovinka

Věřící slovinští fanoušci se můžou modlit, aby byl Jakov Fak zdravý. Pak může opět pravidelně atakovat elitní desítku a třeba i stupně vítězů, na kterých chyběl od stříbrné olympiády v Pchjongčchangu. Pokud se podaří dotáhnout přestup Olgy Podčufarovové, tak by pro Slovince mohl být hodně zajímavý i závod smíšených dvojic.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Alex Cisar (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *