Francouzský biatlon byl v minulé sezóně opět hodně vidět. A nebylo to pouze tím, že se závody znovu po pauze vrátily do Annecy – Le Grand-Bornand. Po celou sezónu se tradičně skvěle dařilo Martinu Fourcadovi, ale zdatně mu sekundovali i Simon Desthieux a Quentin Fillon Maillet.
V ženské části reprezentace se jednoznačně nejvíce dařilo Anaïs Bescondové, zbytek ženského týmu se během sezóny potýkal s problémy. K ještě lepším výkonům má v nové sezóně přispět obměna závodníků i realizačního týmu.
Francie v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 1. Martin Fourcade, 8. Simon Desthieux, 10. Quentin Fillon Maillet, 20. Antonin Guigonnat, 42. Simon Fourcade, 46. Émilien Jacquelin, 56. Jean-Guillaume Béatrix, 85. Fabien Claude
- Pohár národů mužů: 2. místo
- Pořadí SP žen: 7. Anaïs Bescondová, 17. Justine Braisazová, 19. Anaïs Chevalierová, 24. Célia Aymonierová, 26. Marie Dorinová Habertová, 66. Julia Simonová, 73. Chloé Chevalierová
- Pohár národů žen: 2. místo
Na olympijských hrách v Koreji, což byl absolutní vrchol loňské biatlonové sezóny, získala Francie 5 medailí (3 zlaté a 2 bronzové) a obsadila pěkné druhé místo v medailovém pořadí národů za vítězným Německem (3+1+3).
Dvě individuální zlaté medaile získal Martin Fourcade (stíhačka, masák) a bronz přidala Anaïs Bescondová také ve stíhačce. Další medaile Francie posbírala ve štafetových závodech, ze smíšené štafety zlato a z ženské štafety bronz. Pouze mužům štafeta vůbec nevyšla, a to již od samého úvodu a obsadili nakonec až 5. místo.
Těsně unikla medaile loučící se Marie Dorinové Habertové, která ve sprintu obsadila 4. místo a své třetí možné zlato si Martin Fourcade odstřelil na závěrečné střelbě v individuálním závodě, ve kterém nakonec obsadil 5. místo. Do top 10 se ještě dostali opět Fourcade a Justine Braisazová ve sprintu, Simon Desthieux ve stíhačce a Dorinová Habertová v masáku.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)
Ve Světovém poháru Francii po celou sezonu už tradičně držel až neuvěřitelně stabilními skvělými výkony Martin Fourcade, který pouze po dvou závodech nevyskočil na stupně vítězů! Celkové mužské hodnocení nakonec s přehledem vyhrál (po počátečním souboji s J. T. Bøm) a posbíral 9 výher, 8 druhých míst a 3 místa třetí.
Do první desítky celkového hodnocení se ještě stabilními výkony dostal osmý Simon Desthieux (na stupních vítězů byl pouze jednou) a díky skvělému na úvod ve Švédsku a dobré druhé polovině sezóny také desátý Quentin Fillon Maillet (0+1+2).
Dvacáté místo obsadil Antonin Guigonnat, který se v loňské sezoně poprvé stabilně prosadil do reprezentace a pravidelně bodoval, a to včetně dvou pódiových umístění. Body do Světového poháru a i do bodování národů získávali také celkově 42. Simon Fourcarde, 46. Émilien Jacquelin, 56. Jean-Guillaume Béatrix a během posledních závodů i celkově 85. Fabien Claude.
Oproti sezóně 2016/2017, kdy Martin Fourcade také vyhrál, ale druhý nejlepší Francouz byl až na 15. místě Jean-Guillaume Béatrix, se tak mužský tým v celkovém pořadí Světového poháru zlepšil a v bodování národů obsadil druhé místo.
Ženská reprezentace určitě nezářila tak, jak by se možná dalo po předchozí sezóně (2016/2017: 4. Marin Dorinová Habertová, 6. Justine Braisazová, 7. Anaïs Chevalierová, 14. Anaïs Bescondová a 21. Célia Aymonierová) očekávat.
Foto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)
Na celkovém 7. místě se ve Světovém poháru umístila Anaïs Bescondová, která podávala celý rok vyrovnané výkony a bodovala ve všech závodech. Na stupně vítězů však vyskočila pouze jednou, a to za 2. místo. Až celkové 17. místo nakonec obsadila Justine Braisazová, která měla výborný začátek sezóny, když ve Švédsku vybojovala dvě druhá místa a v Annecy přidala v masáku dokonce vítězství. Po zdravotních problémech šla ale její výkonnost dolů a závěr Světového poháru již vynechala.
Celkové 19. místo v hodnocení SP obsadila Anaïs Chevalierová, a to i zásluhou dvou třetích míst, 24. místo vybojovala Celia Aymonierová a až na 26. místě zakončila sezónu Marie Dorinová Habertová, která měla výkonnostně velmi nevyrovnanou sezonu a ve Světovém poháru nevyskočila ani jednou na stupně vítězů!
Julia Simonová, která začala během sezony naskakovat do francouzského týmu, obsadila celkově 66. místo a Chloé Chevalierová byla 73. V bodování národů obsadily i ženy druhé místo.
Foto: Anaïs Bescondová (Autor: Petr Slavík)
Co se událo před novou sezónou?
Novým šéftrenérem celé francouzské reprezentace se tal bývalý běžec na lyžích Vincent Vittoz. V nadcházejícím olympijském cyklu bude pracovat s výrazně omlazeným týmem. Už dříve byl Vittoz jmenován trenérem mužů, nakonec však bude zodpovídat za celý tým. Nahradí tak Stéphana Bouthiauxe, který trénoval Francouze 11 let a nově bude technickým ředitelem a ředitelem reprezentace.
Vittoz bude u mužů spolupracovat se střeleckým trenérem Patrickem Favrem, který opustil Italky. Angažmá u francouzských mužů by si měl ještě o sezónu prodloužit dosavadní střelecký trenér Franck Badiou, nově v roli asistenta.
V reprezentaci už schází Jean-Guillaume Béatrix, který ukončil kariéru a místo v A-týmu po kvalifikačních závodech nezbylo ani na Simona Fourcada. Ten tak doplní mladou čtveřici v B týmu a začne v IBU Cupu.
Francouzskou rezervu bude mít na povel dosavadní trenér žen Julien Robert. U ženského týmu kromě něj končí i Jean-Paul Giachino. Vystřídá je nový trenér Frédéric Jean spolu se střeleckým koučem Vincentem Porretem. V nové sezóně však už budou postrádat zkušenou Marie Dorinovou Habertovou a v kariéře už nebudou pokračovat ani Coline Varcinová a Lena Arnaudová.
Foto: Marie Dorinová Habertová (Autor: Petr Slavík)
Tým Francie pro novou sezónu:
Mužský tým pro začátek SP: Martin Fourcade, Antonin Guigonnat, Simon Desthieux, Quentin Fillon Maillet, Emilien Jacquelin, Fabien Claude
Mužský B-tým: Simon Fourcade, Morgan Lamure, Martin Perrillat-Bottonet, Hugo Rivail
Ženský tým pro začátek SP: Anaïs Bescondová, Anaïs Chevalierová, Justine Braisazová, Enora Latuillièreová, Célia Aymonierová, Julia Simonová
Ženský B-tým: Myrtille Bègueová, Chloé Chevalierová, Caroline Colombová, Deborah Laffontová
Klíčové otázky
Bude Martin Fourcade dominovat tak jako v předchozích letech?
Asi se nedá předpokládat, že by se Martinu Fourcadovi podařilo zopakovat loňskou sezonu a dokončit naprostou většinu závodů na stupně vítězů. Vzhledem k tomu, že jeho velcí soupeři z předchozích sezón, jak Johannes Thingnes Bø, tak Anton Šipulin, měli v přípravě značné zdravotní problémy, tak se ale minimálně v začátku sezóny budou muset objevit jiní velcí soupeři.
Fourcade měl naopak, zdá se, přípravu velmi povedenou. V letních závodech na Mistrovství Francie získal tři zlaté medaile a přestože si občas postěžoval, že podmínky pro přípravu by si jak on sám, tak celý tým Francie zasloužil mnohem lepší, určitě bude na novou sezónu připraven.
Ohlásil také, že chce na vysoké úrovni závodit ještě minimálně dvě další sezony, a tak počítejme s tím, že pokud během sezóny neonemocní, případně se nezraní, tak bude opět velkým favoritem většiny závodů!
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)
Vrátí se na špici po zdravotních komplikacích Justine Braisazová a Anaïs Chevalierová?
Po vynikající sezóně 2016/2017, kdy Justine Braisazová byla v celkovém hodnocení Světového poháru na 6. místě a Anaïs Chevalierová na 7. místě, se očekávalo, že v sezóně 2017/2018 může jedna z nich již bojovat i o celkové stupně vítězů, případně o medaile na olympijských hrách.
Začátek sezóny to v podání Justine Braisazové jednoznačně potvrzoval. Hned na úvod SP ve švédském Ostersundu obsadila dvě druhá místa a po slabších výsledcích v Hochfilzenu zářila na domácí půdě v Annecy – Le Grand-Bornand, kdy v masáku vybojovala svou první životní výhru ve Světovém poháru.
Dařilo se jí ještě v Oberhofu, ale v Ruhpoldingu onemocněla a od té doby se výkony výrazně zhoršily. Poté vrhla všechny síly na přípravu na olympijské hry, kde však v individuálních závodech medaili nezískala, ale naštěstí to cinklo alespoň v ženských štafetách, kde Francie získala bronzovou medaili. Bohužel do smíšené štafety, kterou Francie vyhrála, už nebyla vybrána. V závěru sezóny ještě dorazila do Kontiolahti, ale nebodovala a do ostatních závodů již nenastoupila.
Foto: Justine Braisazová (Autor: Petr Slavík)
Anaïs Chevalierová žádný závod SP nevynechala, ale zejména v úvodu se jí vůbec nedařilo, zlepšila se v Annecy – Le Grand-Bornand, a pak těsně před olympiádou. Na olympijských hrách také neuspěla v individuálních závodech, ale stejně jako Braisazová byla členkou bronzové ženské štafety. V závěru sezóny ještě přidala dvě bronzové medaile v masových závodech v Kontiolahti a Ťumeni.
Pokud zůstanou během nadcházející sezóny zdravé, tak se dá očekávat, že svá umístění z minulé sezóny vylepší a klidně mohou společně s Anaïs Bescondovou útočit i na přední příčky v pořadí Světového poháru.
Foto: Anaïs Chevalierová (Autor: Petr Zbranek)
Jak se Francii vydaří částečná obměna kádru i realizačního týmu?
Sezóna, která následuje ihned po olympijských hrách, bývá dost často pro část reprezentací ideálním časem k tomu, aby se vytvořily plány na nový čtyřletý cyklus, obměnila se reprezentace a i někteří trenéři.
Přesně to se před novou sezónou stalo ve Francii a letošní zima naznačí, jestli se Francie vydala správným směrem, nebo jestli bude muset po této sezóně dojít k dalším drobnějším či výraznějším změnám. Při pohledu na reprezentační sestavy se zdá, že talentu i zkušeností mají stále dost a dost, a tak se snad máme dle všeho od Francie na co těšit.
Nepřehlédněte: Přehled všech preview před sezónou 2018/19
Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)