Po roční pauze se Hochfilzen vrací na své tradiční místo v kalendáři Světového poháru. Tradicí je také to, že se v rakouském středisku daří Martinu Fourcadovi, který tak může rozšířit svůj náskok v čele Světového poháru. Úspěchy v Hochfilzenu v minulých letech slavili i čeští biatlonisté.
Zážitek ze závodů umocní zimní kulisa. V rakouské obci by mělo být po všechny tři dny pod nulou a v pátek a v sobotu se dokonce očekává vydatnější sněhová nadílka.
Udrží Norové krok s Fourcadem?
V minulé sezóně bylo už prakticky o Vánocích jasno, kdo získá velký křišťálový glóbus. Bude se to opakovat? V Östersundu Martin Fourcade získal zatím 31bodový náskok na svého krajana Quentina Fillona Mailleta. Ten se ale nezdá být tím největším konkurentem.
Francouze by mohlo prohánět spíš silné norské trio. Johannes a Tarjei Bøovi sice na úvod sezóny vyhráli po jednom závodu, ale v těch dalších scházeli v elitní desítce. Naproti tomu Emil Hegle Svendsen byl dvakrát čtvrtý.
Svendsen už v Hochfilzenu čtyřikrát vyhrál, Tarjei Bø třikrát a jednou se to povedlo i Johannesovi. Jenže pozadu nezůstává ani Fourcade, z posledních čtyř rakouských štací vždy bral jedno vítězství. Loni byla druhá zastávka v Pokljuce a Francouz tam udělal dvěmi výhrami důležité kroky v cestě za celkovým triumfem.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)
Přidá Herrmannová další výhry?
Skvělé letní výkony ukazovaly, že by Denise Herrmannová mohla patřit k okruhu favoritek. Ale že hned na úvod sezóny dvakrát vyhraje? Tomu asi příliš lidí nevěřilo. Kombinace nejrychlejšího běhu a výrazně zlepšené střelby musela přinést výsledky.
Sama Herrmannová ale říká, že teď rozhodně není německou jedničkou. Tou zůstává Laura Dahlmeierová, která musela první díl vynechat kvůli nemoci. Dahlmeierová by měla být na trati podobně rychlá, ale vedle toho loni střílela s 88% úspěšností. Na to by se Herrmannové těžko odpovídalo, byť ve sprintu a ve stíhačce v Östersundu se držela na 90 %.
Němkám se v Hochfilzenu celkově velmi daří, před dvěma lety tu třeba slavily kompletní pódium. Samotnou kapitolou je Dahlmeierová, jejíž nadvládu v posledních pěti závodech narušila jen Gabriela Koukalová.
Komu se v Hochfilzenu daří, je i Synnøve Solemdalová. Ve Světovém poháru dosud vyhrála jen dva závody – stíhačky v Hochfilzenu v letech 2012 a 2013. Pokud na tyto výsledky naváže, tak může znovu pokukovat po žlutém dresu, který momentálně drží Justine Braisazová. Ta byla v Hochfilzenu nejlépe pátá.
Foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Zbranek)
Potvrdí Moravec, že mu Hochfilzen sedí?
Pokud se někomu z českého týmu v Hochfilzenu opravdu vede, tak je to Ondřej Moravec. V posledních osmi závodech tu byl vždy nejlepší Čech, z toho pětkrát mu to dalo na elitní desítku. Nejlepší výsledek si nechal na ten nejpříhodnější okamžik, když letos získal stříbro ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa. Nechybělo moc a navázal na zlatou medaili Romana Dostála z roku 2005.
Na začátku sezóny byla Moravcova forma poněkud horší, hlavně ta běžecká. Ale v posledním stíhacím závodě už byl na trati konkurenceschopný a vyválčil posun z 44. příčky až na 22. Každopádně potřebuje přidat jako další Češi.
Jedny z nejlepších výsledků v kariéře zajeli v Hochfilzenu i Michal Krčmář s Adamem Václavíkem. Tomáš Krupčík zase ví, jaké je to v Rakousku bodovat. Oblíbenější střediska má zřejmě Michal Šlesingr. Jeho maximum, deváté místo, se datuje do roku 2005.
Jak si povedou nové členky českého týmu?
Čeští trenéři sáhli už před druhým dílem Světového poháru ke změnám. A nikoliv k překvapivým. Pomalá Lea Johanidesová se bude rozjíždět v IBU Cupu. Tam se naopak už předvedly ve Sjusjøenu čtvrtá Veronika Zvařičová a sedmá Markéta Davidová.
U Davidové není třeba pochybovat o tom, že by běžecky na elitu nestačila. Podle ztráty na Herrmannovou ve sprintu IBU Cupu by se mohla pohybovat někde kolem 15. místo. Větší otazník bude spíš u střelby. Veronika Zvařičová zase měla v posledních letech problém s rychlostí, ale zkraje sezóny vypadala mnohem lépe. V onom zmiňovaném sprintu ve Sjusjøenu ztrácela na Herrmannovou minutu a sedm sekund, což stačilo na deváté místo.
Obě nové ženy by mohly podpořit Veroniku Vítkovou, která si v Östersundu zajistila post české jedničky. Před čtyřmi lety byla ve sprintu v Hochfilzenu druhá, ale obvykle se jí na zdejších tratích tolik nedaří. To platí i pro Evu Puskarčíkovou.
Opačným případem je Lucie Charvátová, která slaví dvouleté výročí od svého pátého místa ve sprintu v Hochfilzenu. Jessica Jislová tu dosud individuální závod nejela, ale zase tento rok přispěla štafetě ke čtvrtému místu na Mistrovství světa.
Kdo bude chtít vylepšit start do sezóny?
Nejen některým českým reprezentantům vstup do sezóny příliš nevyšel. Víc než jedno páté místo zřejmě čekal Simon Schempp. Teď má ale ideální příležitost to napravit. V posledních osmi závodech v Hochfilzenu byl pětkrát do druhého místa.
Nespokojený je zatím i celkově čtrnáctý Anton Šipulin. Ten má z Hochfilzenu zatím jen jednu třetí příčku. To Ole Einar Bjørndalen už tu třináctkrát slavil vítězství, ale jeho forma je nejistá. V Östersundu byl jen dvakrát osmnáctý.
Mezi ženami bude chtít na premiérové letošní pódium dosáhnout Kaisa Mäkäräinenová. V Hochfilzenu se jí to povedlo již osmkrát. Zlepšení vyhlíží i v Östersundu nejlépe devátá Dorothea Wiererová. Tu však na úvod sezóny trápila nemoc. Velmi špatné zatím byly výkony Marie Dorinové Habertové, která teď drží poslední pozici zajišťující start v hromadných startech.
Co čekat od prvních štafet?
V Hochfilzenu se pojedou premiérové štafety mužů a žen. V posledních třech letech tu vždy vládli Rusové, včetně sladkého triumfu na letošním Mistrovství světa. Současné rozložení sil ale napovídá, že Šipulin a spol. budou rádi i za pódium. Mnohem lépe se totiž jeví Francouzi, Norové a Němci.
Štafeta mužů bude dost možná nejsledovanějším závodem pro domácí fanoušky. Vždyť Rakušané byli bronzoví na letošním světovém šampionátu a štafeta vždy patřila mezi jejich chlouby. V Hochfilzenu triumfovali naposledy v roce 2009.
Mezi ženami bude těžké najít favoritky. Srovnatelně se daří Francouzkám, Ukrajinkám, Němkám či Norkám. A pak tu jsou české biatlonistky, které byly před třemi lety v Hochfilzenu třetí. Čeští biatlonisté byli v éře samostatné České republiky zatím jen dvakrát čtvrtí.
Program Světového poháru v Hochfilzenu | ||
---|---|---|
Datum | Čas | Disciplína |
8. 12. | 11:30 | Sprint mužů |
8. 12. | 14:15 | Sprint žen |
9. 12. | 12:15 | Stíhací závod mužů |
9. 12. | 14:45 | Stíhací závod žen |
10. 12. | 11:30 | Štafeta mužů |
10. 12. | 14:10 | Štafeta žen |
I pro Světový pohár v Hochfilzenu pokračuje tipovací hra Fantasy Biathlon. Vašim úkolem je poskládat tým 15 biatlonistů, kteří podle vás v rakouském středisku získají nejvíc bodů. Nejlepší tipér se může těšit na odměnu v minimální výši 34 €.
Chci si sestavit tým pro Hochfilzen
Hlavní foto: Stadion v Hochfilzenu (© biathlon-hochfilzen.at)