Home > Preview > PREVIEW: Jasnou běloruskou jedničkou je Krjuková. Přidají se k ní nadějní junioři?

PREVIEW: Jasnou běloruskou jedničkou je Krjuková. Přidají se k ní nadějní junioři?

Iryna Krjuková

Darja Domračevová musí mít radost z toho, jak se Iryna Kryuková po jejím odchodu zhostila role běloruské jedničky. Navíc může být ještě lépe, jak naznačila minulá sezóna.


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Bělorusko.


Bělorusko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 59. Vladimir Čepelin, 61. Raman Jaljotnau, 78. Sergej Bočarnikov, 87. Anton Smolski
 • Pohár národů mužů: 12. místo (kvóta: 4)
 • Pořadí SP žen: 16. Iryna Krjuková, 53. Dzinara Alimbekavová, 65. Jelena Kručinkinová, 74. Irina Kručinkinová, 91. Hanna Solová, 95. Darja Jurkevičová
 • Pohár národů žen: 11. místo (kvóta: 4)

Stalo se před sezónou

 • V průběhu přípravy ukončil kariéru dlouholetý reprezentant Vladimir Čepelin. Jednatřicetiletému biatlonistovi, jehož maximem ve Světovém poháru je třetí místo, chyběla motivace.
 • Definitivní konec kariéry ohlásila rovněž jednatřicetiletá Darja Jurkevičová, která ještě rok pomáhala Bělorusku kvůli odchodu Domračevové a Skardinové.
 • Sedmadvacetiletá Ruska Olga Jakušovová ohlásila zájem reprezentovat Bělorusko. Medailistka z juniorských šampionátů v minulé sezóně nezávodila.
 • Bělorusko ovládlo spolu s Čínou hodnocení národů na domácím Mistrovství světa v letním biatlonu v Raubiči. Junior Dzmitry Lazuski získal dvě zlata, jeho parťák Mikita Labastau jedno zlato a jedno stříbro.
Vladimir Čepelin
Foto: Vladimir Čepelin (Autor: Petr Zbranek)

Čtyři položky

1) Přiblíží se Krjuková Domračevové? Zacelit díru po čtyřnásobné olympijské vítězce je velmi těžký, možná až nemožný úkol. Ale Iryna Krjuková v posledních dvou sezónách dokazuje, že se na ni běloruský tým může spolehnout. Minulý ročník Světového poháru zakončila na životní 15. příčce, vynechaným zámořským závodům navzdory. Zrychlila v běhu, ale naopak o 4 % zhoršila svou střeleckou úspěšnost. Pokud se vrátí ke svým takřka 90 % a absolvuje celý seriál, tak bude aspirantkou na elitní desítku.

Vanessa Hinzová Iryna Krjuková
Foto: Vanessa Hinzová Iryna Krjuková (Autor: Petr Slavík)

2) Hledá se tahoun mezi muži. V posledních letech byl lídrem mužského týmu Vladimir Čepelin, ten ale skončil. Nabízí se, aby na uvolněný trůn mužské jedničky usedl Raman Jaljotnau. Biatlonistu, který se v běhu přibližuje k absolutní elitě, dlouhodobě trápí špatná střelba, i když si v minulé sezóně výrazně polepšil z 68 % na 74 %. Sezónní maximum si zajel ve sprintu v Oslu, kde byl i se dvěma chybami 27. Ještě o příčku lepší výsledek loni zaznamenal Anton Smolski. Ten ve 22 letech stále sbírá zkušenosti, ale například střelbu drží na přijatelných 82 %.

Anton Smolski
Foto: Anton Smolski (Autor: Jiří Zaňát)

3) Bělorusky překvapují. Na olympiádě v Pchjongčchangu získala pro Bělorusko zlato čtveřice Skardinová, Krjuková, Alimbekavová a Domračevová. Po tom, co dvě největší opory ukončily kariéru, se zdálo, že běloruské štafetě na nějakou dobu odzvonilo. Jenže opak je pravdou. Třiadvacetiletá Dzinara Alimbekavová si letos na Mistrovství světa v Östersundu vyjela životní 13. místo ve sprintu, maxima si zlepšovaly i stejně stará Hanna Solová (34.) a čtyřiadvacetiletá dvojčata Jelena (18.) a Irina (22.) Kručinkinovy. Progres jednotlivých žen přinesl páté místo ve štafetě v Hochfilzenu a deváté celkově v disciplíně. Mimochodem, v olympijské sezóně byly Bělorusky v tomto hodnocení o dvě příčky níž.

Dzinara Alimbekavová
Foto: Dzinara Alimbekavová (Autor: Wikijunkie/Wikipedia.org, pod licencí BY-SA)

4) Běloruští junioři chystají útok. Jsou dva, nechybí jim rychlost a zatím trochu schází střelecká přesnost. O medailových úspěších Dzmitryho Lazuského a Mikity Labastaua na letním MS už byla řeč, vraťme se tedy k jejich zimě. Dvaadvacetiletý Labastau absolvoval první sezónu na mezinárodní scéně a hned si na Mistrovství světa juniorů v Osrblí vyjel stříbro. To jednadvacetiletý Dzmitry Lazuski už nějakou dobu patří v mládežnických kategoriích k nejrychlejším běžcům. Letos v Novém Městě na Moravě debutoval ve Světovém poháru a moc mu nechybělo k bodům. Ve sprintu skončil s jednou chybou 47.

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Anton Smolski
 2. Raman Jaljotnau
 3. Sergej Bočarnikov
 4. Dzmitry Lazuski

Ženy

 1. Dzinara Alimbekavová
 2. Iryna Krjuková
 3. Hanna Solová
 4. Irina Kručinkinová

Cílová rovinka

Běloruští fanoušci se můžou těšit na nadcházející sezónu a i několik dalších. Iryna Krjuková je momentálně v nejlepším biatlonovém věku a její mladší kolegyně si v minulém ročníku mohutně vylepšovaly maxima. Velký potenciál mají rovněž Dzmitry Lazuski a Mikita Labastau, momentálně jedni z nejlepších juniorů světa.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Iryna Krjuková (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *