Home > Preview > PREVIEW: Rakousko sází na zkušené biatlonisty, talentovaného Leitnera i obrozené ženy

PREVIEW: Rakousko sází na zkušené biatlonisty, talentovaného Leitnera i obrozené ženy

Simon Eder

Zkušení třicátníci v čele s nestárnoucím Simonem Ederem, supertalent a zlepšující se tým žen. Rakouský biatlon má v nadcházející sezóně co nabídnout.


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Rakousko.


Rakousko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 8. Simon Eder, 9. Julian Eberhard, 27. Felix Leitner, 34. Dominik Landertinger, 64. Tobias Eberhard
 • Pohár národů mužů: 5. místo (kvóta: 6)
 • Pořadí SP žen: 17. Lisa Hauserová, 55. Julia Schwaigerová, 73. Katharina Innerhoferová, 93. Christina Riederová
 • Pohár národů žen: 10. místo (kvóta: 5)

Stalo se před sezónou

 • Kariéru ve 43 letech ukončil Daniel Mesotitsch, který získal se štafetou dvě olympijské medaile. Kvůli vleklým zdravotním problémům skončila také 25letá Susanne Hoffmannová.
 • Felix Leitner byl povýšen do čtyřčlenného národního týmu. Vedle něj v něm figurují Simon Eder, Julian Eberhard a Lisa Hauserová. Nedostalo se tak na Dominika Landertingera.
 • Franz Berger se stal novým šéfem rakouského biatlonu. Třiašedesátiletý funkcionář byl v minulosti mimo jiné ředitelem závodů IBU.
 • Lisa Hauserová a Julia Schwaigerová přešly do tréninkové skupiny Ricca Große.
 • Katharina Innerhoferová přesun odmítla, a tak trénuje spolu s ostatními ženami pod vedením Markuse Fischera.
Daniel Mesotitsch
Foto: Daniel Mesotitsch (Autor: Petr Slavík)

Čtyři položky

1) Kdo doplní mužský tým? Díky dobrým výkonům v minulé sezóně si rakouští muži zajistili maximální kvótu pro nadcházející ročník. Čtyři místenky ve Světovém poháru už s jistotou mají Simon Eder, Julian Eberhard, Dominik Landertinger a Felix Leitner. Eder ve 36 letech zakončil sezónu na úctyhodném osmém místě, čerstvě 33letý Eberhard byl hned za ním. Naproti tomu Landertingera opět provázaly zdravotní komplikace, které ho ani jednou nepustily do elitní desítky. A o Leitnerovi bude ještě řeč. Takřka celou sezónu strávil ve Světovém poháru Tobias Eberhard, ale ve 35 letech by se od něj čekalo víc než dva bodované výsledky. Trenér Ricco Groß tak možná sáhne do IBU Cupu. Sedmadvacetiletý Harald Lemmerer druholigový seriál letos uzavřel druhým místem, jednatřicetiletý Sven Grossegger zase opakově figuroval v elitní desítce.

Julian Eberhard
Foto: Julian Eberhard (Autor: Petr Slavík)

2) Rakušanky na vzestupu. Parta kolem Lisy Hauserové se v Poháru národů vyhoupla z 16. příčky na 10., což znamená pět místenek v nadcházejícím ročníku Světového poháru. Už to není jen o Hauserové, která si v minulé sezóně držela konstantní výkonnost a pátým místem v Oslu si vyrovnala své maximum. Někdejší medailistka z mládežnických šampionátů a dnes třiadvacetiletá Julia Schwaigerová v Canmore poprvé prolomila bránu elitní desítky, pětadvacetiletá Dunja Zdoucová zase atakovala nejvyšší příčky v IBU Cupu. Zapomínat bychom neměli ani na zkušenou Katharinu Innerhoferovou, která zcela ovládla rakouský letní šampionát. Z vyrovnanosti můžou Rakušanky těžit ve štafetě, v minulé sezóně vyválčily šesté a sedmé místo.

Lisa Hauserová
Foto: Lisa Hauserová (Autor: Petr Slavík)

3) Nastává čas Felixe Leitnera? Snad, říkají si rakouští fanoušci. Zanedlouho třiadvacetiletý biatlonista exceloval v mládežnických kategoriích. V roce 2015 se stal dorosteneckým mistrem světa a v roce 2016 dokonce dvakrát juniorským mistrem světa. Jenže v prvních dvou sezónách ve Světovém poháru sbíral body spíš sporadicky. Na vině byla 73% úspěšnost střelby. V uplynulém ročníku se rapidně zlepšil (86 %) a hned se dostavily výsledky. Pravidelně bodoval a sezónu zakončil životním čtvrtým místem ve stíhačce v Oslu. To je velké varování pro všechny favority.

4) Specialisté na smíšené dvojice. Tak by se dali označit rychlostřelci Simon Eder a Lisa Hauserová. Společně absolvovali v této disciplíně sedm závodů, dva z nich vyhráli a ve čtyřech dojeli druzí. K jejich smůle si nejhorší výsledek (osmé místo) vybrali při premiéře smíšených dvojic na mistrovství světa. O to větší motivaci budou mít v únoru v italské Anterselvě. Kromě toho se nejmladší disciplína pojede i v Östersundu, Pokljuce, Kontiolahti, což je dosud rekordní porce závodů.

Simon Eder a Lisa Hauserová
Foto: Simon Eder a Lisa Hauserová (Autor: Petr Slavík)

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Felix Leitner
 2. Simon Eder
 3. Dominik Landertinger
 4. Julian Eberhard

Ženy

 1. Christina Riederová
 2. Julia Schwaigerová
 3. Katharina Innerhoferová
 4. Lisa Hauserová

Cílová rovinka

Pokud Felix Leitner začne tam, kde v březnu skončil, tak by mohl atakovat premiérové stupně vítězů. Ještě dřív se může dočkat ve štafetě, kde výborně doplní zkušené třicátníky. U Simona Edera bude zajímavé sledovat, zda ještě udrží krok v běhu, přece jen v únoru oslaví 37. narozeniny. Naopak by to mělo být u ženského týmu, jehož páteř tvoří biatlonistky kolem 25 let. Očekávejme pravidelnější útoky na elitní desítku.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Simon Eder (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *