Před dvěma lety v Hochfilzenu získala Laura Dahlmeierová rekordních pět zlatých medailí. Letošní parádní forma Johannese Thingnese Bøho dává tušit, že by se mohl pokusit tento rekord alespoň vyrovnat. Poprvé v historii k tomu bude mít sedm pokusů. Zálusk na zlaté medaile z Mistrovství světa v Östersundu ale mají i další biatlonisté. Ty největší favority si představíme v preview mužské části šampionátu.
Johannes Bø versus Francouzi
Vyhrál 12 z 18 závodů letošní sezóny Světového poháru, ani jednou nevypadl z elitní desítky a nikdo nepochybuje o tom, že doma v Oslu zvedne nad hlavu velký křišťálový glóbus. Johannes Thingnes Bø je jasným favoritem Mistrovství světa v Östersundu. Jeho konkurenti ale nemusí dopředu skládat zbraně.
V Soldier Hollow Nor ukázal, že je pořád biatlonistou z masa a kostí. Bral „jen“ čtvrté a páté místo. Zároveň automaticky neplatí, že vládce sezóny bude kralovat na vrcholné akci. Příkladem může být vítěz posledních sedmi ročníků Světového poháru Martin Fourcade, který v době své nadvlády třikrát odjel z MS pouze s jednou zlatou medailí.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)
Osmý glóbus však Fourcade nepřidá, rozhodl se totiž vynechat zámořskou tour a směřovat vše k úspěchu v Östersundu. Závěrečnou přípravu mu zkomplikovala nemoc, přesto s ním musíme počítat do boje o nejvyšší příčky.
Stejně jako s jeho krajany, kteří se drží na špičce Světového poháru. Simon Desthieux je neuvěřitelně stabilní, 12krát v aktuálním ročníku dojel v TOP 10. Quentin Fillon Maillet zase dokázal dvakrát stanout na nejvyšším stupínku. Antonin Guigonnat bral třikrát cenný kov. Ani jeden z nich však zatím nemá individuální medaili z mistrovství světa.
Foto: Simon Desthieux (Autor: Petr Slavík)
Francouzům zdatně sekundují i Norové. Vetle Christiansen se dočkal premiérového vítězství v závodě Světového poháru, Tarjei Bø zářil na Mistrovství Evropy a v posledních závodech se zvedal i Lars Birkeland.
Foto: Vetle Christiansen (Autor: Petr Slavík)
A co zbytek světa? Němci se musí obejít bez Simona Schemppa, ale v zámoří se výborně vedlo Eriku Lesserovi a Romanu Reesovi. Na velké akce se umí připravit i zkušený Arnd Peiffer a nezapomeňme, že Benedikt Doll bude obhajovat zlato ve sprintu.
Foto: Erik Lesser a Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)
Druhé místo v celkovém hodnocení SP momentálně drží Alexandr Loginov, kterému v posledních závodech trochu docházel dech. I tak ale patří k velkým favoritům. Mezi ně musíme zařadit i rychlé trio Benjamin Weger, Lukas Hofer a Julian Eberhard. A také dalšího z Rakušanů Simona Edera. Šestatřicetiletý veterán figuruje ve SP na pátém místě a z minulých dvou šampionátů si odvezl individuální bronz.
Překvapí Češi?
Největší favority máme, ale kdo by mohl překvapit? V zámoří rostla forma Itala Dominika Windische, což platí i pro Kanaďana Christiana Gowa. Rychlý běžec Johannes Kühn by zase mohl favority zaskočit v případě dobré střelby, jak se mu to povedlo v Pokljuce, kde skončil druhý.
Rozlučku trenéra Wolfganga Pichlera by mohli zpříjemnit jeho švédští svěřenci. Sebastian Samuelsson šokoval v Pchjongčchangu stříbrem a posléze štafetovým zlatem. Nyní by mohl využít domácí prostředí k podobnému úspěchu. Dobré vyhlídky má i Jesper Nelin, čerstvý vicemistr Evropy.
Foto: Sebastian Samuelsson (Autor: Petr Slavík)
Překvapení by se mohlo urodit i u českého týmu. Michal Krčmář letos podává stabilní výkony, patří mu celková 17. příčka, ale asi pomýšlel trochu výš. Potřeboval by skloubit dobrý běh a dobrou střelbu, aby napodobil páté místo z roku 2016 a šesté místo z roku 2017.
Na velké akce se umí připravit Ondřej Moravec, jen na světových šampionátech už získal pět medailí. V letošní sezóně se zatím hledá, jen jednou pronikl do elitní desítky. Obhajoba stříbra ve vytrvalostním závodě tak bude obtížná.
Foto: Michal Krčmář a Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)
Optimistické, byť asi ne medailové vyhlídky mají Tomáš Krupčík a Michal Šlesingr. Krupčík si letos zajel životní 12. místo, Šlesingr se zase v Soldier Hollow výrazně zvedl po tom, co ho zrazovalo zdraví. Pátým do party je junior Jakub Štvrtecký, který se výborně prezentoval ve štafetách. Právě v této disciplíně by Češi mohli zaútočit na hodně zajímavý výsledek, letos už mají na svém kontě čtvrtou či šestou příčku.
Milníky k překonání
- Johannes Thingnes Bø by mohl zaútočit na rekordních 5 zlatých medailí, které získala Laura Dahlmeierová na Mistrovství světa v roce 2017.
- Martinu Fourcadovi schází jedno individuální zlato k vyrovnání rekordu Oleho Einara Bjørndalena. Ten vyhrál 11krát.
- V žebříčku zlatých medailí včetně těch týmových je Fourcade s 11 úspěchy čtvrtý, opět mu chybí jen jedno zlato k dorovnání Emila Hegleho Svendsena a Magdaleny Neunerové. Bjørndalen získal 20 zlatých medailí.
Statistiky z Östersundu
- Martin Fourcade je v Östersundu jasně nejúspěšnější, vyhrál už 13 závodů. Druhý nejlepší Ole Einar Bjørndalen triumfoval 9krát.
- Z účastníků MS vyhráli v Östersundu už jen Johannes a Tarjei Bøovi. Oba si připsali jednu výhru v roce 2017.
- Quentin Fillon Maillet a Arnd Peiffer dokázali v Östersundu třikrát vystoupat na pódium.
- Dvakrát byl na stupních vítězů v Östersundu Michal Šlesingr, navíc tu na Mistrovství světa v roce 2008 dojel pátý, šestý a desátý.
- Jeden cenný kov z Östersundu má i Ondřej Moravec, v roce 2014 dojel druhý ve sprintu.
Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)