Home > Preview > V Sjusjøenu začíná Otevřené Mistrovství Evropy juniorů. Zrodí se česká medaile?

V Sjusjøenu začíná Otevřené Mistrovství Evropy juniorů. Zrodí se česká medaile?

Mikuláš Karlík

Sezónu 2018/2019 uzavřou mladí biatlonisté na čtvrtém Otevřeném Mistrovství Evropy juniorů v norském Sjusjøenu. Středisko nedaleko olympijského Lillehammeru bude juniorskou vrcholnou soutěž hostit od středy do neděle. České mládí má před sebou nelehký úkol – pokusit se přiblížit k úspěšnému evropskému šampionátu v Novém Městě na Moravě v roce 2017, který Češi ovládli. Medailoví byli i loni.

O středisku

Sjusjøen Skistadion Natrudstilen je špičkovým lyžařským resortem s 300 km různých tratí. Je umístěn na východě Norska, 25 km od dalšího lyžařského ráje Lillehammeru na území lesů a jezer. Vedle běžeckého a sjezdového lyžování středisko často využívají k tréninku právě biatlonisté, již pro dlouhotrvající zimní sezónu. Od roku 2013 zde testují formu na konci listopadu při exhibičních závodech. Ve středisku zahájil minulou sezónu IBU Cup.

Kde hledat favority?

Leccos naznačilo únorové mistrovství světa i sprintová generálka na tratích v Sjusjøenu, která proběhla v rámci třetího kola junior IBU Cupu v pátek a sobotu. Část úspěšných juniorů bude na startu chybět, protože se dostala do nominací svých reprezentací na blížícím se Mistrovství světa dospělých. Připomeňme vedle Jakuba Štvrteckého třeba světové medailisty Kamilu Żukovou z Polska a Fina Otto Inveniuse či Dzmitryje Lazuského z Běloruska.

Minulý rok OMEJ absolutně ovládli Rusové, letos to na takovou nadvládu nevypadá. O zisk křišťálového glóbu sice bojoval světový medailista Sajd Karimulla Chalili, který ale o víkendu vynechal norské juniorské sprinty a závodil v IBU Cupu, stejně jako mistr světa a ještě před minulým víkendem muž ve žlutém Martin Bourgeois République. Je otázkou, zda juniorskou sezónu dokončí. V dobré formě se v norských pohárových sprintech představil mistr světa Slovinec Alex Cisar, loňský juniorský medailista z Norska Filip Andersen i Němec Tim Grotian, třetí muž poháru. Překvapit může i vedoucí junior Švýcar Sebastian Stalder nebo superrychlý Rus Andrej Vjuchin.

Alex CisarFoto: Alex Cisar (Autor: Jiří Zaňát)

Ani Češi nejsou bez nadějí – šance na výborné umístění mají zkušený Vítězslav Hornig, Mikuláš Karlík, Tomáš Mikyska a překvapení norského sprintu Jonáš Mareček. Pokud sedne závod běžecky, může se o výborné umístění mezi staršími biatlonisty prát i bronzový medailista z Mistrovství světa Jakub Kocián.

Favoritky mezi ženami hledejme především u reprezentací Německa a Ruska. V dobré formě se zdá být první juniorka hodnocení Hanna Kebingerová, bez šancí na nejvyšší stupínky není ani Franziska Pfnürová, obě nedávné světové medailistky. Anastasija Gorejevová předvedla zase při posledních sprintech výbornou běžeckou formu, naopak favorizované Anastasiji Kajševové se nedařilo ani na mistrovství světa. Svá dvě světová zlata bude chtít určitě zopakovat druhá juniorka v poháru Jekatěrina Bechová z Ukrajiny. Víkendové sprinty se povedly Bulharce Mileně Todorovové. Překvapit může i Elvíra Öbergová, sestra úspěšné Hanny nebo kterákoliv z Francouzek.

Češky na předních místech by byly příjemným překvapením. Nejúspěšnější na MSJ dvakrát stříbrná Tereza Voborníková bude přeci jen závodit se staršími a navíc se do závodního tempa bude dostávat po nemoci. O víkendu ulehla také Klára Polednová.

Program Otevřeného Mistrovství Evropy juniorů ve Sjusjøenu
6. 3. 10:00 Vytrvalostní závod juniorů
6. 3. 13:30 Vytrvalostní závod juniorek
7. 3. 10:00 Smíšené dvojice
7. 3. 13:00 Smíšená štafeta
9. 3. 10:00 Sprint juniorů
9. 3. 13:00 Sprint juniorek
10. 3. 10:00 Stíhací závod juniorů
10. 3. 13:00 Stíhací závod juniorek

Online výsledky šampionátu nabídce web biathlonresults.com, TV přenosy v plánu nejsou.

Hlavní foto: Mikuláš Karlík (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *