Home > Preview > Preview Le Grand-Bornand: J. Bø se opět pokusí dobýt francouzské středisko. A co omlazení Češi?

Preview Le Grand-Bornand: J. Bø se opět pokusí dobýt francouzské středisko. A co omlazení Češi?

Světový pohár v roce 2019 skončí v Savojských Alpách. Teprve potřetí se v Le Grand-Bornand pojedou sprinty a stíhací závody. Podruhé – a v sezóně premiérově – se ti nejlepší utkají v hromadných startech. Ve žlutém odstartují Johannes Thingnes Bø a Dorothea Wiererová, čeští biatlonisté do Francie přijeli v omlazené sestavě.

O středisku

Lyžařské středisko v Savojských Alpách Le Grand-Bornand je nazýváno přírodním uměleckým dílem. Rozkládá se mezi nejvyšší evropskou horou Mont Blanc a městem Annecy, nedaleko od švýcarských a italských hranic. Francouzská vesnička, podle které se středisko jmenuje, je proslulá i výrobou slavného aromatického sýru reblochonu a etapami Tour de France.

Biatlonový stadion pro přibližně 10 tisíc diváků je starý devět let a je z větší části rozebratelný. Tratě nepatří v seriálu k nejnáročnějším, ale záludným. Laura Dahlmeierová je kdysi označila za skikrosové – nahoru, dolů, zatáčky. Střelnice bývá klidná, o nuly není nouze. Je jediným francouzským střediskem, kde se mohou pořádat závody Světového poháru. Poprvé se hostitelem stalo v roce 2013, podruhé 2017, plánované jsou závody v tomto komornějším evropském areálu i pro dvě následující sezóny.

Foto: Areál Le Grand-Bornand (Autor: Jaroslav Svoboda)

Zajímavá čísla

 • Od prvních závodů kraluje na domácí půdě svého největšího soupeře Johannes Thingnes Bø, který tu ve sprintu v roce 2013 získal své první vítězství ve Světovém poháru. Z pěti startů vytěžil čtyři zlata a jedno stříbro.
 • Pokud Nor pokoří startovní pole ve všech třech nadcházejících závodech, vyrovná v počtu vítězství francouzskou legendu Raphaëla Poiréeho a se 44 nejcennějšími kovy se posune na třetí místo.
 • Martin Fourcade tu ovládl hromadný start v roce 2017, dvakrát byl stříbrný a jednou bronzový. Nikdo jiný na zlato nedosáhl.
 • Z dosud závodících biatlonistů tu byl stříbrný a bronzový Němec Erik Lesser,
 • Svůj premiérový bronz tu ve sprintu 2017 získal Antonin Guigonnat, letos zatím nejhorší z francouzské šestice, celkově 19. muž hodnocení.
 • Do historie střediska se zapsal stříbrem ve sprintu 2013 i Ondřej Moravec, který letos bude na klikatých tratích chybět.
 • V Le Grand-Bornand nastoupil před šesti lety do kolotoče Světového poháru domácí Quentin Fillon Maillet a jako osmý muž celkového hodnocení bude jistě chtít vylepšit domácí maximum – 20. místo v hromadném startu.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Jaroslav Svoboda)
 • Ženy se na francouzském nejvyšším stupínku střídaly, z aktivních biatlonistek tu byla nejúspěšnější v roce 2013 zlatá a bronzová Valj Semerenková (bronz má odsud i její sestra Vita ze sprintu 2017).
 • Členka úspěšných švýcarských štafet Selina Gasparinová v roce 2013 brala své druhé a zatím poslední zlato (sprint), o čtyři roky později skončila ve stíhačce těsně pod pódiem.
 • Pro první kariérní výhru si ve své domovině doběhla Justine Braisazová.
 • Bronz ze stíhačky před dvěma lety získala zatím tápající Lisa Vittozziová, stříbro ve sprintu 2013 Kaisa Mäkäräinenová a bronz ve stíhačce Tiril Eckhoffová.
 • Italka ve žlutém Dorothea Wiererová ve středisku dosud neexcelovala, do desítky se dostala jen při hromadném startu v roce 2017.
 • K biatlonu se ve Francii vrátí, ovšem jen za televizními kamerami německé ZDF, nejúspěšnější žena střediska Laura Dahlmeierová (1-1-1).
 • Snad Dahlmeierová přiveze pohodu německým ženám, kterým se nedaří. Denise Herrmannová tady na úplném začátku své kariéry ve SP v roce 2017 obsadila dvě pátá místa.

Češi v Le Grand-Bornand

 • Dvacetiletí junioři Jakub Štvrtecký a Vítězslav Hornig budou francouzské středisko teprve poznávat, všichni ostatní již tratě vyzkoušeli s obvykle bodovanými výsledky.
 • Ve stejném věku jako čeští benjamínci tu Lucie Charvátová v sezóně 2013/14 vstoupila do Světového poháru třemi trestnými okruhy ve štafetě a bude ve slibné formě usilovat o první body v tomto středisku.
 • Totéž platí i pro Adama Václavíka, který před dvěma lety skončil ve sprintu 84.
 • V aktuálním výběru nejzkušenější český biatlonista Michal Krčmář zde v obou ročnících dosáhl na body ze třetí desítky.
Foto: Vítězslav Hornig (Autor: Jaroslav Svoboda)
 • Mezi ženami roli té nejzkušenější plní pětkrát (z pěti závodů) bodově úspěšná Eva Kristejn Puskarčíková, která individuální kariéru ve SP v roce 2013 zahajovala a v Le Grand-Bornand dosáhla na nejlepší sezónní umístění ve SP – 25. místo, před dvěma lety se dostala i do hromadného startu.
 • Jessica Jislová před dvěma roky dosáhla na 24. místo ve sprintu, v té době kariérní maximum, ve stíhačce byla ve Francii 40.
 • Markéta Davidová ve Francii při sedmém závodě ve Světovém poháru získala podruhé body za 35. místo ve sprintu. Ve stíhačce po deseti nesklopených terčích už nebodovala.
Foto: Eva Kristejn Puskarčková (Autor: Jaroslav Svoboda)
Program SP v Le Grand-Bornand
19. 12. 14:15 sprint mužů
20. 12. 14:15 sprint žen
21. 12. 13:00 stíhací závod mužů
21. 12. 15:00 stíhací závod žen
22. 12. 12:10 hromadý start mužů
22. 12. 14:15 hromadý start mužů

Hlavnífoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *