Home > Preview > Preview: Martin Fourcade na cestě za šestým glóbem v řadě

Preview: Martin Fourcade na cestě za šestým glóbem v řadě

M. Fourcade, Svendsen, Šipulin, Landertinger

Už několik let je otázka před každou sezónou stejná. Zastaví konečně někdo Martina Fourcada? Nebo ho bude alespoň celou sezónu prohánět? Pár kandidátů se najde i letos, ale Francouzovy akcie jsou stále velmi vysoké.

Kdo se postaví Martinu Fourcadovi?

Řada borců před rokem vyhlašovala atak na Martina Fourcada. Zdálo se, že by mohl mít Francouz po čtyřech triumfech ve Světovém poháru opravdu co dělat. Nakonec ale celkem pohodlně získal velký glóbus s číslem pět. A nyní se zdá být suverén posledních let ještě větším favoritem než loni. V létě vyhrál každý závod, do kterého nastoupil, dobře střílel a bezkonkurenčně běžel. Co je ale možná ještě důležitější, to je rozpoložení jeho největších rivalů.

Největším konkurentem by měl pro Fourcada být Johannes Thingnes Bø. Vypadá to tak trochu na francouzsko-norskou válku, protože Norové k sobě přetáhli dlouholetého Martinova střeleckého kouče Siegfrieda Mazeta. Každopádně se zdá, že ani tenhle krok nepomohl Johannesovi umazat manko na nejlepšího biatlonistu světa.

Johannes Thingnes Bø

Foto: Johannes Thingnes Bø (© Tor Atle Kleven, pod licencní BY-SA)

Třetí nejlepší z loňské sezóny Anton Šipulin už delší dobu touží po žlutém trikotu. Podle odborníků mu ale schází větší psychická odolnost. Závodit na špici a k tomu ještě za ambiciózní Rusko, to nemusí každý unést. Možná i proto se Šipulin schyluje k individuálnímu tréninku, nyní po boku Alexeje Volkova. A to z něj dělá ještě méně čitelnějšího borce.

Pomyslnou velkou čtyřku uzavírá Simon Schempp. Ten měl v závěru přípravy opravdu smůlu, semlely ho zranění a nemoci. Sám nevěří, že na tom hned na začátku sezóny bude tak dobře jako loni. Což by byl v boji o celkový triumf obrovský handicap.

Do boje o vysoké umístění v celkovém hodnocení by se mohl zapojit ještě Simon Eder. Rakušan zraje jako víno. Vždyť teprve tento rok se v Oslu dočkal první velké invididuální medaile. Ve 33 letech. Soupeři mu závidí raketově rychlou, ale zároveň také přesnou střelbu. Letošní sezóna pro něj bude vzhledem k Mistrovství světa doma v Hochfizenu vrcholem kariéry.

Simon Eder

Foto: Simon Eder (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

Závodníci v druhé vlně

Dramatická bitva o celkový triumf se asi moc očekávat nedá, ale o to zajímavější souboje můžeme sledovat za zády Martina Fourcada. Vedle Schemppa musíme počítat i s dalšími Němci. Zejména Benedikt Doll má se svým kvalitním během a zlepšující se střelbou velký potenciál. Arnd Peiffer s Erikem Lesserem zase mohou využít své zkušenosti.

Širokou a kvalitní základnu má rovněž Francie. Léto naznačilo zejména běžecký progres Simona Desthieuxe, který by se tak mohl ucházet o pozici francouzské dvojky. Ale stejně tak mají do nejvyšších pater namířeno Quentin Fillot Maillet a Jean-Guillaume Béatrix.

Simon Desthieux

Foto: Simon Desthieux (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

Už jen kvůli zmiňovamé šampionátu v Hochfilzenu musíme věnovat více pozornosti Rakušanům. Dominika Landertingera trápilo před sezónou zdraví, což se podepsalo i na jeho výkonech v kontrolních závodech. Už několikrát ale ukázal, že vyladit formu umí. To jeho krajan Julian Eberhard je v naprosté pohodě a možná ještě přidal na svém už tak fantastickém běhu.

Minulá sezóna katapultovala na čelní pozice Dominika Windische, který ve 27 letech ještě nemusí zdaleka být na vrcholu své výkonnosti. Stejně starý kolega Lukas Hofer se zase bude chtít vrátit k výkonům z minulých let. Oba by stejně jako většina italského týmu měli těžit z dobrého běhu.

Věřme, že se k uvedeným jménům může zařadit i Michal Krčmář. V posledních třech letech dělá velké pokroky a nyní je čas dostat se ještě blíže a pravidelněji k medailovým příčkám.

Iliev, M. Fourcade, Krčmář

Foto: Iliev, M. Fourcade a Krčmář (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

S otazníkem

Jak se v minulé sezóně Krčmářovi dařilo, tak se naopak duu Michal Šlesingr a Ondřej Moravec tolik nevedlo. Oba by se nyní samozřejmě chtěli vrátit na svá obvyklá místa na úrovni TOP10, ale budou to mít těžké. Třeba i proto, že jim kvůli rychlejší střelbě může naskákat pár chyb.

Podobný výpadek jako české duo potkal i Jakova Faka. Svěřenec českého kouče Tomáše Kose mluví o ponaučení, ale výsledky z kontrolních závodů úplně přesvědčivé nebyly.

Asi největší otazník visí nad norským týmem. Emil Hegle Svendsen přišel kvůli nemoci o velkou část přípravy, což se zcela jistě projeví na fyzické kondici. Tarjei Bø zase kvůli únavovému syndromu vůbec nestihne začátek sezóny a kdo víc, co pak. A u Oleho Einara Bjørndalena se zase můžeme ptát, jestli po narození dcery trochu nezmění priority. Minimálně příprava u něj byla trochu úspornější.

Martin Kaděrka

Foto: Emil Hegle Svendsen (Autor: Martin Kaděrka)

Možné komety

Pokud před sezónou vždy tipujeme, že vystřelí nahoru nějaký Rus, tak se nemůžeme plést. Nyní to vypadá na 25letého Antona Babikova, který loni ve Světovém poháru ze šesti startů vyždímal i 6. pozici. Kouč Rusů věří i Maximu Cvetkovovi. Tihle dva by mohli předehnat Jevgenije Garaničeva, jehož pozice zdá se slábne.

Většího úspěchu by se konečně rádi dočkali Bulhaři. Krasimir Anev a Vladimir Iliev už několik let podávají konstantní výkony, které jsou podle výsledků v kontrolních závodech možná lepší než kdy předtím.

A samozřejmě tu máme i několik mladých pušek. Tou s nejsilnější municí by měl být Fabien Claude. Benjamínek francouzského týmu zářil v posledních testovacích závodech a může právem myslet na přední umístění. K tomu by nemusel mít daleko ani Felix Leitner, který si v pouhých 19letech pohodlně zajistil místo v nabitém rakouském áčku. A třetím do party je talentovaný Američan Sean Doherty, jehož běh patří k těm nejlepším.

Krasimir Anev

Foto: Krasimir Anev (Autor: Günter Hentschel pod licencí BY-ND)

Tipujeme celkové pořadí:

1. Martin Fourcade
2. Johannes Thingnes Bø
3. Simon Eder
4. Simon Schempp
5. Simon Desthieux
6. Anton Šipulin

Favorité podle bookmakerů

Martin Fourcade – 1,4
Johannes Thingnes Bø – 7,0
Simon Schempp – 8,0
Anton Šipulin – 13,0
Emil Hegle Svendsen – 18,0

Na celkového vítěze si můžete vsadit u Fortuny.

Najde se někdo, kdo by mohl šlapat Martinu Fourcadovi na paty? Kdo je váš favorit vedle Francouze? Opět nám můžete napsat do komentářů.

Hlavní foto: M. Fourcade, Svendsen, Šipulin a Landertinger (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *