Home > Doporučujeme > Preview MSJ Lenzerheide: Češi se představí v silné sestavě se Štvrteckým či Hornigem

Preview MSJ Lenzerheide: Češi se představí v silné sestavě se Štvrteckým či Hornigem

Ve švýcarském Lenzerheide dnes začíná mistrovství světa juniorů a dorostenců v biatlonu. Kde hledat favority, jaký bude program šampionátu a kde boje juniorů sledovat? Odpoví naše preview.

Mladí biatlonisté ze 44 zemí zabojují ve 4 kategoriích a disciplínách o 16 medailových sad. Na cenné kovy pomýšlí i řada českých biatlonistů. Začněme kategorií juniorů, kde máme zřejmě nejsilnější zastoupení.

Junioři: Češi mezi favority

Ve Světovém poháru není lépe postavený junior než Jakub Štvrtecký. A v pořadí IBU Cupu prohrává Vítězslav Hornig jen s Rusem Sajdem Karimullou Chalilim. Je tak jasné, že čeští junioři budou patřit na světovém šampionátu k favoritům. Konkurence je však obrovská.

Štvrtecký v této sezóně opakovaně překonal své maximum ve Světovém poháru, nyní je to 16. místo. Měl by však absolvovat pouze štafetu a sprint. Hornig zase exceloval na IBU Cupu v Osrblí, kde skončil druhý. A co soupeři?

Foto: Vítězslav Hornig (Autor: Jaroslav Svoboda)

Zmiňovaný Chalili se několikrát dostal do elitní desítky v IBU Cupu. Rychlý Němec Danilo Riethmüller už v této soutěži stál na stupních vítězů. Němci dále vyrukují s úřadujícím juniorským mistrem Evropy Timem Grotianem, Rusové zase s extrémně rychlým Daniilem Serochvostovem.

Foto: Danilo Riethmüller (Autor: Igor Stančík)

Uspět může prakticky kdokoliv od Norů a Francouzů. Vebjørn Sørum obhajuje dvě zlaté medaile, Martin Bourgeois République zlato a stříbro. Otázkou je, zda se na start postaví dvojnásobný dorostenecký mistr světa z roku 2017 Émilien Claude poté, co v úterý tragicky zahynul jeho otec.

Foto: Vebjørn Sørum (Autor: Igor Stančík)

Vysoké ambice mají domácí Švýcaři. Sebastian Stalder už je stabilním účastníkem IBU Cupu, Niklas Hartweg má zase v tomto ročníku neuvěřitelnou bilanci v IBU Junior Cupu: Čtyřikrát vítězství, jedno druhé a jedno třetí místo.

Silný ročník mají i Italové. Didier Bionaz v 19 letech na trati pořádně prohání starší soupeře, jako třeba krajana Patricka Braunhofera. Ten už ovšem jezdí i v dospěláckém IBU Cupu.

Juniorky: Bez největší hvězdy

Zřejmě největší favoritkou závodů juniorek měla být Elvira Öbergová. Švédka se ale po dohodě s trenéry bude připravovat na mistrovství světa dospělých.

Jako obhájkyně dvou zlatých medailí do Lenzerheide přijela Ukrajinka Jekatěrina Bechová. V této sezóně už startuje v IBU Cupu, kde se probila nejvýš na 11. příčku.

Dokonce sedmá byla v IBU Cupu Němka Juliane Frühwirtová, která obhajuje dvě stříbra. Už dvakrát se v druholigovém seriálu vešla do elitní desítky Francouzka Camile Benedová, jinak dvojnásobná juniorská mistryně Evropy. A to je jí teprve 20 let.

Camille Benedová
Foto: Camille Benedová (Autor: Jiří Zaňát)

Mimořádně silný německý tým tvoří vedle Frühwirtové i Lisa Maria Sparková, druhá v hodnocení IBU Junior Cupu, a Franziska Pfnüerová, obhájkyně bronzu ve vytrvalostním závodě.

Juliane Frühwirtová
Foto: Juliane Frühwirtová (Autor: Jiří Zaňát)

Medailové ambice bude mít na domácí půdě Amy Basergaová. Je jí teprve 19 let, ale už stihla v této sezóně vyhrát tři závody IBU Junior Cupu, dvakrát dojela druhá a je v čele celkového hodnocení.

S body ve Světovém poháru půjdou do boje rychlá Bulharka Milena Todorovová a Číňanka Čchu Jüan-meng. Zlato z vytrvalostního závodu bude obhajovat další svěřenkyně Darji Domračevové Meng Fan-čchi.

Největší šance z českého týmu mají Tereza Voborníková a Tereza Vinklárková. Prvně jmenovaná loni získala dvě stříbra ještě jako dorostenka, letos už si zkusila i Světový pohár. Vinklárková si zase zajela v IBU Cupu životní 20. místo.

Foto: Tereza Voborníková (Autor: Petr Slavík)

Dorostenci: Mareček aspirantem na medaili

V kategorii dorostenců uvidíme spoustu nových tváří, vždyť Norsko, Francie a Rusko má závodníky bez jakýchkoliv zkušeností ze závodů IBU.

To není případ českého týmu, jehož jedničkou je Jonáš Mareček. Osmnáctiletý talent z Nového Města na Moravě byl v této sezóně již šestý v IBU Junior Cupu, celkově mu patří výborné desáté místo. První šampionát naopak čeká sedmnáctiletého Luďka Abraháma, který sází na raketový běh.

Jonáš Mareček
Foto: Jonáš Mareček (Autor: Jiří Zaňát)

Dvě stříbra obhajuje Slovinec Lovro Planko, v IBU Junior Cupu se prosazuje i jeho krajan Matic Repnik. Jako vítězové nedávné olympiády mládeže přijíždějí Rus Oleg Domiček a Polák Marcin Zawół.

Dorostenky: Další medaile pro Grónsko?

Startovní pole dorostenek je nabitější než u dorostenců. Loňský šampionát ovládla dvakrát zlatá a jednou bronzová Norka Maren Bakkenová. Zbylé zlato získala Ukaleq Slettemarková z Grónska. Ta už dokázala být desátá v IBU Cupu.

Foto: Maren Bakkenová (Autor: Igor Stančík)

Ve vynikající formě je Polka Darja Gembická, třetí v hodnocení IBU Junior Cupu. V juniorském seriálu se prosazuje i Švýcarka Lea Meierová.

Body z IBU Cupu mají Finka Heidi Nikkinenová a Slovinka Živa Klemenčičová. Ruska Alena Mochovová zase před pár dny ovládla zimní olympiádu mládeže.

Největší českou nadějí je Tereza Jandová, která si z minulého šampionátu odvezla čtvrté a deváté místo.

Program

Pořadatelé sledují přímé přenosy z každého hned na webu biathlon.fans. Juniorské kategorie o víkendu odvysílá i ČT sport, závody tradičně poběží i na Eurosportu.

MSJ Lenzerheide
26. 1. 11:00 vytrvalostní závod dorostenců
26. 1. 14:00 vytrvalostní závod dorostenek
27. 1. 11:00 vytrvalostní závod juniorů
27. 1. 14:00 vytrvalostní závod juniorek
28. 1. 11:00 štafeta dorostenců
28. 1. 14:00 štafeta dorostenek
29. 1. 11:00 štafeta juniorů
29. 1. 14:00 štafeta juniorek
31. 1. 11:00 sprint dorostenců
31. 1. 14:00 sprint dorostenek
1. 2. 11:00 sprint juniorů
1. 2. 14:00 sprint juniorek
2. 1. 11:00 stíhací závod dorostenců
2. 1. 12:00 stíhací závod dorostenek
2. 2. 14:15 stíhací závod juniorů
2. 2. 15:20 stíhací závod juniorek

Hlavní foto: Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Preview MSJ Lenzerheide: Češi se představí v silné sestavě se Štvrteckým či Hornigem

  1. Držím palce slečně Slettemark.
    A ty grónské závody v biatlonu na sněžnicích, to bych někdy rád viděl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *