Home > Preview > Preview muži: Čeká nás další díl Fourcade versus Bø, nebo zazáří i jiní?

Preview muži: Čeká nás další díl Fourcade versus Bø, nebo zazáří i jiní?

Martin Fourcade

Loňská sezona byla loni především soubojem 2 biatlonistů – Martina Fourcada a Johannese Thingnese Bøho. Tito závodníci odskočili zbytku mužů v celkovém hodnocení o více než 300 bodů. Ze zisku velkého křišťálového globu se nakonec radoval Fourcade, ale tuto sezonu může být všechno jinak.

Podle očekávání by to měl být právě Johannes Bø, kdo se opět pokusí sesadit Francouze z biatlonového trůnu. Sport je ale plný překvapení a nečekaných zvratů a v biatlonu to platí dvojnásobně. Je tedy možné, že do bojů o celkové vítězství promluví i někdo jiný. Sestavili jsme pro vás žebříček možných favoritů pro sezonu 2018/2019.

10 největších favoritů

Martin Fourcade

V úvodu žebříčku nemůže být nikdo jiný než vítěz posledních sedmi Světových pohárů Martin Fourcade. Loňská cesta k vítězství ale nebyla pro Fourcada snadná, velké šance k jeho porážce měl Johannes Thingnes Bø. Jejich výsledky byly dost vyrovnané, Nor však několik závodů výrazně pokazil, zatímco Fourcade až na poslední závod nechyběl mezi třemi nejlepšími. Tuto vyrovnanost mu přinesla především precizní střelba (90% úspěšnost) a kvalitní běh. Letos to Francouz opět nebude mít jednoduché, přesto zůstává favoritem číslo 1.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Johannes Thingnes Bø

Hlavním konkurentem pro Fourcada zřejmě zůstane zmiňovaný Johannes Thingnes Bø. Norova běžecká forma loni ukázala, že jeho šance na zisk velkého křišťálového globu jsou obrovské. V některém ze závodů byl rychlejší než Francouz i o více než 20 vteřin. Pokud ke svým běžeckým časům letos trochu vyrovná střelbu, je velmi pravděpodobné, že souboj o celkové prvenství bude opět velmi napínavý.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Arnd Peiffer

Pokud má někdo ambice zlepšit své umístění ve světovém žebříčku, je to loňský nejúspěšnější závodník Německa Arnd Peiffer. Zlatý muž olympijského sprintu drží už druhou sezonu v řadě v celkovém hodnocení Světového poháru čtvrté místo. Svým běžeckým výsledkem loni uzavíral elitní desítku, ve střelbě byl s úspěšností 86 % jedenáctý.

Arnd PeifferFoto: Arnd Peiffer (Autor: Petr Slavík)

 Jakov Fak

Slovinský závodník prožil po delší pauze skvělý návrat do biatlonového kolotoče. Celkové 6. místo, 3 medailová umístění a především stříbro z olympijského vytrvalostního závodu. V běhu byl Fak loni až 20., jeho trumfem by ale mohla být střelba, ve které byl nejlepší ze všech závodníků (91 %).

Jakov FakFoto: Jakov Fak (Autor: Petr Slavík)

Lukas Hofer

Ital Hofer zažil loni pravděpodobně svou životní sezonu. V konečném hodnocení se raketově posunul z 29. místa na 5., dvakrát stanul na stupních vítězů, smíšené štafetě pomohl k olympijskému bronzu. V žebříčku střelecké úspěšnosti byl sice až 25., velkou sílu ale ukázal v běhu, kde byl celkově 5.

Lukas HoferFoto: Lukas Hofer (Autor: Petr Slavík)

Tarjei Bø

Pokud má letos šanci zazářit někdo s příjmením Bø, není to jen Johannes. Starší z norských bratrů, Tarjei, se po vynechané sezoně 2016/2017 vrátil a hned vyhrál úvodní sprint v Östersundu. První místo si pak jako jednotlivec sice už nezopakoval, radovat se ale mohl ve štafetách. Ze sourozeneckého dua je to právě Tarjei, který už celkové hodnocení Světového poháru vyhrál. Pokud bude ve formě, není vyloučeno, že se o to může pokusit i letos.

Tarjei BøFoto: Tarjei Bø (Autor: Jiří Zaňát)

Julian Eberhard

Rakouský závodník byl sice v celkovém hodnocení až za elitní desítkou (16.), běžecky ale patří k těm nejlepším. Právě Eberhardovi patřil po Bøovi a Fourcadovi nejrychlejší běžecký čas. Toho využil při svém jediném vítězství v hromadném startu v Kontiolahti. Pokud letos zlepší střelbu, může Rakušan pomýšlet na velmi solidní výsledky.

Julian EberhardFoto: Julian Eberhard (Autor: Petr Slavík)

Simon Schempp

V přechozích sezonách se o něm mluvilo jako o uchazeči v boji o velký křišťálový globus. Schempp se loni dokázal připravit na olympiádu, kde byl v hromadném startu 2. a s mužskou štafetou 3. Ve Světovém poháru ale zůstal za očekáváním – celkově byl 12. a vůbec se neobjevil na stupních vítězů. Vinu na tom měly i zdravotní problémy, kvůli kterým musel některé závody vynechat. Komplikace se mu nevyhnuly ani letos, kdy si při pádu z kola poranil rameno. Pokud ale bude zdravotně v pořádku, dá se předpokládat, že se bude chtít vrátit k výsledkům z předešlých let.

Simon SchemppFoto: Simon Schempp (Autor: Petr Zbranek)

Sebastian Samuelsson

Teprve jednadvacetiletý Švéd Sebastian Samuelsson byl sice v celkovém hodnocení až 44., přesto by se mohl v nadcházející sezoně stát jedním z hlavních favoritů. Svůj potenciál ukázal především na olympiádě, kde pomohl mužské štafetě ke zlatu a sám byl druhý ve stíhacím závodě.

Sebastian SamuelssonFoto: Sebastian Samuelsson (Autor: Martin Kaděrka)

Anton Šipulin

Od sezony 2014/2015 byl Anton Šipulin pokaždé mezi třemi nejlepšími. Loni se však dočkal jediného vítězství, navíc mu byl zakázán start na olympijských hrách. Motivace vítězit je tedy u Šipulina obrovská, jako celkový 5. muž ve střelbě a solidní běžec má obrovské šance. Co mu však kazí plány, jsou dlouhodobější zdravotní problémy. Právě kvůli nim bude chybět v prvním trimestru.

Anton ŠipulinFoto: Anton Šipulin (Autor: Petr Slavík)

Další favorité

Vybrat jen deset biatlonistů, kteří by mohli nejvíce uspět, je nemožné. Biatlon je nevyzpytatelný a šanci má kterýkoli závodník.

Určitě ale jmenujme ty, kteří se loni probojovali do elitní desítky a tento výsledek budou chtít minimálně zopakovat – jsou to Francouzi Simon Destieux, Quentin Fillon Maillet a také Benedikt Doll z Německa. Po odchodu Svendsena a Bjoerndalena budou důležité výkony dalších norských závodníků-  Larse irkelanda a Henrika L’Abée-Lunda.

Svou pověstnou rychlopalbu by mohl využít Simon Eder z Rakouska. Při úvodní absenci Šipulina mohou výsledky ruskému týmu zvednout například Dmitrij Malyško nebo Anton Babikov, který po nevýrazných výkonech v přípravě ovládl první závod IBu Cupu.

Michal Krčmář a Ondřej MoravecFoto: Michal Krčmář a Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

Po pozitivních zprávách z testovacích závodů věříme, že do bojů o přední příčky se zapojí i čeští reprezentanti. Podle posledních informací je se svou aktuální formou spokojen především Ondřej Moravec, který vyhrál kontrolní závody ve finské Imatře, kdy v náročných podmínkách minul jediný terč. Michal Krčmář by zase mohl navázat na svůj stříbrný olympijský výsledek.

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *