Přestávka je za námi. Světový pohár v biatlonu pokračuje v německém Oberhofu. Zastávka, pro kterou je typické především nevyzpytatelné počasí, nabídne sprinty, stíhací závody a štafety. A přináší otázky. Bude Johannes Bø stejně suverénní jako dosud? Podaří se Martinu Fourcadovi získat zpět formu právě v Oberhofu, kde se mu tradičně daří? Která závodnice ohrozí žlutý dres Dorothey Wiererové? Jak na tom bude loni bronzová Veronika Vítková?
Muži: Bø je v Oberhofu rok od roku lepší, Fourcadovi se zde daří pravidelně
Vedení mezi muži bude hájit Johannes Thingnes Bø, který si do Německa přiveze náskok 96 bodů před druhým Alexandrem Loginovem. Martin Fourcade ztrácí 145 bodů a je pátý. Motivaci v tomto středisku bude mít například třetí muž hodnocení Simon Eder. Rakušan zde loni vůbec nezávodil, naposledy byl v sezoně 2016/2017 47. Loni zde na 3. a 5. místa dosáhl Tarjei Bø. Před domácím publikem budou chtít zazářit i němečtí závodníci, těm se v loňském roce na této zastávce příliš nedařilo:
- Nejlepším umístěním Němců v Oberhofu 2017/2018 bylo 9. místo Benedikta Dolla ve sprintu. Do první desítky pak pronikl už jen Arnd Peiffer ve stíhacím závodě (10.)
- Poslední medaili pro Německo vybojovali v sezoně 2016/2017 Simon Schempp (zlatý v hromadném startu) a zmiňovaný Peiffer, který dojel druhý ve stíhačce.
- Ze současné první desítky to byli jen 3 muži, kteří v Oberhofu loni dosáhli na medaile – Martin Fourcade (1. ve sprintu i stíhačce) a bratři Bøovi (Johannes ve sprintu 3., ve stíhačce 2., Tarjei 3. ve stíhačce)
- Dobré vzpomínky na Oberhof má jistě i Švýcar Benjamin Weger. Loni dojel dvakrát v první desítce (8., 7.), v sezoně 2016/17 se mu také dařilo (9., 11., 10.)
- M. Fourcade byl od sezony 2013/14 v Oberhofu nejhůře 8. Dokázal šestkrát zvítězit, třikrát bral bronz.
- J. Bø si na rozdíl od Francouze na lepší výsledky musel počkat. V letech 2013 – 2016 byl nejlépe 4., v sezoně 2016/17 zde kvůli nachlazení nestartoval. Loni získal bronz a stříbro.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)
Ženy: Kuzminová obhajuje dvě zlata, ale konkurence je silná
V Oberhofu uvidíme ve žlutém Dorotheu Wiererovou. Po poslední zastávce se k ní v hodnocení nejvíce přiblížila Slovenka Paulína Fialková. Ta zatím prožívá sezonu snů v podobě 4 medailových umístění. Své selhání z Nového Města bude chtít napravit Kaisa Mäkäräinenová. Dvě vítězství z loňské sezony bude v Oberhofu obhajovat Slovenka Anastasia Kuzminová, která se první letošní medaile dočkala až v hromadném startu v Novém Městě. Domácí fanoušci se kvůli absenci Laury Dahlmeierové budou spoléhat na další německé závodnice. Ani jedné se začátek sezony vůbec nevydařil. Otázkou je, zda se jim neúspěch podaří prolomit právě v Oberhofu:
- Loni se zde totiž žádné z Němek nepovedlo probojovat na stupně vítězů. Poslední medailistkou v byla Laura Dahlmeierová v sezoně 2016/17 (2. v hromadném startu).
- Dahlmeierová tím prolomila dlouhou pauzu. Před ní si medaile z Oberhofu odvezly v sezoně 2012/13 Miriam Neuretherová (dříve Gössnerová) a Andrea Henkelová.
- Stejně jako u mužů, jen 3 ženy z letošní první desítky si loni v Oberhofu dojely pro medaili – dvakrát zlatá Anastasia Kuzminová, Kaisa Mäkäräinenová a Dorothea Wiererová braly stříbro.
- Mäkäräinenová ještě v Oberhofu nevyhrála, přesto je pro ni tato zastávka úspěšná. V posledních dvou sezonách byla nejhůře 8., třikrát si odvezla medaili.
- Na premiérové vítězství čeká i Wiererová. Loni zde byla ve sprintu 16., chuť si ale spravila stříbrem ve stíhačce.
- Loni se jim v Oberhofu nevedlo, letos by mohly zazářit. To platí o několika závodnicích, které budou tento týden patřit mezi favoritky. Je to například Lisa Vitozziová (loni nejlépe 36.), Monika Hojniszová (34.), Anaïs Chevalierová (36.), Marte Olsbuová Røiselandová nebo Paulína Fialková (ani jedna loni v Oberhofu nestartovala).
Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)
Štafety: Favoritů je hned několik, roli bude hrát i počasí
S mlhou, která během štafety mužů loni v Oberhofu panovala, si nejlépe poradili Švédové. Tento závod ovládli i na olympijských hrách. Zvítězili v letošní první štafetě v Hochfilzenu i bez stálic Nelina a Lindströma. Silný bude i norský tým, loni v Oberhofu třetí, letos zatím druhý. Díky čtyřem závodníkům v první desítce mají velké šance i Francouzi. O další medailové umístění se doma pokusí i štafeta Německa, která v Hochfilzenu dojela na třetím místě.
U ženských štafet je favorizovaných týmů také několik. Těmi největšími jsou zřejmě Italky, které opanovaly první štafetový závod v Hochfilzenu a celkově se mohou pochlubit stabilními výsledky. Loni ale v Oberhofu na medaili nedosáhly. Vítězství budou obhajovat Francouzky. Stříbro pak Němky, které se zároveň budou snažit spravit pokažený Hochfilzen. Silnou pozici mají také Švédky – medaili mají jak z loňského Oberhofu (3.), tak letošního Hochfilzenu (2.)
Foto: Sebastian Samuelsson (Autor: Petr Slavík)
Češi: Nominace je jen 8členná, Vítková obhajuje bronz
Největší radost českým fanouškům loni udělala Veronika Vítková svým třetím místem ze sprintu, kdy nestačila pouze na duo Kuzminová a Mäkäräinenová. Z žen se loni do první desítky probojovala ještě Eva Puskarčíková (10. ve sprintu). Stejně jako minulý rok startují v Oberhofu i Lucie Charvátová a Markéta Davidová, která loni jela jen štafetu. Bude chybět Jessica Jislová, která je po nemoci a připravuje se doma na závody v Ruhpoldingu.
Nejlepším českým závodníkem byl loni Michal Krčmář, který v obou závodech dojel v první desítce (9., 8.). V Oberhofu ho letos doplní Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík a Jakub Štvrtecký. Michal Šlesingr startovat nebude. Po zranění, které mu nedovolilo účast v Novém Městě, pomalu začíná s tréninkem. Neuvidíme ani Adama Václavíka. Toho trenéři přeřadili do IBU Cupu, který se nyní koná v nedalekém Polsku. Pokud by tedy bylo potřeba, povolají trenéři ke štafetě někoho odtud.
Nominace České republiky na SP v Oberhofu
Muži: Michal Krčmář,Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Jakub Štvrtecký
Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková
Foto: Veronika Vítková po bronzovém sprintu v Oberhofu (Autor: Petr Slavík)
Počasí: Oberhof tradičně vyrukuje s nečasem
Toto německé středisko je proslavené především svým proměnlivým a nevyzpytatelným počasím. Říká se, že buď je zde mlha, fouká, sněží, prší, nebo ještě lépe všechno dohromady. A podle předpovědi Oberhof nechystá žádné změny ani pro letošek. Stejně jako v Česku tam teď vládne sníh a silný vítr. Tradiční oberhofský vichr zaúřaduje zřejmě i během víkendu, stejně jako sněhové přeháňky, které by mohly přecházet v déšť. To vše v doprovodu kolísavých teplot. O zajímavé závody tak rozhodně nebude nouze.
Program
Závody zahájí už ve čtvrtek sprint žen na 7,5 kilometru, muži budou na řadě o den později. V sobotu jsou na programu oba stíhací závody, víkend v neděli zakončí štafety.
Program SP v Oberhofu | ||
---|---|---|
10. 1. | 14:30 | Sprint žen |
11. 1. | 14:30 | Sprint mužů |
12. 1. | 12:45 | Stíhací závod žen |
12. 1. | 15:00 | Stíhací závod mužů |
13. 1. | 11:45 | Štafeta žen |
13. 1. | 14:30 | Štafeta mužů |
Hlavní foto: Stadion v Oberhofu (Autor: Petr Slavík)
Proč sakra nejedou i náhradníci? Aby se zas nestalo, že naši nebudou stavu postavit štafetu – čímž ztratí fůru bodů v hodnocení národů (správně států) a budou zase honit lepší umístění (a hlavně kvóty) v infarktových posledních závodech, že? Ono přicestovat z IBU Cupu v poslední chvíli těsně před startem taky není pro závodníka dobré. A ani pro výsledek.
Je to už klasická chyba českých funkcionářů; máme k dispozici 5 míst – proč je nevyužít? Když měly české ženy 6 míst, startovalo taky jen 5. Když nedáte příležitost dalším, nikdo pak nemůže “vyrůst”. Jako když učíte hrát na housle bez smyčce: jaký bude výsledek?