Povánoční formu otestují biatlonisté i přes problémy se sněhem v Oberhofu, tradičně první zastávce nového roku.
Dorothea Wiererová se bude snažit udržet žlutý dres před dotírajícími Norkami ve středisku, kde již stála na stupních, ale loňský rok tam dosáhla na svoje nejhorší umístění v sezóně. Mezi muži začne boj o žlutý trikot nepřítomného Johannese Thingnese Bøho. Je pravděpodobné, že z Durynska odjede do Ruhpoldingu již nový lídr SP. Norské štafety budou usilovat o třetí sezónní zlato, ruské o obhajobu těch loňských. Češi mohou prodloužit medailovou šňůru ve středisku, které mezi oblíbené neřadí, a přesto se jim tam daří.
O středisku
Východoněmecký biatlonový areál na hřebeni pohoří Durynský les poprvé hostil Světový pohár v roce 1983, pravidelným testem novoroční formy se ale stal až na přelomu tisíciletí. Od té doby chyběl Oberhof ve SP v lednovém termínu jen dvakrát. V roce 2004 byla LOTTO Thüringen Arena hostitelem mistrovství světa až v únoru, v roce 2016 přepustila pohárové závody čtyři hodiny vzdálenému Ruhpoldingu kvůli nedostatku sněhu.
V oblasti často v zimě prší a pravidelně teplý prosinec komplikuje výrobu umělého sněhu. V minulosti se ledová tříšť dovážela i z okolních mrazíren, letos i z fotbalového stadionu v Gelsenkirchenu. Tratě jsou ve středisku náročné – prudší stoupání střídají sjezdy s nepříjemnými zatáčkami.
Hlavním problémem je ale častá hustá mlha, která již řadu závodů zrušila. I když se střelnice ukrývá v údolí, bojují navíc téměř pravidelně biatlonisté se silným nárazovým větrem. Obvyklé nepříznivé povětrnostní podmínky kompenzuje výborné zázemí a bouřlivá divácká kulisa. Na stadiónu pravidelně fandí 1 2000 a podél trati dalších 9000 biatlonových nadšenců. Oberhof bude v roce 2023 pořadatelem mistrovství světa.
Fourcade ve středisku vládne, umí ho i Tarjei Bø
- Jediným aktivním závodníkem s více než dvěma výhrami (celkem šesti) – je fenomenální Francouz. Na oberhofský úspěch čekal až do roku 2014, kdy ovládl hromadný závod. V ročnících 2011/12 a následujícím se nepodíval ani do desítky i přesto, že oba ročníky ovládl.
- Martin Fourcade je jediným biatlonistou, který v uplynulé dekádě ovládl dva sprinty. Až do loňska, kdy skončil nejlépe čtvrtý, v žádném ročníku nesestoupil z pódia.
- Dvakrát zlatý byl v Durynsku ve své vítězné sezóně 2010/11 druhý muž poháru Tarjei Bø, bronzy přidal v roce 2014 a 2018.
- Dvojnásobnými vítězi v Oberhofu jsou také Rus Dmitrij Malyško (2014) a Italka Lisa Vittozziová (2019). Pro oba se jednalo o první a zatím jediná vítězství kariéry.
- Na dosud jediné kariérní zlato zde loni dosáhl Alexandr Loginov, na jediné pódium (bronz) mimo OH a MS Švéd Sebastian Samuelsson.
- Pro Fourcadovy soupeře bude Oberhof velkou výzvou, do elitní desítky se podíval jen loni šestý a devátý Simon Desthieux.
- Totéž platí pro dva Nory uzavírající po prvním trimestru elitní desítku. Pro Johannese Daleho se bude jednat o střediskovou premiéru.
- Do stopy se vydá sedmička mužů, kteří dokázali ve středisku zvítězit (Fourcade, Bø , Loginov, Malyško, Peiffer, Schempp a Eberhard), ale pouze jediná žena (Vittozziová).
- Druhá aktivní biatlonistka s výhrou v Oberhofu – Veronika Vítková – totiž letos na startu nebude. Na své jediné vítězství dosáhla ve sprintu před pěti lety. V závodě, kdy premiérově středisko dobyla i stříbrná Italka Dorothea Wiererová a jediné pódium ve SP slavila její kolegyně Nicole Gontierová.
- Nejúspěšnější sběratelkou cenných kovů (ale bez toho nejcennějšího) je mezi ženami Kaisa Mäkäräinenová (čtyři stříbra a jeden bronz).
Domácí prostředí mužům sedí, ženy svazuje
- V Oberhofu se daří hlavně místnímu rodákovi Arndu Peifferovi, který odsud má zlato (2012) a tři stříbra, poslední z loňského roku. Simon Schempp vyhrál hromadný závod před třemi roky.
- Ženy na vítězství čekají od roku 2013, na jednu stříbrnou medaili dosáhla Laura Dahlmeierová před třemi roky.
- Týmové závody domácím vyšly vítězně naposledy v roce 2011, ženám v roce 2008. Na pódiu jsou ale štafety obou pohlaví poměrně pravidelně.
Češi v Oberhofu sbírají medaile nepřetržitě již pět let
- V uplynulé dekádě putovalo z Durynska do Čech 14 cenných kovů – 4 zlaté, 5 stříbrných a 5 bronzových.
- Sbírku zahájila stříbrná mužská štafeta v roce 2011. Končící Michal Šlesingr tehdy v divoké štafetě porazil Ole Einara Bjørndalena v cílové rovince. O dva dny později doběhl český bard ve sprintu třetí.
- Veronika Vítková třetinu medailí z celkem 13 získala právě v Oberhofu. První kariérní – stříbrnou – v roce 2013, první a jediné zlato o dva roky později. Oblíbenou destinaci letos vynechá.
- Německé středisko bylo v poolympijské sezóně 14/15 svědkem triumfu české ženské štafety, prvního ze tří v tomto tisíciletí.
- Loni prodloužila českou šňůru ženská štafeta bronzovou medailí. Češi se radovali ze čtvrtého místa.
- Na bronz tu dosáhli i Ondřej Moravec (2013) a Eva Kristejn Puskarčíková (2017).
- Zatím nejvýše postavený český muž Michal Krčmář získal první body ve středisku před třemi roky, kdy se v hromadném závodě prosadil i do elitní desítky. Loni si odvezl jen 6 bodů ze sprintu.
- Tomáš Krupčík, čerstvý navrátilec do SP, dosáhl na body jednou, za 37. místo ve sprintu 2014. Adam Václavík, který ho vystřídal v IBU Cupu, naopak v Oberhofu doběhl pro své nejlepší umístění v SP (17. místo).
- Jakub Štvrtecký se s oberhofským areálem seznámil loni poprvé a zapsal svou nejhorší střeleckou bilanci v dvoupoložkovém závodě i umístění od dorosteneckých klání. S osmi minelami skončil 103.
- Individuální premiéra dopadla úspěšněji pro Markétu Davidovou, která byla ve sprintu 19., ve stíhačce nebodovala.
- Lucie Charvátová a Jessica Jislová mají šanci získat v Oberhofu první body, což platí i pro juniorku Terezu Voborníkovou. Ta bude debutovat ve Světovém poháru.
Program SP v Oberhofu
Program SP v Oberhofu | ||
---|---|---|
9. 1. | 14:30 | sprint žen |
10. 1. | 14:30 | sprint mužů |
11. 1. | 12:00 | štafeta žen |
11. 1. | 14:15 | štafeta mužů |
12. 1. | 12:45 | hromadný start žen |
12. 1. | 14:30 | hromadný start mužů |
Hlavní foto: Areál v Oberhofu (Autor: Petr Slavík)
Thüringen Arena Oberhof – jak Vás cituji – v roce 2016 přepustila pohárové závody hodinu vzdálenému Ruhpoldingu kvůli nedostatku sněhu.
To myslíte vážně? To “hodinu vzdálenému Ruhpoldingu”?? Je to cca 470 km. Toho kouzelníka, který by to zvládl za hodinu, bych rád viděl na vlastní oči. Než něco takového napíšete, zjistěte si fakta dřív než je pustíte do světa.
Pozitivní zpráva je, že trenéři povolali do Oberhofu i Voborníkovou.
Děkuji za upozornění, hodina se do článku dostala omylem.