Home > Preview > Preview Oslo: Italky bojují o historický úspěch, Johannes Bø o zbývající glóby

Preview Oslo: Italky bojují o historický úspěch, Johannes Bø o zbývající glóby

Biatlonistky v Oslu

Zazní posledních šest startovních výstřelů a biatlonová sezóna 2018/19 se stane minulostí. Na předměstí metropole Norského království, slavném Holmenkollenu, usedne na biatlonový trůn po osmi letech opět Bø. Po starším Tarjeiovi mladší Johannes. A, s největší pravděpodobností, poprvé v historii Italka. Jestli to bude extroverka Dorothea Wiererová, nebo klidná Lisa Vittozziová, nebude jasné až do úplného konce. Ve sprintu (jen mezi ženami), stíhacím závodě a hromadném startu se v jarním počasí také rozhoří boj o malé křišťálové glóby.

Pod majestátním skokanským můstkem a zrakem norských panovníků závodí na konci sezóny biatlonisté pravidelně. Místem zaslíbeným je tato mekka lyžování pro Martina Fourcada, držitele největšího počtu zlatých medailí. Tu jedenáctou letos nepřidá, poslední závody bude sledovat jen jako divák. Získat páté zlato, a tím pádem se stát nejúspěšnější ženou na Holmenkollenu, může Anastasia Kuzminová. Pokud se jí to podaří ve sprintu, dosáhne na konci kariéry v této disciplíně s jistotou na druhý malý křišťálový glóbus.

Získá Johannes Thingnes Bø všechny glóby?

 • Glóbus za sprint už má Johannes Thingnes Bø jistý, Rus Alexandr Loginov na něj ztrácí 136 bodů, třetí Francouz Simon Desthieux 152. Ve sprintu Nor skončil nejhůře pátý v USA, 6x zvítězil, jednou byl druhý.
 • Velmi pravděpodobně ho získá i za stíhací závody. Quentin Fillon Maillet má o 40 bodů méně a Norovi tak k jistotě stačí skončit do 21. místa. Tak hluboko celou sezónu nebyl v žádném závodě. Ve stíhačce skončil nejhůře 9. v Hochfilzenu, v Soldier Hollow přišel o body za 4. místo kvůli přiznanému porušení pravidel.
 • Jediná reálná šance nedopřát letošnímu norskému vládci absolutní dominanci mají biatlonisté v masáku. Nor má s Fillonem Mailletem shodně 202 bodů a bude to kdo s koho. Malá teoretická šance existuje pro Arnda Peiffera, který ztrácí 37 bodů – například pokud zvítězí a oba výše jmenovaní skončí na horším než 19. místě. Julian Eberhard by potřeboval při vítězném závodě všechny tři na chvostu startovního pole.

Quentin Fillon MailletFoto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

 • Johannes může vítězstvím v kterémkoliv závodě dorovnat Fourcadových 14 vítězství v jedné sezóně. Zlata má z rodné země dvě, loni odjel bez něj.
 • V souboji o postavení v celkovém hodnocení půjde jen o místo druhé a ostatní. Rusa Loginova (796 bodů, po odečtu nejhorších umístění 771) se budou snažit předstihnout Francouzi Fillon Maillet (761, resp. 750 bodů) a Desthieux (753, resp. 725 bodů), kteří k tomu mají největší bodové předpoklady.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Václav Mudra)

Bude to Italka, nebo Italka?

 • Nejvíce vítězství z aktivních biatlonistek má v Oslu naturalizovaná Slovenka Anastasia Kuzminová – čtyři. Ohlášený konec kariéry (o jehož zvrácení se ale usilovně snaží slovenský svaz) bude jistě chtít po mistrovském titulu završit i vítězstvím v této její oblíbené destinaci.
 • Dvě výhry tu slavila domácí Tiril Eckhoffová, která je ale podle posledních zpráv nachlazená a u jejího startu je otazník.
 • Laura Dahlmeierová a Kaisa Mäkäräinenová mají po jedné výhře, Dorothea Wiererová jedno stříbro, Lisa Vittozziová tu na stupních nestála.
 • Italky vstoupí do boje o velký křišťálový glóbus se stejným počtem bodů (852), ve žlutém začne kvůli většímu počtu výher ta zkušenější, Wiererová. Po odečtení dvou nejhorších výsledků je na tom ale lépe Vittozziová (824 versus 816 bodů).
 • Tou třetí vzadu je ve své životní formě Marte Olsbuová Røiselandová (753 bodů, po odpočtu 726 bodů).

Dorothea Wiererová a Lisa VittozziováFoto: Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

 • Získat glóbus za sprint může teoreticky pět biatlonistek. Vittozziová ztrácí na vedoucí Kuzminovou 2 body, Wiererová 11, Olsbuová Røiselandová 23 a Mäkäräinenová 40.
 • V hodnocení stíhačky mají nejvíce bodů obě Italky – Vittozziová (301) má před repre kolegyní náskok jen 3 bodů. Zisk trofeje pro ostatní je teoreticky možný, ale nepravděpodobný. Třetí Røiselandová ztrácí 32, Mäkäräinenová 49 a Kuzminová 52 bodů.
 • Slovensko může mít i druhou držitelku glóbu v historii. Paulína Fialková sice o červený dres za hromadné starty v Östersundu přišla, ale od dua Italek ji dělí jen 9, resp. 4 body. Teoreticky může disciplínu, která měla v průběhu sezóny čtyři různé vítězky, ovládnout deset biatlonistek.

Paulína FialkováFoto: Paulína Fialková (Autor: Jaroslav Svoboda)

Jak Češi zakončí sezónu?

 • Všichni čeští reprezentanti již tratě na Holmenkollenu vyzkoušeli.
 • Ondřej Moravec (2013) a Michal Šlesingr (2008) tu získali svá jediná vítězství ve Světovém poháru.
 • Daří se tu Veronice Vítkové, od roku 2015 nikdy nechyběla v elitní desítce, byla tu i bronzová a spolu s Evou Puskarčíkovou zlatá ve štafetě.
 • Právě Puskarčíková tu loni ukončila sezónu 18. místem, v tomto středisku nejlepším.
 • Lucie Charvátová tady nejlepší výsledek zapsala v roce 2017, 32. místo.
 • Jessica Jislová zůstala dosud v Oslu bez bodů, nejlépe skončila ve sprintu na MS 2016 – 41.
 • První průnik do elitní desítky na mistrovství světa (5.) zaznamenal v roce 2016 v Oslu Michal Krčmář.
 • Pro Tomáše Krupčíka bude start na Holmenkollenu obnovenou premiérou, v jediném závodě v roce 2015 zůstal bez bodů, 54.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

 • Loni si středisko premiérově neúspěšně vyzkoušeli Markéta Davidová (79.) a Jakub Štvrtecký (80.), ten i při svém debutu ve SP. Nutno podotknout, že oba přijeli do Osla krátce po vyčerpávajícím a úspěšném Mistrovství světa juniorů.
 • Velkou pravděpodobnost startu v hromadném závodě mají devatenáctí Markéta Davidová a Michal Krčmář, ostatní musí zabojovat o přední umístění.
 • Ani poslední sprinty už nemohou připravit mužskou i ženskou reprezentaci o 8. místo v Poháru národů, mohou se jen posunout kupředu. Oproti loňské sezóně půjde u obou pohlaví o vylepšení o dvě místa.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Česká nominace pro Světový pohár v Oslu

Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jakub Štvrtecký

Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

Program

Program SP v Oslu
21. 3. 16:30 Sprint žen
22. 3. 16:30 Sprint mužů
23. 3. 15:00 Stíhací závod žen
23. 3. 17:15 Stíhací závod mužů
24. 3. 13:45 Hromadný start žen
24. 3. 16:30 Hromadný start mužů

Hlavní foto: Biatlonistky v Oslu (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *