Home > Preview > Preview Östersund: Kdo vstoupí do sezóny nejlíp?

Preview Östersund: Kdo vstoupí do sezóny nejlíp?

Östersund

Hlavně dobře odstartovat do olympijské sezóny. To bude přání všech biatlonistů a biatlonistek ve švédském Östersundu. Prvotní úspěch jim nezaručí, že se jim bude dařit po celou zimu. Ale minimálně je výrazně povzbudí. Tak jako loni Martina Fourcada a Lauru Dahlmeierovou, kteří vyhráli úvodní závody a zároveň i celý Světový pohár. Jak to bude vypadat letos?

Odstartuje Martin Fourcade stejně suverénně jako loni?

Johannes Thingnes Bø, Anton Šipulin, Simon Schempp a spol. před rokem přijížděli do Östersundu s nadějí, že letos to už konečně vyjde na ten velký křišťálový glóbus. A realita? Martin Fourcade ovládl první dva závody a jasně ukázal, komu patří žlutý trikot.

Můžeme něco podobného očekávat i letos? Proč ne. Na testovacích závodech ve Sjusjøenu Fourcade exceloval (byl první a třetí), a to se viditelně na trati šetřil. Klíčové pro něj bylo, že z 30 terčů netrefil jen jediný.

Faktem je, že podobně skvěle se prezentoval i Bø, který byl v obou závodech nejrychlejší. Ale zase nasbíral celkem pět trestných kol. Ve čtvrtek, kdy se jede první individuální závod, to klidně může být jinak. Ale určitou nápovědu nám výkony ze Sjusjøenu daly.

Pro Martina Fourcada hraje i bilance v Östersundu. Z posledních 17 závodů tu vyhrál dvanáctkrát. To z něj dělá jasně nejúspěšnějšího biatlonistu v tomto středisku. Devětkrát v něm zvítězil Ole Einar Bjørndalen, sedmkrát Emil Hegle Svendsen a z aktivních závodníků už se na nejvyšší stupínek prosadil jen Anton Babikov. Rusova výhra byla před rokem velkým překvapením.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Kdo převezme žlutý trikot po Dahlmeierové?

Bude to divné, když ve středu neuvidíme na startu ani Gabrielu Koukalovou, ani Lauru Dahlmeierovou (pokud zázračně nevyléčí nachlazení). Obě ženy v posledních dvou letech vládly Světovému poháru, ale teď minimálně na začátku sezóny uvidíme ve žlutém jinou biatlonistku. Ale kterou?

Loni se o výhry v Östersundu podělily tři ženy. Vedle Koukalové a Dahlmeierové to byla Marie Dorinová Habertová, která ale asi nebude tou největší favoritkou. Papírově by měla mít ke žlutému trikotu nejblíž třetí žena loňského ročníku Kaisa Mäkäräinenová, která už byla v Östersundu desetkrát na pódiu, z toho čtyřikrát vyhrála.

Do žlutého by se ráda po čase vrátila i Darja Domračevová, která už také ví, jaké je to vyhrát ve Švédsku. Podařilo se jí to dvakrát. Po jedné výhře mají i Dorothea Wiererová a Tiril Eckhoffová. I ony by mohly uspět.

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Kimmo Pukkila, pod licencí BY-NC-SA)

Vstoupí Češi do sezóny líp než před rokem?

Českým reprezentantům se loni v Östersundu vedlo tak na půl. Michal Krčmář pokazil první dva závody, ale ve stíhačce skončil na skvělém sedmém místě. Ondřej Moravec byl nejlépe 17. ve vytrvalostním závodě, ve sprintu tento výsledek dorovnal Michal Šlesingr.

Na začátek sezóny by to ale přeci jen chtělo trochu výraznější nakopnutí. Tři Češi už přitom ví, jaké je to v Östersundu stát na stupních vítězů. Šlesingrovi se to povedlo dokonce dvakrát. V roce 2011 byl druhý, v roce 2014 zase třetí.

Češi Östersund

Podaří se nahradit Gabrielu Koukalovou?

Když závodila Gabriela Koukalová, tak na ni mířila většina pozornosti a tlaku. Což bylo příjemné pro další české biatlonistky. Jenže teď se nemají za koho schovat a naopak budou muset svou tahounku zastoupit. Zrovna v Östersundu to bude dvojnásob těžké, vždyť tu Koukalová už třikrát vyhrála.

V posledních 14 závodech v Östersundu vždy platilo, že se aspoň jedna z Češek dostala do elitní desítky. Hned v devíti případech se to povedlo Veronice Vítkové, která by mohla být tou vyvolenou. Třeba naváže na tři roky staré druhé místo.

češky Östersund

Dočkáme se překvapivých medailistů?

Úvodní závody sezóny často přinášejí výsledky, které byste nečekali. Značnou roli v tom hraje asi i větrná střelnice v Östersundu. Třeba minulý rok si ve vytrvalostních závodech vystříleli třetí příčky Bělorusové Vladimir Čepelin a Darja Jurkevičová.

Nebyla nouze i o další překvapivé výsledky, třeba 8. místo Švédky Öbergové, 14. místo Rumuna Puchiana či 20. místo Fina Grönmana. Letos čekejme na předních příčkách další nečekaná jména.

Potvrdí formu premianti z léta?

První zimní závody jsou chvílí pravdy pro ty, kterým se dařilo v létě. Tak třeba v Německu získala tři mistrovské tituly Denise Herrmannová. V zimě už stihla vyhrát jeden závod IBU Cupu a teď zbývá, aby svou formu prokázala i mezi elitou. Běžecky bude jistě patřit k nejlepším, ale náročná střelnice v Östersundu by jí mohla dělat problémy.

Skvělé běžecké výkony v létě předváděla Anaïs Bescondová. Tiril Eckhoffová se zase chlubila tím, že vylepšila svou střelbu. Mezi muži buďme zvědaví na Jakova Faka, který podle očekávání neměl doma konkurenci a podle všeho ho konečně podrželo i zdraví. Letní výkony dodaly optimismus také Simonu Desthieuxovi, kterému to skvěle běhalo.

Program Světového poháru v Östersundu
Datum Čas Disciplína
26. 11. 14:15 Smíšené dvojice
26. 11. 17:10 Smíšená štafeta
29. 11. 17:15 Vytrvalostní závod žen
30. 11. 17:15 Vytrvalostní závod mužů
1. 12. 17:45 Sprint žen
2. 12. 14:45 Sprint mužů
3. 12. 13:15 Stíhací závod žen
3. 12. 15:15 Stíhací závod mužů

Hlavní foto: Stadion v Östersundu (Autor: Andreaze, pod licencí BY-SA)

4 thoughts on “Preview Östersund: Kdo vstoupí do sezóny nejlíp?

  1. Chtěl bych se zeptat, podle čeho se určí, jaká biatlonistka bude mít žlutý trikot, když chybí Laura i Gábina?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *