Home > Preview > Preview Östersund: Komu se povede start do nové sezóny?

Preview Östersund: Komu se povede start do nové sezóny?

Stadion v Östersundu

Biatlonový kolotoč startuje už zítra v Östersundu. Závodníci se do tohoto střediska nevracejí po roce, jak bývá zvykem. Před sedmi měsíci tu bojovali o mistrovské tituly. Dějiště šampionátu pro nějaký čas naposledy otevře Světový pohár. A odpoví na mnoho otázek. Naváže Johannes Thingnes Bø na suverénní výkony z minulé sezony? V jaké formě se vrátí Martin Fourcade? Koho pustí Italky do boje o žlutý trikot? A jak si Markéta Davidová poradí s novou rolí jedné z favoritek?

Už od sezony 2005/2006 probíhá úvodní podnik Světového poháru v biatlonu právě v Östersundu. Výjimkou byly ročníky, ve kterých se v tomto areálu konalo mistrovství světa (2007/2008 a 2018/19). A další změna nás čeká i příští rok, kdy místo Östersundu bude Světový pohár začínat v sousedním Finsku. Teď ale nepředbíhejme a pojďme se podívat, co by nás mohlo čekat na první biatlonové zastávce.

Foto: Počasí v Östersundu umí i pěkně překvapit, jak dokázalo poslední mistrovství světa. (Autor: Petr Slavík)

Muži

Johannes Thingnes Bø loni vystřídal Martina Fourcada na trůnu biatlonového krále. Skvělé výkony se od Nora čekají i nadále, otázkou je, zda budou stejně suverénní a zajistí mu bezproblémový náskok. První závody na sněhu ukázaly, že ostatní biatlonisté mají dost sil Bøho porazit. Ve výsledkové procitnutí doufá především zmiňovaný Fourcade, kterému se ve Sjusjøenu dařilo (1. a 3. místo). Kromě něj bude mezi favority patřit řada jiných Francouzů v čele s Quentinem Fillonem Mailletem, Simonem Destieuxem a Antoninem Guigonnatem. Podobně silné složení má i Německo – Arnd Peiffer, Benedikt Doll nebo navrátilec Simon Schempp. Na první vítězství v Östersundu čeká třeba Alexandr Loginov. Překvapit by ale mohli i nováčci, například talentovaný Johannes Dale.

Johannes Thingnes Bø
Foto: Bude Johannes Thingnes Bø stejně jako loni směřovat k suverénnímu vítězství? (Autor: Petr Slavík)

Zajímavá čísla

 • Statisticky je v Östersundu favoritem Martin Fourcade. Odjel zde 29 závodů, jen čtyřikrát chyběl v TOP 10. Zvítězil třináctkrát, což je nejvíce ze všech biatlonistů vůbec. Pokud by letos přidal jakoukoli medaili v obou závodech, vyrovná Oleho Einara Bjørndalena.
 • Johannes Bø tu má přesně 50% úspěšnost. Z 18 odjetých závodů se do první desítky vešel devětkrát. Dvakrát byl vítězem.
 • Výhrou v tomto středisku se kromě Fourcada mohou pochlubit už jen bratři Bøovi, Arnd Peiffer, Dominik Windisch a Anton Babikov.
 • Na první výhru si brousí zuby Quentin Fillon Maillet (čtyřikrát bronzový a jednou stříbrný), podobně jsou na tom třeba Simon Schempp (stříbro, bronz) nebo Jakov Fak (dvakrát bronzový).
 • Naopak někteří favorité zatím medailově vůbec nebodovali – Lukas Hofer byl nejlépe pátý, stejně jako Simon Destieux.
 • Na první pódium čeká i domácí Sebastian Samuelsson. Na rozdíl soupeřů ale startoval zatím jen devětkrát.
 • Nedaří se tu Simonu Ederovi. Jeden z nejzkušenějších biatlonistů ze 33 závodů zaznamenal šest umístění v elitní desítce, z toho jen jedno medailové (stříbro).
Quentin Fillon Maillet a Tarjei Bø
Foto: Quentin Fillon Maillet a Tarjei Bø. Francouz má ze Švédska víc medailí než oba norští bratři. Na rozdíl od nich ale stále čeká na tu nejcennější. (Autor: Petr Slavík)

Ženy

Největší souboj se čeká od dua Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová. Obě Italky by po letní přípravě měly být v dobré formě, jejich šance jsou prakticky vyrovnané. Je ale více než pravděpodobné, že souboj o žlutý trikot nebude jen italský. O slovo se totiž hlásí velké množství dalších biatlonistek. Některé z nich loni prožily životní sezonu a svou sílu chtějí letos potvrdit (Marte Olsbuová Røiselandová, Hanna Öbergová, Paulína Fialková, Denise Herrmannová nebo Monika Hojniszová-Staręgová). Jiným se zase sezona nepovedla podle představ a pro letošek to rozhodně chtějí změnit (Kaisa Mäkäräinenová nebo Tiril Eckhoffová).

Dorothea Wiererová s italským týmem
Foto: Obhajoba velkého globu nebude pro Dorotheu Wiererovou snadná. V cestě jí stojí nejedna silná konkurentka. (Autor: Petr Slavík)

Zajímavá čísla

 • Závodnicí s nejvíce medailemi v historii je v Östersundu Kaisa Mäkäräinenová. Z 39 závodů má deset medailí (čtyři zlaté, tři stříbrné a tři bronzové).
 • Pokud by Denise Herrmannová ovládla oba závody, vyrovná v počtu výher v tomto středisku dosavadní rekordmanku Toru Bergerovou.
 • V italském souboji je Östersund na straně Wiererové. Ta tu vyhrála dvakrát, k tomu má ve sbírce ještě další tři pódiová umístění. Vittozziová zatím zapsala jedno druhé místo. Nutno ovšem dodat, že její zkušenější reprezentační kolegyně má tři sezony k dobru.
 • Kromě Mäkäräinenové, Herrmannové a Wiererové tu z aktivních biatlonistek zvítězily ještě Hanna Öbergová a Tiril Eckhoffová.
 • Daří se tu například Justine Braisazové. V posledních šesti závodech tu vybojovala tři medaile. Lepší výsledky by naopak potřebovaly Paulína Fialková (z 15 závodů dvakrát v TOP 10) nebo Monika Hojniszová-Staręgová (dosud nejlépe 11.).
Denise Herrmannová
Foto: Denise Herrmannová v Östersundu zaútočí na dosavadní rekord Tory Bergerové. K tomu by ale potřebovala vyhrát oba závody. V sezoně 2017/18 se jí to povedlo, poněkud nečekaně ovládla sprint i následný stíhací závod. (Autor: Petr Slavík)

Smíšené dvojice a štafety

Úplně prvním závodem v Östersundu budou sobotní závody smíšených dvojic. Tradičně se v této disciplíně daří rakouské dvojici Lise Hauserové a Simonu Ederovi, kteří z devíti závodů sedmkrát skončili na stupních vítězů. Závod se jim ale vůbec nepovedl na šampionátu, skončili osmí. Historicky prvními mistry světa se v této disciplíně stali Norové. Spolu s Francií navíc dokázali na nejvyšší stupínek vystoupat víckrát, než Rakušané. Tato disciplína sedí i Němcům (jedno stříbro, třikrát bronz), loni bodovala Itálie (titul vicemistrů), silná by mohla být švédská dvojice Öbergová a Samuelsson.

Za jednoznačné favority všech štafet lze označit Nory. Na Mistrovství světa v Östersundu totiž ovládli smíšenou, mužskou i ženskou štafetu. Norská smíšená štafeta navíc v Östersundu (v různých obměnách) nenašla přemožitele od roku 2015.

Norská smíšená štafeta
Foto: Norská smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

Östersund a Češi

Největší pozornost se bude v Östersundu upínat k Markétě Davidové. Z Češek se loni umístila v celkovém hodnocení nejlépe. V Östersundu bude startovat teprve podruhé. Březnový šampionát pro ni byl premiérou, kterou zvládla – zapsala sedmé místo ve sprintu. Do Švédska odcestovala také jako jedna z hlavních adeptek v červeném dresu jako vedoucí disciplíny. Ve vytrvalostním závodu se loni dvakrát probojovala na stupně vítězů. Závěrečný souboj o malý globus nakonec prohrála právě v Östersundu.

Zkušeným členům týmu, Veronice Vítkové a Ondřeji Moravcovi, se během přípravy nevyhnuly zdravotní potíže. Vítková měla problémy s dechem, sama ale potvrdila zlepšení, u Moravce nebyla účast v Östersundu vůbec jistá vzhledem k tříměsíčnímu výpadku. Jediný, kdo z české výpravy nakonec v nominaci chybí, je Tomáš Krupčík, který bojoval s boreliózou. U zbytku českého týmu příprava proběhla v pořádku, Lucii Charvátové by navíc měly sebevědomí zvednout skvělé výkony z léta, Adam Václavík zase zazářil v Sjusjøenu, kde skončil sedmý.

Markéta Davidová
Foto: Markéta Davidová startovala do posledního vytrvalostního závodu v Östersundu v červeném dresu pro vedoucí závodnici. (Autor: Petr Slavík)

Zajímavá česká čísla

 • 34 startů v Östersundu má za sebou Michal Šlesingr. V TOP 10 se sice objevil jen šestkrát, dvakrát z toho ale bylo pódium (stříbro, bronz).
 • Ondřej Moravec má o jeden start a jednu medaili méně (v sezoně 2014/15 dojel druhý).
 • Nedaří se tu naopak Michalu Krčmářovi. Z šestnácti závodů byl jednou sedmý, na body dosáhl osmkrát.
 • Veronika Vítková zapsala v sezoně 2014/15 druhé místo ve sprintu, od výhry ji tehdy dělilo necelých pět vteřin. Z celkových 24 závodů se desetkrát probojovala do první desítky.
 • Na sedmé místo ze sezony 2017/18 by potřebovala vzpomenout Eva Puskarčíková. Na MS tu nebodovala vůbec.
 • O první body pojede Jessica Jislová (nejlépe 51.).
 • Nejúspěšnější Češkou zůstává v Östersundu Gabriela Koukalová, která se díky čtyřem medailím (z toho tři zlaté) zapsala mezi pět nejúspěšnějších biatlonistek v tomto středisku.
 • Zakletou disciplínou je pro český tým závod smíšených dvojic. V sezoně 2016/17 byli G. Koukalová s O. Moravcem šestí. Na podobný výsledek už ale nenavázala žádná dvojice.
Autor: Petr Slavík

Česká nominace pro Světový pohár v Östersundu

Muži: Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík.

Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

Program

Na úvod nás tradičně čeká hned osm závodů. Vše odstartuje závod smíšených dvojic, který se v Östersundu pojede popáté, a smíšená štafeta. O víkendu pak budou na programu ještě sprinty. V půlce týdne se můžeme těšit na vytrvalostní závody, další víkend se pak Östersund rozloučí štafetami mužů a žen.

Program SP v Östersund
30. 11. 13:10 smíšené dvojice
30. 11. 15:00 smíšená štafeta
1. 12. 12:30 sprint mužů
1. 12. 15:30 sprint žen
4. 12. 16:15 vytrvalostní závod mužů
5. 12. 16:20 vytrvalostní závod žen
7. 12. 17:30 štafeta mužů
8. 12. 17:30 štafeta žen

Hlavní foto: Stadion v Östersundu (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *