Rakouskému biatlonu dlouhé roky vládli muži, ale teď se na ně hodně dotahují ženy. Velký podíl na tom má mistryně světa Lisa Hauserová, ale velký výkonnostní skok udělaly i její kolegyně.
BiatlonMag se před startem sezóny 2021/2022 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Rakousko.
Rakousko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 15. Simon Eder, 24. Felix Leitner, 32. David Komatz, 43. Julian Eberhard, 71. Harald Lemmerer
- Pohár národů mužů: 7. místo (kvóta: 6)
- Pořadí SP žen: 6. Lisa Hauserová, 25. Dunja Zdoucová, 32. Julia Schwaigerová, 77. Katharina Innerhoferová, 88. Christina Riederová
- Pohár národů žen: 8. místo (kvóta: 5)
Na startu
- I do olympijské sezóny povedou rakouský tým němečtí trenéři. Muže Ricco Groß, ženy Markus Fischer spolu se střeleckým trenérem Geraldem Hönigem.
- Do národního týmu pro olympijskou sezónu se dostali Lisa Hauserová, Dunja Zdoucová, Simon Eder a David Komatz.
- V druhém výkonnostním týmu s označením A jsou Katharina Innerhoferová, Christina Riederová, Julia Schwaigerová, Julian Eberhard a Felix Leitner.
- Muži v Poháru národů klesli na 7. příčku, ale o svých 6 startovních míst po úpravě pravidel kvůli covidu-19 nepřišli. Naopak ženy si polepšili na 8. pozici, výš nikdy v historii nebyly.
- Kvůli problémům se zády ukončil Julian Eberhard minulou sezónu už po MS na Pokljuce. V dubnu se ale mohl vrátit k tréninku.
- Lisa Hauserová se na začátku září zúčastnila Martin Fourcade Nordic Festivalu. Na břehu jezera Annecy dojela sedmá z osmi startujících.
- Zrekonstruovaný areál v Obertilliachu pokřtili v září výhrami ve vytrvalostních závodech na mistrovství Rakouska Christina Riederová a David Komatz.
Čtyři položky
1) Lisa Hauserová mezi uchazečkami o velký křišťálový glóbus? Biatlonistka, která vždycky platila za excelentní střelkyni, se v minulé sezóně proměnila v excelentní běžkyni. Hned 13krát se vešla v běžeckém pořadí do první desítky, v předešlých sezónách se jí to přitom nepodařilo ani jednou. Hauserová díky tomu sbírala jeden úspěch za druhým. Poprvé v kariéře vystoupala na stupně vítězů, poprvé zvítězila, získala první medaili na velké akci a nakonec i titul mistryně světa v hromadném startu. V celkovém hodnocení Světového poháru skončila šestá. A to všechno přesto, že její střelecká úspěšnost spadla na 85 %. Úkolem pro střeleckého kouče Geralda Höniga bude, aby se Hauserová vrátila k 90% hranici. Pak by mohla být ve Světovém poháru ještě výš.
2) Simona Edera biatlon pořád baví. I v 38 letech. „Ve slabých chvilkách bych vyměnil všechny medaile za to, aby mi bylo zase 18 a měl bych ještě celou kariéru před sebou. Prostě mě to pořád moc baví,“ přiznal Eder listu Kronen Zeitung. Proč by ho také biatlon nebavil, když se stále pohybuje na nejvyšších příčkách. Na letošním mistrovství světa dokonce útočil na medaili v hromadném startu. Ze čtvrté příčky mu k ní scházelo 10 sekund. V nadcházející sezóně by se mohl stát druhým nejstarším vítězem závodu Světového poháru po Bjørndalenovi. Nebo na závěr sezóny zaútočit na třetí příčku svého otce Alfreda (39 r, 0 m, 18 d) v žebříčku nejstarších medailistů. Je jasné, že Simon Eder už bude ve svém věku spoléhat hlavně na střelbu. A v té je s 93,3 % nejlepší. Jeho velkou motivací je olympijská medaile. Tak třeba ve vytrvalostním závodě nebo ve štafetě?
3) Cíl pro muže: Olympijská medaile. Trenér Ricco Groß věří, že by o ni mohli ve sprintu usilovat Felix Leitner nebo Julian Eberhard, šance dává i štafetě. Čtyřiadvacetiletý Leitner v uplynulé sezóně poprvé vystoupal na stupně vítězů ve Světovém poháru. Takové výsledky si od něj jako od trojnásobného juniorského mistra světa Rakušané slibují. Eberhard je ve 35 letech v úplně jiné situaci. U něj bude záležet, zda se opět neozvou problémy se zády. Pokud je zdravý, tak stále patří k nejrychlejším běžcům. Štafetu by měl doplnit stabilní střelec David Komatz, který letos pomohl smíšené štafetě ke stříbru na mistrovství světa. Je tu jediné riziko: Rakušané nemají adekvátního náhradníka. Za Komatzem ční velká propast.
4) Ženy na maximu. Životní sezónu nezažila jen Lisa Hauserová, ale i Dunja Zdoucová a a Julia Schwaigerová. Sedmadvacetiletá Zdoucová, která má slovinské kořeny, udělala obrovský skok v celkovém pořadí SP ze 74. příčky na 25. Pětadvacetiletá Schwaigerová si zase polepšila z 62. místa na 32. Obě zaznamenaly velký progres jak v běhu, tak ve střelbě. Pro rakouskou štafetu by to ale ještě chtělo najít čtvrtou stabilní biatlonistku. U zkušené Kathariny Innerhoferové je takřka jistota trestného kola (v minulé sezóně v 5 ze 6 štafet), Christina Riederová zase výrazně ztrácela na trati. Trenéři možná zkusí poprvé mezi elitou dvacetiletou Annu Gandlerovou. Juniorská mistryně Evropy z roku 2020 ve vytrvalostním závodě a čtvrtá ve zkrácené variantě této disciplíny na IBU Cupu v Arberu vyniká především svou střelbou.
Očekávané složení štafet
Muži
1. David Komatz
2. Simon Eder
3. Felix Leitner
4. Julian Eberhard
Ženy
1. Dunja Zdoucová
2. Katharina Innerhoferová
3. Julia Schwaigerová
4. Lisa Hauserová
Cílová rovinka
Rakouské fanoušky může těšit, že v prakticky každém závodě můžou jejich oblíbenci pomýšlet na medaile. U mužů je ale konkurence velká. Bude záležet na střelecké formě Felixe Leitnera a v případě Juliana Eberharda i na jeho zdravotním stavu. To Lisa Hauserová musí mít po výsledcích v minulé sezóně ty nejvyšší ambice.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroj: ÖSV, krone.at, Traunsteiner Tagblatt