Home > Preview > Preview: Šance biatlonistek jsou vyrovnané. Která z nich nejlépe načasovala formu na šampionát?

Preview: Šance biatlonistek jsou vyrovnané. Která z nich nejlépe načasovala formu na šampionát?

Zatímco biatlonisté budou na Mistrovství světa v Östersundu doufat v zaváhání suveréna sezony, v ženské části závodů je výběr favoritek mnohem rozsáhlejší. Biatlonistky budou soupeřit nejen o tituly mistryně světa. Čeká nás i boj o žlutý trikot a malý glóbus za vytrvalostní závod. A možná se dočkáme i přepsání historických tabulek.

Může Dahlmeierová zopakovat zlatý Hochfilzen?

V první desítce celkového hodnocení Laura Dahlmeierová nefiguruje, přesto je favoritkou na zisk medailí. A to kvůli Mistrovství světa v Hochfilzenu 2017. Tam se totiž stala pětinásobnou mistryní světa, o poslední možné prvenství ji ve sprintu připravila Gabriela Koukalová. Na předchozím šampionátu (Oslo 2016) nechyběla na stupních vítězů ani v jednom závodě. Dahlmeierová se zkrátka umí připravit na velké akce, své plány tak směřuje i letos. Pokud by v každé disciplíně získala cenný kov, vyrovná v jejich počtu dosavadní rekordmanku, krajanku Uschi Dislovou (19 medailí). Stejně tak útočí na překonání Tory Bergerové (18 medailí), Magdaleny Neunerové, Marie Dorinové Habertové (obě 17 medailí) a Andrey Henkelové (16 medailí).

Laura DahlmeierováFoto: Laura Dahlmeierová na Mistrovství světa v Hochfilzenu 2017 (Autor: Petr Slavík)

Další velké favoritky

K Dahlmeierové můžeme mezi hlavní favoritky přiřadit první pětici celkového hodnocení. Výsledky se čekají od dua Lisa Vittozziová a Dorothea Wiererová. Vittozziová ve žlutém zatím na MS získala bronz se štafetou, jí samotné medaile předloni unikla o 0,2 vteřiny. To Wiererová už cenný kov z mistrovství má, stříbro ze stíhačky (2016). U Italek budeme sledovat také souboj o žlutý trikot, Vittozziová do Östersundu jede s náskokem pouhých sedmi bodů.

Dorothea Wiererová a Lisa VittozziováFoto: Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

Marte Olsbuová Røiselandová má zlato a bronz se štafetami, stejně jako Vittozziová bude útočit na premiérovou medaili v závodech jednotlivců. Podobně je na tom i zkušená Anastasia Kuzminová, která má sice doma stříbro (2009) a bronz (2011), nejcennější medaile jí stejně jako prvním třem ženám chybí. To není případ Kaisy Mäkäräinenové. Ta se mistryní světa stala v roce 2011, kromě toho je držitelkou dalších pěti medailí. Pro Slovenku a a Finku navíc možná půjde o poslední mistrovství v kariéře, obě se tak budou chtít rozloučit se vší parádou.

Kaisa Mäkäräinenová

Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Životní sezonu by mohly zúročit další závodnice první desítky – Paulína Fialková (na MS dosud nejlépe 10.) nebo Monika Hojniszová (v roce 2013 bronzová na MS v Novém Městě). Formu na nedávném Mistrovství Evropy v Minsku předvedla Hanna Öbergová. Švédka na svém prvním MS v Hochfilzenu nezářila, o rok později se ala stala olympijskou vítězkou. Z první desítky obhajuje medaili z Hochfilzenu Anaïs Chevalierová (bronz ze sprintu).

Na cenný kov myslí i další biatlonistky, které v Top 10 nenajdeme. Například Tiril Eckhoffová, jediná aktivní biatlonistka, která má zlato ze sprintu (Oslo 2016). V širším okruhu favoritek je i třetí Norka, Ingrid Tandrevoldová, která na mistrovství startuje poprvé. Silné zastoupení má německý tým – kromě Dahlmeierové si letos pro medaili dojely Denise Herrmannová, Franziska Hildebrandová, Vanessa Hinzová Franziska Preußová. Na triumf z Kontiolahti 2015 by mohla vzpomenout Jekatěrina Jurlovová-Perchtová, na stříbro z Hochfilzenu 2017 zase Susan Dunkleyová.

Jak vyjde vrchol sezony Češkám?

Pro Markétu Davidovou půjde o vůbec první mistrovství světa mezi dospělými, navíc ve švédském areálu ještě nikdy nestartovala. Z posledních šesti závodů dojela Davidová třikrát na medailové pozici. Navíc o 16 bodů vede hodnocení vytrvalostního závodu. Čeští fanoušci tak doufají nejen v zisk medaile, ale také malého glóbu, o jehož majitelce rozhodne právě Östersund.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová se v Itálii raduje z první výhry ve Světovém poháru (Autor: Petr Slavík)

To zkušenosti Veroniky Vítkové se světovými šampionáty sahají až k roku 2008. Se smíšenou štafetou byla v roce 2013 bronzová, o dva roky později s ní slavila titul mistryně světa. Samotné se jí nejvíce povedlo Mistrovství světa v Oslu 2016, kde ve všech závodech figurovala v Top 10. V letošní sezoně se zatím trápila, naděje na zlepšení přišla v zámoří (19., 9.). Östersund Vítkové svědčí, devětkrát zde zajela první desítku, v sezoně 2014/15 vybojovala druhé místo.

Eva Puskarčíková  je z aktivních biatlonistek druhou nejzkušenější Češkou, na výrazný výsledek ale čeká jak v letošní sezoně (nejlépe 12.), tak na mistrovství světa (nejlépe v Hochfilzenu 17.). Výsledkově se dosud trápily i Lucie Charvátová a Jessica Jislová. Na Östersund má Charvátová dobré vzpomínky, v roce 2016 si tu dojela pro své maximum ve stíhacím závodě (12.). V této disciplíně má nejlepší výsledek i na MS (18.). Motivací po jinak nepovedené sezoně by pro ni mohly být poměrně kvalitní výsledky z ME v Minsku (12., 18.). Tam se docela dařilo i Jislové, narozdíl od Světového poháru. V něm kvůli nemoci startovala jen pětkrát, na bodech dojela jednou. Zámoří kvůli přípravě na své druhé Mistrovství světa vynechala.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Statistiky z Östersundu

  • Nejvíce medailí má z aktivních závodnic Kaisa Mäkäräinenová. Konkrétně deset –  čtyři zlaté, tři stříbrné a tři bronzové.
  • Z dalších žen, které na MS uvidíme, tu dokázala vyhrát už jen Dorothea Wiererová, Laura Dahlmeierová, Denise Herrmannová a Tiril Eckhoffová.
  • Loni Östersund otevíral celou sezonu a hned první závody přinesly překvapení – vytrvalostní závod vyhrála Naděžda Skardinová, dvěma triumfy vlétla mezi elitu Denise Herrmannová. Zbylých šest medailí si rozdělily už jen tři biatlonistky – Justine Braisazová , Julija Džimová a Marte Olsbuová Røiselandová.
  • Dobrou bilanci zde mají Ukrajinky –  Olena Pidhrušná (1x druhá, 2x třetí), Valj Semerenková (stříbro, bronz) a Julija Džimová (2x třetí).

Hlavní foto: Pódium stíhacího závodu žen, Hochfilzen 2018 (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *