Home > Závody > Univerziáda Krasnojarsk: Rudá nadvláda pokračuje, 4 Češi v desítce

Univerziáda Krasnojarsk: Rudá nadvláda pokračuje, 4 Češi v desítce

Eliška Svobodová

Po dni odpočinku nastoupili studenti na Zimní univerziádě v Krasnojarsku na start sprintu. Opět to při teplotách kolem nuly a mírném větru byla ruská naháněná. Zbytku světa se ale domácím nepodařilo odebrat ani jeden cenný kov. Závod se vydařil především triu českých žen, které se seřadily na sedmém, osmém a devátém místě. Hned polovinu Rusů na startu porazil sedmý David Tolar, Adam Václavík se i přes tragickou stojku jen o desetinu sekundy nedostal do nejlepší desítky.

Šest Rusek a pak tři Češky

Ani čistá střelba, v českém podání, nedokázala rozbořit šestiblok nečistě střílejících rychlých Rusek, které se úspěšně pohybují v nižším biatlonovém poháru. Zlato ze studentské olympiády získala stříbrná z vytrvalostního závodu Jekatěrina Moškovová i přes dva omyly na střelnici. Na stříbrném stupínku skončila nejrychlejší běžkyně Irina Kazakevičová (7. na nedávném Mistrovství světa juniorů), která na zlato i přes jednu chybu navíc ztratila 3 vteřiny. Ze třetího místa bude do stíhacího závodů vybíhat s odstupem 25 sekund Tamara Voroninová, která se mýlila dvakrát.

Po ruském šestibloku následoval český trojblok – 7. jediná bezchybná závodnice startovního pole Barbora Smetanová, 8. opět rychlá Eliška Svobodová, která nesestřelila dva terče stejně jako 9. Natálie Jurčová která se blýskla nejrychlejší střelbou z celého startovního pole. Do stíhacího závodu vyrazí trojice v odstupu 1:18-1:31 minuty. Desítku uzavřela Francouzka Coline Pasteurová, 20. ve sprintu na MSJ v Osrblí. Pomalejší běh znamenal 13. místo pro jen jednou chybující Terezu Vinklárkovou, která bude ztrácet na čelo ve stíhacím závodě již téměř 3 minuty.

Češky v akci
Střelba Čas střelby* Běh
7. Barbora Smetanová 0+0 1:51,6 8. +2:19,6 12.
8. Eliška Svobodová 0+2 1:59,2 14. +1:25,0 7.
9. Natálie Jurčová 1+1 1:36,8 1. +1:54,9 9.
13. Tereza Vinklárková 0+1 1:55,8 11. +3:24,9 20.

*celkový čas strávený na střelnici včetně připočtených trestných minut

Ruské dominanci přihlížel sedmý Tolar

Také mužské pódium bylo kompletně rudé. Nejrychlejší muž Eduard Latypov vystoupal i přes dva omyly na stupínek nejvyšší, před třetím vítězem individuálu Nikitou Poršněvem (1+0) měl k dobru 10 sekund, stříbrný Dmitrij Ivanov, medailista z Univerziády 2017, zaostal i při čisté střelbě o necelých 9 sekund. Čtvrtý jednou chybující Nor Espen Urdal ztratil už více než čtvrt minuty. Pátý muž vytrvalostního závodu Bělorus Viktar Krjuko do sprintu nenastoupil, dobře ho zastoupil kolega Maxim Varabej, závodník ze Světového poháru, který skončil pátý. Rozšířené pódium uzavřel Polák Mateusz Janik, o osm sekund rychlejší než opět nejlepší Čech David Tolar.

Ten s jedním nesestřeleným terčem porazil nejen zbylou ruskou trojici, ale i v individuálu bronzového Francouze, od vítěze ho dělila minuta a 37 sekund. Adam Václavík rozeběhl závod velmi rychle a po jedné chybě na ležce figuroval na 4. místě. Na stojce ale zabílil jen jeden terč a bylo po nadějích. I přes pět trestných koleček v nohách se ale zřejmě inspiroval čerstvou českou univerziádní vítězkou v lyžařském sprintu Petrou Hynčicovou a doslova doletěl do cíle na 11. místě. Od desítky ho dělila jen sekunda. Ve stíhacím závodě bude stahovat manko téměř dvou minut. Jakub Procházka při ležce minul hned třikrát a ani čistá stojka mu nepomohla k lepšímu než 18. místu a tříminutovému odstupu od vítěze. Jiří Mánek, který s biatlonem teprve začíná, na střelnici okopíroval Adama Václavíka a doběhl na 27. místě. Na čelo ztratil 5 minut.

Češi v akci
Střelba Čas střelby* Běh
7. David Tolar 0+1 1:44,8 12. +1:47,9 11.
11. Adam Václavík 1+4 1:40,6 8. +36,6 3.
18. Jakub Procházka 3+0 2:01,4 26. +2:24,4 17.
27. Jiří Mánek 1+4 2:31,8 34. +4:25,0 28.

*celkový čas strávený na střelnici včetně připočtených trestných minut

Stíhací závody jsou na programu ve čtvrtek, přenášet je bude Eurosport 1.

Foto: Eliška Svobodova (Autor: Jiří Zaňát)

One thought on “Univerziáda Krasnojarsk: Rudá nadvláda pokračuje, 4 Češi v desítce

  1. Správně je RUSKÁ nadvláda!! A je tak výrazná a znepokojující, že v leckom určitě hlodá červ pochybnosti (víte o čem). Jinak blahopřeji všem našim děvčatům a Tolarovi (kéž by se biatlonu věnoval naplno). A Václavík? Ten se tu stojku snad nenaučí 🙁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *