Třetí díl Světového poháru hostí francouzské Le Grand-Bornand. Opět můžeme očekávat bouřlivou kulisu, zvlášť když ve žlutém pojede domácí Julia Simonová.
Světový pohár Le Grand-Bornand
> Program Světového poháru najdete tady <
1) Krátká historie Le Grand-Bornand. Světový pohár hostilo francouzské středisko poprvé v sezóně 2013/14, ten letošní má pořadové číslo pět. Areál, který je z velké části mobilní, aspiruje na pořádání mistrovství světa v roce 2028.
2) Faktor počasí. Organizátoři dokázali navézt do Le Grand-Bornand dostatek sněhu, který ovšem v těchto dnech zkrápí déšť. Pršet by mělo i během úvodního sprintu mužů, pak se snad počasí trochu umoudří. Žádné příjemné lyžování ale na biatlonisty nečeká.
3) Vítězná šnůra Johannese Bøho. Nor vyhrál už šest závodů Světového poháru v řadě včetně dvou štafet. Tím vyrovnal svou bilanci ze sezóny 2018/19, kdy ovládl dokonce pět individuálních závodů v řadě. Rekord drží Ole Einar Bjørndalen a Magdalena Forsbergová s 8 individuálními výhrami.

4) Doma ve žlutém. Julia Simonová přijíždí na domácí Světový pohár jako vedoucí žena seriálu. Na druhou Ingrid Tandrevodovou má náskok 65 bodů. Simonová se může kromě tradičně kvalitního běhu zatím opřít i o dobrou střelbu. Co dobrou, společně s Vanessou Voigtovou má nejvyšší úspěšnost ze všech (93,75 %).
5) Francouzské úspěchy. V Le Grand-Bornand už dokázali zvítězit Martin Fourcade, Quentin Fillon Maillet, Emilien Jacquelin a Justine-Braisazová-Bouchetová. Julia Simonová stanula loni dvakrát těsně pod vrcholem.

6) Francii vládne Johannes. V Le Grand-Bornand se jelo dosud 11 individuálních závodů a 7 z nich ovládl Johannes Bø. Mezi ženami je se třemi výhrami nejúspěšnější Tiril Eckhoffová, která však stále ve startovních listinách chybí. Dvakrát tu uspěla Elvira Öbergová.
7) První hromadné starty sezóny. Vypadá to, že z českého pohledu budou hromadné starty minimálně dvoučlenné. Markéta Davidová drží v celkovém hodnocení pátou příčku, Michal Krčmář osmnáctou. Jen osm bodů ztrácí na pětadvacítku nejlepších Jakub Štvrtecký.
8) Výměny v týmech. Německo poslalo dolů Juliane Frühwirtovou a Philippa Nawratha, nahoru naopak putují druhá žena IBU Cupu Janina Hettichová-Walzová a Philipp Horn. Rakušanku Annu Juppeovou nahradí Tamara Steinerová, naopak za nemocného Simona Edera nikdo nezaskočí. Výměnu provedli i v Itálii, Hannah Auchentallerová dostane přednost před Michelou Carrarovou.
9) Covid-19 v norském týmu. Johannes Bø se bude muset ve Francii obejít bez svého střeleckého trenéra, Siegfried Mazet měl pozitivní test na covid-19. Ten zastavil i Espena Mikkelsena, důležitý článek servisního týmu.
10) Dvě české medaile. Hned při prvním Světovém poháru v Le Grand-Bornand získal stříbro ve sprintu Ondřej Moravec. O šest let později uspěla ve stejné disciplíně třetí Markéta Davidová. V českém výčtu úspěchů následují dvě čtvrtá místa Gabriely Soukalové a loňská životní pátá příčka Jessicy Jislové.

IBU Cup Ridnaun
> Program IBU Cupu najdete tady <
1) Lampičová zpátky na IBU Cupu. Bývalá běžkyně na lyžích Anamarija Lampičová měla raketový start do Světového poháru, hned ve svém prvním sprintu obsadila pátou příčku. Soupeřky na trati deklasovala. Přesto se tento týden vrátí do IBU Cupu.
2) Velká jména ve druhé lize. Do Světového poháru se zatím v tomto ročníku nepodívaly Švédka Mona Brorssonová, ani Němka Vanessa Hinzová. Pro Italku Federicu Sanfilippovou to teď dokonce bude první mezinárodní start v sezóně. Do IBU Cupu se vrátí Nor Erlend Bjøntegaard, který přišel o místo ve Světovém poháru.
3) Posílený český tým. Adama Václavíka doplnil v Ridnaun další člen A týmu Mikuláš Karlík, který by měl ve druholigovém seriálu hledat střeleckou sebedůvěru. Poprvé v sezóně si v IBU Cupu zazávodí Kristýna Otcovská.