Home > Preview > Preview: Světový pohár v Oslu 2017

Preview: Světový pohár v Oslu 2017

Holmenkollen

Věhlasný Holmenkollen se postará o důstojné zakončení biatlonové sezóny. Po loňském Mistrovství světa se tu znovu vrací Světový pohár, již v pořadí 27. Oficiálně zde navíc dojde k předání křišťálových glóbů, z nichž některé ještě neznají své majitele. Minimálně na jeden si stále myslí Gabriela Koukalová.

>>> Podrobné informace o středisku

Z Evropy do Asie, pak zas zpět Evropy. V nohách některých biatlonistů až tři desítky závodů. V Oslu už se pojede opravdu na poslední zbytky v nádrži a možná tak trochu i na vůli. Všichni se těší na zasloužený odpočinek, ale ještě předtím spolknou tříchodové menu v podobě sprintu, stíhacího závodu a hromadného startu.

Tak jako na předešlých dílech, tak i tady bude pozornost upřena především na Martina Fourcada a Lauru Dahlmeierovou. Francouz už má ve svém držení velký glóbus a tři malé. Touží i po tom čtvrtém, ale bude to mít těžké. V hromadných startech zatím posbíral o 22 bodů méně než Simon Schempp. Normálně by to pro Němce byla velmi lukrativní pozice, ale zvládne ji ustát i po tom, co ho v posledních dnech trápily zdravotní potíže?

Fourcade má ještě jednu motivaci, která nakonec sehrála zřejmě rozhodující roli v jeho rozhodnutí odcestovat do Osla. V této sezóně získal zatím 13. výher a jako milovník všech rekordů a statistik by chtěl minimálně dorovnat 14. triumfů Magdaleny Forsbergové ze sezóny 2000/2001.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Jiří Zaňát)

Cestu za rekordním vítězstvím mu budou chtít na domácí půdě znepříjemnit především Norové. A třeba tak alespoň zmírnit svou porážku po tom, co před sezónou vyhlašovali velký útok na Francouze. Pak je tu také Ondřej Moravec, kterému v Kontiolahti jen těsně uniklo vítězství. To dosud jediné získal před čtyřmi lety právě v Oslu. „This might be Moravec’s week. Tohle by mohl být Moravcův týden,“ píše na svém webu Mezinárodní biatlonová unie.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Martin Kaděrka)

Přejme si, aby to byl i víkend Gabriely Koukalové. Půjde totiž ještě o tři malé křišťálové glóby. K těm za sprinty a stíhací závody má velmi blízko královna letošní sezóny Laura Dahlmeierová. V pořadí hromadných startů však Češka na Němku ztrácí pouhých 11 bodů.

Takhle to vypadalo před rokem

Spousta skvělých výsledků, ale medaile nezacinkala. Přesto mohli Češi z minulého Mistrovství světa v Oslu odjíždět spokojení, třeba se čtvrtými místy Gabriely Koukalové a Veroniky Vítkové. Nebo se skvělou pátou příčkou Michala Krčmáře.

Nejspokojenější však byli Francouzi. Martin Fourcade dosáhl na tři individuální zlata, Marie Dorinová Habertová na dvě a k tomu byla ve všech závodech na pódiu. Špatně se nevedlo ani ostře sledovanému domácímu týmu. Johannes Bø a Tiril Eckhoffová se stali individuálními mistry světa a navíc byli členy zlatých štafet. A král Ole Einar Bjørndalen si pověsil na krk celkem čtyři cenné kovy.

Smíšená štafeta: 1. Francie, 2. Německo, 3. Norsko – 6. Česká republika

Sprint mužů: 1. M. Fourcade, 2. Bjørndalen, 3. Semenov – 15. Šlesingr, 24. Krčmář, 59. Moravec, 60. Soukup

Sprint žen: 1. Eckhoffová, 2. Dorinová Habertová, 3. Dahlmeierová – 4. Koukalová, 7. Vítková, 33. Charvátová, 41. J. Jislová

Stíhací závod mužů: 1. M. Fourcade, 2. Bjørndalen, 3. Svendsen – 12. Šlesingr, 22. Krčmář, 41. Soukup

Stíhací závod žen: 1. Dahlmeierová, 2. Wiererová, 3. Dorinová Habertová – 8. Vítková, 11. Koukalová, 18. Charvátová, 48. J. Jislová

Vytrvalostní závod mužů: 1. M. Fourcade, 2. Landertinger, 3. Eder – 5. Krčmář, 20. Šlesingr, 23. Soukup, 35. Moravec

Vytrvalostní závod žen: 1. Dorinová Habertová, 2. Bescondová, 3. Dahlmeierová – 4. Vítková, 5. Koukalová, 45. Charvátová

Štafeta mužů: 1. Norsko, 2. Německo, 3. Kanada – 5. Česká republika

Štafeta žen: 1. Norsko, 2. Francie, 3. Německo – 6. Česká republika

Závod s hromadným startem mužů: 1. J. Bø, 2. M. Fourcade, 3. Bjørndalen – 17. Šlesingr, 22. Krčmář

Závod s hromadným startem žen: 1. Dorinová Habertová, 2. Dahlmeierová, 3. Mäkäräinenová – 4. Koukalová, 6. Vítková

Marie Dorinová HabertováFoto: Marie Dorinová Habertová (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

Věděli jste, že…

Martin Fourcade už má v Oslu na kontě 8 výher a bude útočit na rekord Svena Fischera v podobě 9 triumfů.

Od roku 2011 nebyl Michal Šlesingr v Oslu nikdy horší než 28.

Darja Domračevová byla v Oslu již 13krát na stupních vítězů, což je jasně nejvíc ze všech biatlonistek.

Z posledních 7 závodů v Oslu chyběla Marie Dorinová Habertová jen jednou na pódiu.

Gabriela Koukalová byla v Oslu již 5krát do 5. místa, ale ani jednou nevystoupala na stupně vítězek.

Památný okamžik českého biatlonu

„Tohle je opravdový test pro Ondřeje Moravce,“ hlásil anglický komentátor Eurosportu během poslední střelby závodu s hromadným startem v Oslu v roce 2013. Český reprezentant na ni přijížděl osamocen, o kousek za vedoucím Martinem Fourcadem. Francouz udělal dvě chyby a Moravec tak měl velkou šanci poprvé v kariéře zvítězit v závodě Světového poháru. Po třech nulách však přišlo jedno trestné kolo.

I přesto měl Ondřej Moravec na Fourcada náskok 16,4 sekund. Bude to ovšem na vyhlášeného rychlíka stačit? Na mezičase 1600 metrů do cíle už je rozdíl jen 4,9 sekundy. Pak však Moravec zapíná turbo a na posledním mezičase vede o 7,4 sekundy. „Myslím, že Fourcade je hotový,“ ozývá se od mikrofonu. A skutečně byl. Ondřej Moravec ho doslova uvařil a mohl si užívat poklidný vítězný dojezd. Fourcada zdolal o 14,3 sekundy.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec  (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)

Program Světového poháru v Oslu
Datum Čas Disciplína
17. 3. 14:00 Sprint žen
17. 3. 16:30 Sprint mužů
18. 3. 12:45 Stíhací závod žen
18. 3. 15:00 Stíhací závod mužů
19. 3. 11:15 Hromadný start žen
19. 3. 13:30 Hromadný start mužů

Foto: Holmenkollen (Autor: Kai Rune Storhagen, Aktivioslo.no, pod licencí BY-NC-ND)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *