Home > Preview > Preview: Světový pohár v Pchjongčchangu 2017

Preview: Světový pohár v Pchjongčchangu 2017

Pchjongčchang

Po dlouhých 8 letech se vrací světový biatlon do jihokorejského Pchjongčchangu. Světový pohár poslouží jako test pro nadcházející Zimní olympijské hry. Pravděpodobně také dojde ke korunovaci Martina Fourcada a k celkovému triumfu se může výrazně přiblížit i Laura Dahlmeierová.

>>> Podrobné informace o středisku

Silní běžci si pochvalují: Tratě v Pchjongčchangu zahrnují několik prudkých kopců. Ti slabší už tak nejásají, zvláště při pohledu na stav tratí. Vysoké teploty a déšť na nich zanechaly svůj rukopis. Nyní se má zase podle předpovědi ochladit, ale v pozdních odpoledních (či spíše večerních) hodinách bude teplota stoupat. Servismany zase čekají těžké zkoušky.

Pro biatlonisty bude náročný časový posun, i když většina z nich zřejmě pojede v evropském režimu. Pořadatelé totiž rozumně zařadili závody do pozdních časů. Třeba úvodní sprint žen se pojede až ve 20:15 místního času, tedy v 12:15 našeho času. Umělé osvětlení určitě přidá i na atmosféře závodů. Můžete se o tom přesvědčit při pohledu na představení trati v podání Martina Fourcada.

Nejen časový posun, ale i velká vzdálenost hrála roli v tom, že do Jižní Korey neodletěla zdaleka kompletní světová špička. Nejvíce oslabení budou Norové. Doma zůstali bratři Bøovi, Emil Hegle Svendsen či Lars Birkeland. Závodit nebude ani nemocný Simon Schempp. Německému týmu budou dále scházet Vanessa Hinzová a Franziska Preußová, která podobně jako Ruska Olga Podčufarovová předčasně ukončila sezónu. Pro vynechání asijských závodů se rozhodl také Ondřej Moravec. Ale bude tu i jeden návrat. Po vleklé nemoci se nám představí Kanaďan Nathan Smith.

I kvůli absenci Norů a Schemppa bude mít Martin Fourcade na dosah velký křišťálový glóbus. Korunovaci může ještě odložit Anton Šipulin, ale to by musel Francouze porazit v součtu o více než 60 bodů. Zajímavé bude sledovat mistry světa Lowella Baileyho a Benedikta Dolla. Podrží si formu z Hochfilzenu?

U Laury Dahlmeierová je asi zbytečné se ptát. Pokud vezmeme v úvahu odpočet dvou nejhorších výsledků, tak má Němka v celkovém hodnocení Světového poháru na Gabrielu Koukalovou k dobru už 78 bodů. Na náročných tratích by opět měla zúročit svou famózní běžeckou formu a buď rozšířit, nebo minimálně udržet komfortní náskok. Ve formě je ale i Koukalová, která zatím pevně drží celkové druhé místo a bude hájit vedení ve sprintu.

Laura DahlmeierováFoto: Laura Dahlmeierová (Autor: Jiří Zaňát)

Tahle to vypadalo před 8 lety

Výsledky staré 8 let nejsou asi úplně směrodatné, ale jedna věc zaujme. Ole Einar Bjørndalen prožil na Mistrovství světa v Pchjongčchangu v roce 2009 jedny z nejlepších chvil své kariéry, když získal tři zlaté medaile. Zlatem v hromadném startu tehdy lehce šokoval mladičký Rakušan Dominik Landertinger.

Ženám zase vládla dvakrát zlatá Němka Kati Wilhelmová, nynější expertka německé televize ARD. Z jedné medaile se radovalo Slovensko zásluhou nové akvizice Anastasii Kuzminové. A málem i český biatlon. Juniorka Veronika Vítková předváděla skvělé výkony a ve vytrvalostním závodě skončila pátá.

Sprint mužů: 1. Bjørndalen, 2. Berger, 3. Hanevold – 32. Šlesingr, 37. Soukup, 48. Vítek, 63. Holubec

Sprint žen: 1. Wilhelmová, 2. Hauswaldová, 3. Zajcevová – 18. Vítková, 22. Zvařičová, 39. Rezlerová, 70. Tryznová

Stíhací závod mužů: 1. Bjørndalen, 2. Čudov, 3. Os – 19. Šlesingr, 28. Vítek, 47. Soukup

Stíhací závod žen: 1. Ekholmová, 2. Wilhelmová, 3. Zajcevová – 10. Vítková, 34. Rezlerová, 36. Zvařičová

Vytrvalostní závod mužů: 1. Bjørndalen, 2. Stephan, 3. Fak – 11. Soukup, 15. Dostál, 29. Vítek, 38. Šlesingr

Vytrvalostní závod žen: 1. Wilhelmová, 2. Gregorinová, 3. Bergerová – 5. Vítková, 56. Rezlerová, 74. Tryznová, Vejnarová DNF

Smíšená štafeta: 1. Francie, 2. Švédsko, 3. Německo – 17. Česká republika

Štafeta mužů: 1. Norsko, 2. Rakousko, 3. Německo – 10. Česká republika

Štafeta žen: 1. Rusko, 2. Německo, 3. Francie – 12. Česká republika

Závod s hromadným startem mužů: 1. Landertinger, 2. Sumann, 3. Čerezov

Závod s hromadným startem žen: 1. Zajcevová, 2. Kuzminová, 3. Ekholmová – 10. Vítková

Ole Einar BjørndalenFoto: Ole Einar Bjørndalen (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

Věděli jste, že…

Martinu Fourcadovi chybí jedna výhra k tomu, aby dorovnal rekordních 12 výher Bjørndalena v jedné sezóně.

Ole Einar Bjørndalen vyhrál v Pchjongčchangu 3 ze 6 závodů, které se tam jely.

Laura Dahlmeierová momentálně ve SP drží sérii 3 výher a 6 pódiových výsledků v řadě.

Gabriela Koukalová byla z posledních 12 závodů SP jen dvakrát mimo stupně vítězů.

Anastasija Kuzminová a Teja Gregorinová jsou jedinými aktivními biatlonistkami, které dosáhly v Pchjongčchangu na individuální pódium.

Němky ovládly všechny čtyři letošní štafety.

Český biatlon ještě nikdy nezískal medaili na asijské půdě.

Památný okamžik českého biatlonu

Na Mistrovství světa v roce 2009 zazářila tehdy 19letá juniorka Veronika Vítková. Po třech nulách držela ve vytrvalostním závodě vedení a až chyba na poslední střelbě ji připravila o medaili. Nebýt jí, byla by druhá. Takhle skončila pátá, což byl i tak fantastický výsledek.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Jiří Zaňát)

Program Světového poháru v Pchjongčchangu
Datum Čas Disciplína
2. 3. 12:15 Sprint žen
3. 3. 11:00 Sprint mužů
4. 3. 10:45 Stíhací závod žen
4. 3. 12:30 Stíhací závod mužů
5. 3. 8:30 Štafeta žen
5. 3. 11:45 Štafeta mužů

Hlavní foto: Alpensia Biathlon Center (Autor: Jeon Han, pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *