Home > Preview > PREVIEW: V Polsku sází na zahraniční trenéry. Bratli chce zmenšit mezeru mezi muži a ženami

PREVIEW: V Polsku sází na zahraniční trenéry. Bratli chce zmenšit mezeru mezi muži a ženami

Norského trenéra Anderse Bratliho čeká první sezóna u polských mužů, Němec Michael Greis bude pokračovat v započaté práci u žen. Jak si jejich týmy povedou?

BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Polsko.

Polsko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 69. Grzegorz Guzik, 91. Łukasz Szczurek, 94. Andrzej Nędza-Kubiniec
 • Pohár národů mužů: 17. místo (kvóta: 4)
 • Pořadí SP žen: 12. Monika Hojniszová-Staręgová, 38. Kamila Żuková, 56. Kinga Zbylutová
 • Pohár národů žen: 11. místo (kvóta: 4)

Stalo se před sezónou

 • Novým trenérem polských mužů se stal Nor Anders Bratli, který v minulých sezónách působil u českého a čínského týmu. Poláky by měl vést do olympiády v Pekingu.
 • Dosavadní trenér mužů Adam Kołodziejczyk se přesunul na pozici sportovního ředitele.
 • Polské ženy čeká druhá sezóna pod vedením Němce Michaela Greise.
 • Greis povolal do áčka jednadvacetiletou Joannu Jakiełovou, naopak čtyřicetiletá Magdalena Gwizdońová figuruje v B týmu.
 • Mistrovské tituly si v létě rozdělili Karolina Pitońová, Kamila Żuková, Grzegorz Guzik a teprve osmnáctiletý Marcin Zawół.
Foto: Kamila Żuková (Autor: Petr Slavík)

Čtyři položky

1) Sázka na zahraniční trenéry. Už v minulé sezóně polské biatlonistky trénoval Němec Michael Greis. A nevedl si špatně. V Poháru národů se Polky posunuly ze 14. příčky na 11., štafeta dojela na Mistrovství světa v Antholzi sedmá. Premiéra u polských mužů čeká Nora Anderse Bratliho, o kterém jeho svěřenci zatím mluví jen v superlativech. Chválí si větší tréninkové objemy, práci na technice i atmosféru v týmu. „Z dlouhodobého hlediska bych chtěl, abychom dorovnali úroveň žen. Nebude to snadné, protože polské ženy už jsou mezi nejlepšími,“ nechal se při nástupu do funkce slyšet Bratli.

Anders Bratli
Foto: Anders Bratli (Autor: Petr Slavík)

2) Medailové ambice žen. Monika Hojniszová-Staręgová se sice v minulé sezóně neprosadila na stupně vítězů, ale přesto mohla být spokojená. V celkovém hodnocení obsadila 12. příčku a na světovém šampionátu skončila čtvrtá a šestá. Na pódiu stála během své kariéry dvakrát, ještě jí ale chybí vítězství. To Kamila Żuková na premiérové pódium čeká. Mezi dospělými se nestihla rozkoukat tak rychle jako její soupeřka z juniorských let Markéta Davidová, ale několikrát naznačila svůj potenciál. Třeba když letos v Antholzi na třetím úseku dostala polskou štafetu do vedení. Šesté místo ze Soldier Hollow zřejmě nezůstane dlouho jejím maximem.

Monika Hojniszová, Anastasia Kuzminová a Kamila Żuková
Foto: Monika Hojniszová, Anastasia Kuzminová a Kamila Żuková (Autor: Petr Slavík)

3) Štafeta bez Gwizdońové? Zůstaňme ještě u štafety na Mistrovství světa v Antholzi, kterou měly Polky skvěle rozjetou. Zbylutová byla na úvodním úseku čtvrtá, Hojniszová-Staręgová rovněž a Żuková dokonce druhá. Celkově to stačilo na průběžné vedení. V té době čtyřicetiletá Magdalena Gwizdońová ovšem běžecky na mladší soupeřky nestačila a propadla se na sedmé místo. Trenér Michael Greis letos povýšil do A týmu Joannu Jakiełovou. Bronzovou medailistu z letošního mistrovství Evropy juniorů, kterou provází pověst výborné běžkyně. Tím by mohla být štafetová kariéra Gwizdońové uzavřena.

4) Mužům narostla kvóta. A také křídla. Poláci se v Poháru národů posunuli z 18. příčky na 17., což znamená, že můžou po dlouhé době startovat ve čtyřech. Vedle zkušeného tria Łukasz Szczurek, Grzegorz Guzik a Andrzej Nędza-Kubiniec by tak mohl dostat více prostoru dvaadvacetiletý Marcin Szwajnos. A z toho by mohla těžit i štafeta. „Víme, kde jsme ve světovém žebříčku, ale s jídlem roste chuť. Samozřejmě nemůžeme slíbit, že budeme rázem na čele, ale třebakolem desátého místa ve štafetě? Máme vyrovnaný tým, při dobré střelbě je to možné,“ cituje web polského svazu nezkušenějšího z Poláku, dvaatřicetiletého Szczurka.

Foto: Łukasz Szczurek (Autor: Jaroslav Svoboda)

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Andrzej Nędza-Kubiniec
 2. Grzegorz Guzik
 3. Łukasz Szczurek
 4. Marcin Szwajnos

Ženy

 1. Kinga Zbylutová
 2. Monika Hojniszová-Staręgová
 3. Joanna Jakiełová
 4. Kamila Żuková

Cílová rovinka

Polskému týmu dorůstají talentovaní biatlonisté. I díky nim by mohl pokračovat vzestup jak mužů, tak žen. Medailové ambice má především Monika Hojniszová-Staręgová, ale prosadit se může i ženská štafeta. Jako vzor by Polkám mohly sloužit Švýcarky.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Monika Hojniszová-Staręgová (Autor: Petr Slavík)

One thought on “PREVIEW: V Polsku sází na zahraniční trenéry. Bratli chce zmenšit mezeru mezi muži a ženami

 1. Polskému týmu dorůstají talentovaní biatlonisté. I díky nim by mohl pokračovat vzestup jak mužů, tak žen. Medailové ambice má především Monika Hojniszová-Staręgová, ale prosadit by se může i ženská štafeta. Jako vzor by Polkám mohly sloužit Švýcarky.

  Předposlední věta bez by… 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *