Home > Doporučujeme > PREVIEW: Wiererová útočí na zápis do historie a Italové mění strategii

PREVIEW: Wiererová útočí na zápis do historie a Italové mění strategii

Italskou jedničkou je i pro nadcházející sezónu Dorothea Wiererová, která bude bojovat o třetí velký křišťálový glóbus v řadě. Trenéři se ale připravují na budoucnost a v týmu nastaly změny.

BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Itálie.

Itálie v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 16. Lukas Hofer, 25. Dominik Windisch, 47. Thomas Bormolini, 78. Tommaso Giacomel
 • Pohár národů mužů: 8. místo (kvóta: 5)
 • Pořadí SP žen: 1. Dorothea Wiererová, 10. Lisa Vittozziová, 57. Federica Sanfilippová, 78. Nicole Gontierová
 •  Pohár národů žen: 8. místo (kvóta: 5)

Stalo se před sezónou

 • Italové mění strategii. Tradiční kvarteto doplní v A týmu několik nováčků. K Dorothee Wiererové a Lise Vittozziové se přidají Michela Carraraová a Irene Lardschneiderová. Lukas Hofer a Diminik Windisch budou mít dokonce čtyřnásobnou posilu, příležitost dostali Tommaso Giacomel, Didier Bionaz, David Cappellari a Patrick Braunhofer.
 • Dorothea Wiererová nekončí. Obhájkyně křišťálového glóbu a dvojnásobná mistryně světa napínala své fanoušky ohledně možného konce kariéry. Nakonec se rozhodla pokračovat, ve hře je i olympijský rok 2022.
 • Andreas Zingerle odložil odchod do trenérského důchodu. Své svěřence se rozhodl vést ještě k olympiádě v Pekingu.
 • Loučení v italském týmu ale stejně nastalo, dokonce dvojnásobné. Skončili Thierry Chenal a Alexia Runggaldierová.
Foto: Irene Lardschneiderová (Autor: Igor Stančík)

Čtyři položky

1) Přepíše Wiererová historické tabulky? Dorothea Wiererová se pokusí o nelehký úkol, obhájit prvenství a získat velký křišťálový glóbus potřetí za sebou. Pokud se jí to podaří, zařadí se na druhé místo za Magdalenu Forsbergovou, která glóbus obhájila dokonce pětkrát. Tři glóby vybojovaly už jen Magdalena Neunerová a Kaisa Mäkäräinenová, nepovedlo se jim to ale v řadě. V tomto ohledu by se tak Wiererová zařadila na historické druhé místo.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

2) Otazník nad Lisou Vittozziovou. Měla být hlavní vyzyvatelkou své týmové kolegyně. Lisa Vittozziová se ale uplynulou sezónou spíše protrápila. Zhoršila se střelecky, například ve stoje její úspěšnost klesla z 91 na 81 %. Vittozziové se nedařilo především ze začátku, který poznamenala mírná týmová rozepře. Po jejím uklidnění se postupně zlepšovala i výkonnost Vittozziové. V posledním závodě získala bronz. Později uvedla, že cílem pro letošní Světový pohár je vrátit se právě na tuto úroveň a opět bojovat o nejvyšší příčky.

Foto: Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

3) Nové tváře na úkor známých. Elitní kvarteto Wiererová, Vittozziová, Hofer a Windisch je minulostí. Ke čtveřici se připojilo hned šest mladých nadějí. Do A týmu se tak nedostali například Thomas Bormolini, Giuseppe Montello nebo Federica Sanfilippová. Poslední jmenovaná v rozhovoru neskrývala rozčarování a zklamání. Trenér Zingerle ale nevyloučil, že se Sanfilippová a další z tzv. týmu ve sledování nakonec objeví ve Světovém poháru. Mladí biatlonisté se totiž podle jeho slov budou mezi zkušenými teprve rozkoukávat.

4) Zastíní nováčci trápící se matadory? Lukase Hofera a Dominika Windische už předminulou sezónu výrazně limitovala střelba. V loňské sezóně ke zlepšení nedošlo, naopak. Hofer vypadl z elitní desítky celkového hodnocení, poprvé od roku 2017 nevystoupal na individuální stupně vítězů. Windisch jen v jediném závodě na šampionátu dojel na bodované pozici. Právě italským mužům by tak příchod nováčků mohl pomoci. Velkým příslibem je Tommaso Giacomel. Dvacetiletý medailista z dorosteneckých šampionátů i IBU Cupu ve Světovém poháru odjel zatím čtyři závody. Debutoval 27. místem ve sprintu v Novém Městě, když odstřílel čistě a navíc nejrychleji ze všech.

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Daniele Cappellari
 2. Lukas Hofer
 3. Tommaso Giacomel
 4. Dominik Windisch

Ženy

 1. Lisa Vittozziová
 2. Irene Lardschneiderová
 3. Dorothea Wiererová
 4. Michela Carraraová

Cílová rovinka

Dorothea Wiererová bude opět jednou z favoritek v boji o velký křišťálový glóbus. Italové ale nespí na vavřínech a začínají se připravovat na budoucnost bez Wiererové. Neváhali tak změnit zavedenou strategii a rozšířit elitní tým o mladé naděje.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “PREVIEW: Wiererová útočí na zápis do historie a Italové mění strategii

 1. “Na jejich úkor” používáte v přesně opačném významu. Úkor je újma, škoda, neprospěch. Takže to není tak, že “Ke čtveřici se připojilo hned šest mladých nadějí. Na jejich úkor se tak do A týmu nedostali například Thomas Bormolini, Giuseppe Montello nebo Federica Sanfilippová”. Je to přece naopak: těch 6 mlaďochů se tam dostalo na úkor (tedy v neprospěch, ke škodě) těch tří, kteří tam letos nebudou, tj. na úkor Bormoliniho a spol. Když máte pejska a kočičku a k dispozici jen jednu konzervu, kterou dáte pejskovi, tak pejsek dostal konzervu na úkor kočičky.
  Jinak mi tahle strategie přijde dost zvláštní a nefér, ale Italové bohužel nikdy nevynikali spravedlivým přístupem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *