Home > Preview > PREVIEW: Zaútočí Häckiová a Weger na nejvyšší příčky? Šanci vyhlíží i švýcarští junioři

PREVIEW: Zaútočí Häckiová a Weger na nejvyšší příčky? Šanci vyhlíží i švýcarští junioři

Benjamin Weger

Švýcarské jedničky Benjamin Weger a Lena Häckiová budou v nadcházející sezóně pošilhávat ještě po lepších výsledcích. Selina Gasparinová po dalším úspěšném návratu a junioři po šanci ve Světovém poháru.


BiatlonMag se před startem sezóny 2019/2020 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Švýcarsko.


Švýcarsko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 14. Benjamin Weger, 45. Jeremy Finello, 58. Martin Jäger, 65. Serafin Wiestner, 73. Mario Dolder
 • Pohár národů mužů: 9. místo (kvóta: 5)
 • Pořadí SP žen: 25. Lena Häckiová, 36. Elisa Gasparinová, 66. Selina Gasparinová, 85. Aita Gasparinová, 100. Susanna Meinenová
 • Pohár národů žen: 9. místo (kvóta: 5)

Stalo se před sezónou

 • Padesátiletý Ital Andreas Kuppelwieser doplnil trenérský tým. Jako asistent bude k ruce trenérovi mužů Jörnu Wollschlägerovi a trenérce žen Sandře Flungerové.
 • Trojice mužů se účastnila Mistrovství světa v letním biatlonu v Raubiči. Mario Dolder byl nejlépe 13., Joscha Burkhalter 28. a Martin Jäger 35.
 • Lena Häckiová se na Mistrovství Německa v Arberu prosadila na třetí a čtvrté místo.
 • Aita Gasparinová a junior Sebastian Stalder suverénně ovládli švýcarskou sérii tří závodů Nordic Weekend.
Aita Gasparinová
Foto: Aita Gasparinová (Autor: Jiří Zaňát)

Čtyři položky

1) Vrátí se Selina Gasparinová podruhé mezi elitu? Neustále usměvavé Švýcarce je 35 let, dvakrát si dala mateřskou pauzu, ale stále má chuť závodit. Když vynechala kvůli narození potomka ročník 2014/2015, tak se hned v tom následujícím probojovala ve Světovém poháru na stupně vítězů. Podruhé naskočila letos v lednu už do rozjeté sezóny, kterou vyšperkovala devátým místem ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa v Östersundu. Dokáže se ale nejstarší ze sesterského tria dostat na medailové příčky a třeba ukončit kariéru na vrcholu? K tomu by každopádně potřebovala zlepšit 76% úspěšnost střelby, která byla nejnižší od sezóny 2011/2012.

Selina Gasparinová
Foto: Selina Gasparinová (Autor: Petr Zbranek)

2) Lena Häckiová má na víc. Stále teprve čtyřiadvacetiletá biatlonistka sice brala v minulé sezóně dvakrát páté místo, ale se svými běžeckými kvalitami by si mohla dělat zálusk na medailové příčky. Brzdí ji střelba, jejíž úspěšnost se už čtyři sezóny pohybuje kolem hranice 75 %. Podobný problém má i její osmadvacetiletá parťačka Irene Cadurischová, která zazářila osmým místem v olympijském sprintu v Pchjongčchangu. V minulé sezóně ale absolvovala kvůli zranění jen tři závody. Obě rychlé běžkyně by měly být značnými oporami ženské štafety, ve které je doplní zkušené sestry Gasparinovy.

Lena Häckiová
Foto: Lena Häckiová (Autor: Christian Bier, pod licencí BY-SA)

3) Dlouhé čekání Benjamina Wegera na velkou medaili. Zarostlý biatlonista oslavil v říjnu 30. narozeniny a na konci minulé sezóny životní 14. příčku v celkovém hodnocení Světového poháru. V širší špičce se pohybuje už devět let, čtyřikrát skončil ve SP na stupních vítězů (loni nejlépe čtvrtý v NMNM), ale stále čeká na medaili z velké akce. Ve dvou posledních sezónách se dostal už velmi blízko kýženému úspěchu. Na olympiádě v Pchjongčchangu skončil dvakrát šestý, na Mistrovství světa v Östersundu byl osmý. Dočká se letos v Anterselvě?

4) Junioři připraveni do akce. Za Benjaminem Wegerem se začal vytahovat sedmadvacetiletý Jeremy Finello, který si v minulé sezóně dojel pro životní 15. místo v Hochfilzenu a na Mistrovství světa v Östersundu zase zaujal 23. příčkou v hromadném startu. Švýcaři ale mají k dispozici ještě další perspektivní biatlonisty. Jednadvacetiletý Sebastian Stalder byl v uplynulé sezóně druhým nejlepším závodníkem IBU Junior Cupu, v posledním závodě dospěláckého IBU Cupu pak bral osmé místo. Na stupně vítězů se v juniorské sérii probojoval i Nico Salutt a ještě větší úspěchy švýcarský biatlon sbíral v dorostenecké kategorii. Niklas Hartweger se stal v Osrblí mistrem světa. Z titulu se radovala i Amy Basergaová, která k němu přidala ještě stříbro. Nástupkyni by tedy mohla mít i Selina Gasparinová.

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Jeremy Finello
 2. Benjamin Weger
 3. Martin Jäger
 4. Serafin Wiestner

Ženy

 1. Elisa Gasparinová
 2. Selina Gasparinová
 3. Lena Häckiová
 4. Irene Cadurischová

Cílová rovinka

Čeká nás desátá sezóna v řadě, kdy musíme Benjamina Wegera v každém závodě zařadit do širšího okruhu favoritů. V uplynulém ročníku měl nejlepší běžecké i střelecké statistiky, a tak se nabízí, že by nyní mohl zaútočit na premiérové vítězství ve Světovém poháru a první medaili z mistrovství světa. Podobné ambice bymohla mít také Lena Häckiová, kdyby trefovala víc než tři terče ze čtyř.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Benjamin Weger (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *