Home > Téma > Příběh Jindřicha Šikoly: Z úspěšného kouče psancem českého biatlonu

Příběh Jindřicha Šikoly: Z úspěšného kouče psancem českého biatlonu

Jindřich Šikola

 

Dlouhé roky vedl Veroniku Vítkovou, od sezóny 2010/2011 dokonce jako reprezentační trenér. Jindřich Šikola je také mužem, který dal jako první šanci v áčku Gabriele Koukalové. Jeho kariéra se však z jistých důvodů zadrhla.

Úspěšné spojení s Veronikou Vítkovou

Od jejích 16 let si vzal Veroniku Vítkovou pod svá křídla. Tehdy už jistě věděl, že se v ní ukrývá talent, který je třeba rozvíjet. A to se dařilo. Svou svěřenkyni Šikola dovedl hned ke čtyřem medailím z Mistrovství světa juniorů, ale z trenérské pozice u juniorské reprezentace se podílel i na dalších úspěších. Třeba na štafetovém zlatu z roku 2009, kdy Vítkovou doplnily Koukalová a Zvařičová. Ve stejném roce pak Vítková šokovala i na Mistrovství světa dospělých, kde skončila na pátém místě.

Nástup k ženskému áčku

Sezónou 2009/2010 a Olympiádou ve Vancouveru vyvrcholila výsledková krize české ženské reprezentace. Odešel trenér Milan Janoušek a štafetový kolík předal právě Šikolovi. Ten postupně obměňoval tým, ze kterého odešly dlouholeté reprezentantky Vejnarová a Rezlerová. Dal šanci jiným, třeba Zvařičové, Johanidesová a především pak Koukalové.

Šikola za svou práci sklízel ovoce, to nejsladší během sezóny 2012/2013. Výčet úspěchů byl opravdu dlouhý: Gabriela Koukalová v Pokljuce poprvé v kariéře ovládla závod Světového poháru, na konci ročníku si pak připsala zlatý hattrick v Chanty-Mansijsku. Veronika Vítková se v Oberhofu premiérově postavila na stupně vítězů. Česká štafeta ve složení Vítková, Soukalová, Černá a Zvařičová brala třetí místo v Ruhpoldingu. Koukalová s Vítkovou přispěly k bronzové medaili smíšené štafety na tolik sledovaném domácím Mistrovství světa.

Medaile z Olympiády a pak hořký konec

Po skvělé sezóně se od Šikoly k Ondřeji Rybářovi rozhodla přejít Gabriela Koukalová. To nesl kouč z Jilemnice těžce, ale překousl to a z jeho pohledu šlo opět o povedenou zimu. Vítkové se dařilo, dvakrát vystoupala na stupně vítězů a výrazně se podílela na olympijském stříbru ze smíšené štafety. V Soči se navíc na skvělém čtvrtém místě umístila ženská štafeta. Šikolovi se vyplatilo, že do týmu zabudoval Evu Puskarčíkovou a Jitku Landovou.

Kdo by čekal, že tento ročník bude pro Šikolu posledním? Podle slov samotného kouče došlo k jeho „odstřelení“, byť přiznal vlastní chyby. Mohl se svými svěřenkyněmi a s vedením lépe komunikovat a také tolik neupřednostňovat Vítkovou. Nejvíce právě utrpěl dříve „otcovský“ vztah těchto dvou. A co že bylo důvodem degradace z trenéra žen na trenéra juniorek? Šikola naznačil, že jeden člověk z vedení, který ho zřejmě nemusel. Konkrétnější však ani jedna strana nebyla.

Nová etapa

Jindřich Šikola ani po přesunu na méně prestižnější pozici nezahořkl. Dokonce bral zpětně tuto změnu za přínosnou, dostal potřebný impuls. A opět přišly úspěchy. Na letošním Mistrovství světa juniorů byl u fantastického tažení našich dorostenek v čele s Markétou Davidovou. Ta vybojovala třetí místo ve vytrvalostním závodě, dvakrát ještě dojela v individuálních startech do desítky a byla spolu s Natálií Jurčovou a Terezou Vinklárkovou členkou stříbrné štafety. Jurčová pak ještě potěšila 8. pozicí ve stíhacím závodě.

Sezónu tradičně uzavřela anketa Biatlonista roku, kde nechyběla ani kategorie Trenér roku. Z úst moderátora nezaznělo Šikolovo jméno mezi nominovanými, což evokovalo stále přetrvávající zášť. Ve skutečnosti se však kouč juniorek mezi nominovanými nacházel a došlo tak k nešťastné chybě.

Těžko hodnotit, proč se Jindřich Šikola dostal do nemilosti svazového vedení. Ani jedna strana zřejmě nechce záležitost více rozmazávat. Každopádně by byla škoda, kdyby český biatlon z jakýchkoliv důvodů ztratil tak kvalitního kouče.

Foto: Jindřich Šikola (© biatlon.cz)

6 thoughts on “Příběh Jindřicha Šikoly: Z úspěšného kouče psancem českého biatlonu

 1. Jindřich Šikola se zasloužil o odstavení (přímo “zadupání do země”) Kristýny Černé; zapomněl na starou trenérskou moudrost, že sestava vítězného týmu se nemění!! – Jenže on poslal Černou na MS juniorů (kde se psychicky zlomila) a do štafety na MS 2013 nepostavil ani Zvařičovou (byla nemocná? havárii utrpěla až v květnu). Teď se Černá asi znelíbila tomu, kdo nominoval sestavu na ME 2016 (nebyl to zas Šikola?) – přes to, že měla prokazatelně lepší výsledky než např. Ludmila Horká! – Tím mu neupírám jeho zásluhy o ženský biatlon, ale na jeho štítu jsou i kaňky. To, že ho nemá rád někdo z vedení svazu biatlonu, je jasnější než slunce: jinak by relativně úspěšného trenéra neodstavili! Prokletím sportu jsou totiž tzv funkcionáři.

 2. Jindru znám víc jak deset let. K málokteré lidské bytosti jsem měl (a stále mám) tak velikou důvěru. Určitě není typ uhlazeného, vždy dobře naladěného a všemi milovaného “tipa” Myslím, že jeho největší síla je ve vlastní sebekázni a rovném i když možná někdy syrovém projevu. Tyto vlastnosti některé bafuňáře určitě velmi dráždí, protože nikdy sami nebyli schopni nic vybudovat, tak si alespoň chladí žáhu na jiných. Hold úspěch se neodpouští. Jindra není jediný kdo na to doplatil.
  A polemizovat o nominacích – byls u toho? Jindra není Růžička nebo ……. .
  P.S. S biatlonem nemám dnes již nic společného, dokonce se už na něj nedívám, protože mě zaráží jak mu dnes každý rozumí.

 3. Biatlon je krásný sport plný zvratů a napětí většinou do posledních metrů. Proto se mi líbí a sleduji ho v televizi. Jindru znám od svých žákovských let, kdy jsme spolu hráli fotbal. Tehdy jsem nějak nechápal, proč šel na sportovku do Jilemnice, aby mohl dělat nějaký ,,sokolský závod branné zdatnosti” a ne fotbal, protože i v něm byl dobrý. Když jsem pak občas sledoval v tisku, jak se jako trenér objevoval podepsaný pod úspěchy juniorek, byl jsem rád. A když pak převzal reprezentaci dospělých a G.Soukalová vyhrála první závody, to bylo ,,něco”. Jeho následné ,,odstřelení” jsem nechápal, ale jak napsal jiný diskutér, funkcionář je holt funkcionář.

  1. Šikola by byl velmi dobrý jako osobní trenér jedné – dvou svých oblíbenkyň. Jako trenér týmu je to bohužel škůdce. Vždycky velmi brutálně prosazoval svoje chráněnkyně, napřed to byla Vítková, protom Davidová, po ostatních se jen vozil. Koukalová kvůli něm málem sekla s biatlonem, jiné psychicky zadupal do země. On prostě není schopen trénovat tým a přistupovat ke všem spravedlivě. Bohužel pro něj se koncepce s osobními trenéry u nás v principu nechytla, takže jeho odchod je v zájmu českého biatlonu.

   1. Nějaký zdroj na to s tou Davidovou? Podle mne tam měli naopak výbornou partu a nevím o tom, že si na něj některá z juniorek stěžovala nebo s ním měla problémy tak jako Koukalová.

 4. Jindřich Šikola dodnes nesplnil svůj slib z 9. 1. 2013, že sní svou čepici, pokud děvčata dojedou v závodě do třetího místa!!
  Jinak jen pro zajímavost: je snad nějak příbuzný se slavnou Helenou Šikolovou (podobně jako třeba Vítek s Vítkovou)??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *