Home > Téma > Biatlonová loučení: Ivan Čerezov

Biatlonová loučení: Ivan Čerezov

Ivan Čerezov

Ivan Čerezov

Foto: Ivan Čerezov (Autor: Peter Porai-Koshits/Wikipedia, pod licenci BY-SA)

V letech 2005 až 2011 byl nedílnou součástí ruské reprezentace. Pak se ovšem Ivan Čerezov postupně stahoval, což letos vyvrcholilo ukončením kariéry.

Začátky Čerezova

Ivan Jurjevič Čerezov se narodil 18. listopadu 1980 v Iževsku, tedy v baště ruského biatlonu. K tomuto sportu se posléze dostal v 9 letech. Správnost jeho volby začaly brzy ukazovat juniorské úspěchy, nejdříve na domácí scéně a v roce 2000 i na světové. Tehdy vybojoval Čerezov na Mistrovství světa juniorů v Hochfilzenu stříbro ve štafetě, individuálně pak dosáhl na čtvrtou a pátou příčku.

Zápis do dějin biatlonu

Na debut ve Světovém poháru si musel Ivan Čerezov počkat až do svých 23 let. Hned však ve sprintu v Kontiolahti obsadil solidní 22. příčku, kterou ve stíhačce ještě o dvě pozice vylepšil.

V další sezóně už patřil do ruského áčka, za což se nejprve odvděčil prvním pódiem ve Světovém poháru a pak zápisem do dějin. Už nikdo mu neodpáře, že se stal prvním mistrem světa ve smíšené štafetě. Stalo se tak v roce 2005 doma v Chanty-Mansijsku.

Skvělá premiéra pod pěti kruhy

Odvézt si medaili z premiérové olympijské účasti, to se nepodaří každému. Čerezov se v Turíně podílel na stříbru ruské štafety, sám pak nastřádal kvalitní 6. a 8. příčku.

Medailové tažení pokračovalo i o rok později na Mistrovství světa v Antholzi, kde byl členem zlaté ruské štafety. Na konci sezóny 2006/2007 pak přišlo i první vítězství ve Světovém poháru v kariéře a to dokonce na domácí půdě v Chanty-Mansijsku. V celkovém hodnocení patřila ruskému biatlonistovi skvělá čtvrtá příčka.

Jediná individuální medaile

Sezóna 2007/2008 se u Čerezova nesla ve znamení obhajoby mistrovského zlata ve štafetě. Na šampionátu v Östersundu se však neztratil ani v individuálních závodech, když hned třikrát dojel v TOP10. Přidal také další dva triumfy ve Světovém poháru, ale to nejlepší mělo přijít o rok později.

Světový šampionát v Pchjongčchangu konečně přinesl medaili ze závodu jednotlivců. V hromadném startu si Čerezov vyjel bronz.

Poslední úspěchy

I druhá olympijská mise se Čerezovovi vydařila. Z Vancouveru si tentokrát odvezl štafetový bronz, k němuž mezi jednotlivci přidal 6. a 10. místo. Ještě více ho však mohly těšit výsledky ve Světovém poháru. Zaznamenal hned čtyři výhry, což se muselo pozitivně promítnout na celkovém hodnocení. V něm jsme mohli Rusa najít na životní třetí příčce.

Vynikající výkony se dostavily ještě v sezóně 2010/2011. Čerezov už ve Světovém poháru ani jednou nevyhrál, ale i tak bral celkovou pátou pozici, čímž završil pětileté působení mezi 10 nejlepšími biatlonisty světa. Příjemnou tečku pak obstaralo domácí Mistrovství světa, kde byl členem stříbrné ruské štafety.

Zranění a úpadek

Léto 2011 se stalo pro Čerezova osudovým. Na ruském šampionátu v Ufě si zlomil nohu, což ho připravilo prakticky o celý následující ročník. Následovalo vyřazení z reprezentantace, individuální trénink (třeba po boku Antona Šipulina) a pokusy o návrat. Ten poslední se uskutečnil letos, kdy Čerezov dostal i jednu šanci ve Světovém poháru. Vytrvalostní závod v Ruhpoldingu zakončil na 57. místě.

Kariéra úspěšného biatlonisty tak skončila poněkud smutně. Nyní se 35letý Rus může alespoň více věnovat své rodině. S manželkou Irinou má vystudovaný právník dva syny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *