Home > Závody > První závod a první medaile! ČR nestačila v juniorském mixu jen na Ukrajinu

První závod a první medaile! ČR nestačila v juniorském mixu jen na Ukrajinu

Ondřej Hošek

hosek_ondrej_fb_ondreje_hoska

Foto: Ondřej Hošek (© FB stránka Ondřeje Hoška)

Hned první závod na Mistrovství světa v letním biatlonu v rumunském Cheile Gradistei přinesl českou medailovou radost. Kvarteto Simona Maříková, Markéta Davidová, Ondřej Šantora a Ondřej Hošek nestačilo v závodě smíšených štafet juniorů pouze na vítěznou Ukrajinu. Bronz získalo Rusko.

Rusko, Ukrajina a ČR

Již od první střelby se na medailových příčkách držely týmy Ruska, Ukrajiny a České republiky. Ruska Kristina Rezcovová a Simona Maříková neudělali na úvodním úseku ani jednu chybu, Ukrajinka Julija Žuravoková dobíjela jednou. Naše reprezentantka nakonec předala Markétě Davidové na třetí příčce, když vinou slabšího běhu ztratila na druhou Ukrajiny minutu, odstup mezi prvními dvěma štafety pak činil 15 vteřin.

Ukrajina do čela

Druhý úsek přinesl změnu pořadí na prvních dvou příčkách. Ukrajinská závodnice Anastasija Merkušynová sice dobíjela hned třikrát, ale na trati jí to šlo o něco lépe než Natalii Gerbulovové, jež musela použít náhradní náboj dvakrát. Davidová minula jen jednou, ale také nestačila tempu svých soupeřek. Na předávce ztrácela dvě minuty na čelo a minutu a půl na druhou příčku. Náskok na spolu jedoucí Bělorusko a Slovinsko však činil už více než minutu, a tak bylo zaděláno na medali.

Skvělý běh Šantory

Krizový moment pro český tým přišel na třetím úseku. Ondřej Šantora potvrzoval výborné běžecké předpoklady, ale na střelnici mu to příliš nešlo. Na obou položkách musel na trestné kolo. Přesto za sebou o minutu udržel Bělorusa Mjadziucha a co víc, Rusko stáhl na pouhých 8 sekund! Nikita Poršnev totiž vleže hned třikrát nemířil přesně. Naopak Ukrajinec Oleksandr Morjev střílel přesně a na oba konkurenty měl náskok téměř dvou a půl minuty.

Hošek zdolal Streltsova

Ivko na posledním úseku tak už jen kontroloval velký ukrajinský náskok, ale za ním hořel boj o stříbro. Český reprezentant Ondřej Hošek dobíjel na úvodní položce jen jednou, kdežto Kirill Streltsov musel využít všechny náhradní náboje. Rázem ČR poskočila o 21 vteřin před Rusko. Hoškovi to skvěle jelo a bylo jasné, že pokud nepokazí závěrečnou střelbu, doveze českou štafetu na druhé pozici. A to se také stalo! Český finišman zvládl stojku na dvě dobití, stejně jako Streltsov, a po 90 sekundách po dojetí zlaté Ukrajiny mohla propuknout česká stříbrná radost! Rusko projelo cílem jako třetí až za celé dvě minuty.

Pod stupni vítězů dojelo Bělorusko, za ním páté Slovinsko, šesté domácí Rumunsko a startovní pole uzavřelo jasně poslední Maďarsko.

Česká juniorská smíšená štafeta tak medailově navázala na loňský rok, kdy čtveřice J. Jislová, Černá, Václavík a Vojík dokonce zvítězila.

Pro český biatlon je to vynikající start do sezony 2015/2016. Výborná střelba Simony Maříkové s Markétou Davidovou a excelentní běh Ondřejů Šantory a Hoška (nikdy jiný dnes neběžel rychleji než oni dva) zaslouží velké uznání.

Výsledky závodu

Analýza závodu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *